Fuarlar bitti diyenler Detroit’e baksın

Bir süredir herkes otomobil fuarlarının öneminin yitirdiğini ve bu nedenle kısa süre sonra fuarların sona ereceğini konuşuyor. Hatta uluslararası unvana kavuşmasına rağmen bu yılki Autoshow’da 16 markanın katılmıyor oluşu da buna örnek olarak veriliyor.
Açıkçası bu bana göre büyük bir saçmalık. Çünkü fuarlar gerekli değişiklikler ve teknolojik yenilikler adapte edildiği takdirde bitmez, bitebilemez!

Örneğin önümüzdeki hafta açılacak olan Detroit Motor Show’da ABD’liler çok akıllıca davranarak Pixar ile işbirliğine girmiş ve fuarda hem 3 boyutlu tanıtımlar yapılmasını hem de “Arabalar” filminin bir kahramanını lanse etmeyi planlamış. Bu sayede de çocukların fuara gelmesi sağlanırken, teknoloji meraklılarının da 3 boyutlu bir dünyaya merhaba demesini sağlamış.

Peki ama bizde böyle bir uygulama olur mu? Bana kalırsa zor; çünkü işin başındakilerin fuarla çok ilgileri yok. Onlar araç satışları ve karlılık artsın da gerisi önemli değil düşüncesindeler.

Bunu nerden mi çıkardım; ODD Başkanı Mustafa Bayraktar’ın temsil ettiği markalar bizzat ODD tarafından organize edilen bir fuarda yer almıyor da ondan…

Otostil

Mert DURAN

mert@otostil.com

Comments are closed.