Büyüme rakamları ne işe yarar!

Ekonomi yazarlarının sıklıkla kullandığı büyüme rakamları geçtiğimiz hafta açıklandı. Buna göre 2015 yılında Türkiye %4 büyüdü ve bu yıl da %4.5’lik bir büyüme bekleniyor. Bu değerler global piyasalardaki dengeler düşünüldüğünde önemli rakamlar. Yani eğer bu büyüme hedefleri gerçekleşirse o zaman halkın alım gücü de önemli ölçüde artacak demektir. Peki ama gerçekte de durum böyle mi?
3 aylık ODD verilerine göre bu yıl toplam pazar geçtiğimiz yıla göre düşüş eğiliminde. Zaten Ocak ayından itibaren yapılan tüm açıklamalarda pazarın geçtiğimiz yıla kıyasla %10 daralması beklendiği için yıl sonunda 900 bin bandında bir satış toplamı kimse için sürpriz olmayacaktır.
Peki ama tüm veriler büyümeyi ve alım gücünün artacağını gösterirken otomotivde neden düşüş öngörülüyor?
Buradaki çelişkinin ana nedeni firmaların kendilerini en kötü senaryoya hazırlamaları. Yani yıl içinde yüksek hedeflerden başlayıp sonra hedef düşürmektense düşük rakamlar telaffuz ederek yıl sonunda öngörüyü artırmak prestij için daha önemli. Bununla birlikte herkesin ortak korkusu pazarın 1 milyonu geçmesi durumunda ek vergilerin olacağı söylentisi. Bunun olmaması için sektör yetkilileri tüm açıklamalarında 900 binli rakamları söylemeyi tercih ediyor.
İçinde bulunduğumuz Nisan ayında satışların canlandığını görmek güzel bir gelişme; bakalım bu canlılık Haziran ayında Ramazan’ın gelmesi ile sekteye uğrayacak mı?

Automechanika’da yerimizi aldık
7-10 Nisan tarihleri arasında ziyaret edilen Automechanika 2016 Fuarı’nda oto STİL Dergi olarak yerimizi aldık. Bizi standımızda yalnız bırakmayan sevgili okuyucularımıza çok teşekkür ederiz. Bu daha ilk fuarımız olduğu için hatalarımız olduysa affola, daha önümüzde katılacağımız çok fuar olacak ne de olsa…

HAFTANIN OTOMOBİLİ
Tiguan sahibi olmak çok mu zor?
Geçtiğimiz hafta ülkemizde de yeni nesliyle satışa sunulan VW Tiguan uzun süredir beklediğimi bir modeldi. Bir SUV sahibi olmayı uzun zamandır hayal ediyordum ve bu hayalimi gerçekleştirmek için uygun modeli seçmekte zorlanıyordum. Ancak fotoğraflarından anladığım kadarıyla yeni Tiguan benim gibi yeni bir araç almayı düşünen pek çok kişinin aklını çelecektir. Ah bir de 1.6 TDI motorda DSG şanzıman sunulsa…

otoSTİL

Mert DURAN

mert@otostil.com

 

Mert Duran 7. sayı

Mert Duran 7. sayı

Comments are closed.