Mültecilere harcadık ÖTV’ye bulamadık

Ben ÖTV artışı yapılmasına karşı değilim. Sonuçta devlet yönetiminde bütçe esastır ve bütçeyi tutturmak için zam yapılması, kemer sıkılması gibi yollar izlenecekse ülkenin geleceği için katlanılması gereken tedbirlerdir.
Benim aklıma takılan ülkemizdeki mülteciler. Konunun ÖTV ile ne ilgisi var diyebilirsiniz. Olaya ekonomik olarak bakarsak aslında iki konu birbiriyle bağlantılı.
Resmi açıklamalara göre 6 yılı aşkın süredir ülkemizde olan farklı milletten mültecilere 20 milyar dolar para harcamışız. Bu rakam değişiklik gösterse de en son Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik bu rakamı telaffuz etti.
Bu para gerçekten çok ciddi bir meblağ. Elbette sınırlarımızda sorun varken olaylara kayıtsız kalmak insancıl olmayabilir ancak söz konusu olayın faturasının 20 milyar dolara ulaştığı düşünülürse Türkiye’nin artık bu harcamalara da dur demesi gerekiyor.
ÖTV artışı ile ilgili soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal söz konusu vergi düzenlemesiyle devletin kasasına 3 milyar TL’lik ek vergi gelirinin geleceğini hesapladıklarını belirtti. Yani 1 milyar dolar bile değil.
Ülkemizde o kadar çalışıp kredi kullanarak bir otomobil sahibi olmak isteyen milyonlarca insan varken onlar bu hayali belki de bu artış sonrasında ertelemek zorunda kalacak. Her ne kadar düzenleme ile bedeli 40 bin TL olan araçlarda herhangi bir artış olmasa da güncel döviz kurlarındaki yükselmeyle bu ÖTV haberi insanlarda alımları sınırlandırmaya yönlendirecektir. Bu da elbette totalde pazarın küçülmesi anlamına gelir.
Elbette bu kararın bazı olumlu yönleri de var. Mesela ülkemizde üretim yapanların satış adetlerindeki payı artacaktır. Ya da maliyeti düşürmek için yeni tesisler kurulabilir. Ancak dediğim gibi sonuç itibariyle sokaktaki insan ilk anda bu karar sonrasında araç alımını öteleyecektir.
Evet bu anlattıklarımdan sonra bana duyarsız diyebilirsiniz ama duyarsız değil; milletini ve insanını seven birisiyim ve bu nedenle öncelik ülkemiz insanının rahatı ve mutluluğu olmalı diyenlerdenim.
AYIN OTOMOBİLİ
Sedanların rekabeti çok sert
Bu sayımızda Renault Megane Sedan ve VW Jetta’yı karşılaştırdık. Bu iki otomobil sınıfının en çok tercih edilenlerinden. Jetta şimdilik sadece benzinli motorla alınabiliyor olmasına rağmen gelen haberlere göre yeni yılla birlikte yeniden dizel motora kavuşacak. Bu karar sonrasında ise sedan pazarında işlerin bir hayli karışacağını bilmek için müneccim olmaya gerek yok.

Otostil

Mert DURAN

mert@otostil.com

 

Comments are closed.