Goodyear çevreci konsept lastiği Oxygene’i tanıttı

Goodyear’ın, 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept lastiği daha temiz bir gelecek vaat ediyor.

PAYLAŞ
Goodyear Oxygene

Goodyear, Oxygene olarak adlandırılan yeni konsept, lastiğin yanak kısımlarının içinde yaşayan yosun içerme özelliği ile eşsiz bir yapıya sahip. Bu açık yapı ve lastiğin akıllı sırt deseni, nemi ve yol yüzeyindeki suyu absorbe edip yayarak fotosentez oluşumuna izin verir. Böylece, oksijeninin havaya aktarılımını sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hava kirliliğinin ölçümlendiği kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 80’inden fazlası, Dünya Sağlık Örgütü limitlerini aşan hava kalite seviyelerine maruz kalıyor.

Oxygene lastik özellikleri

Oxygene konsepti, yeniden kazanılmış lastiklerden elde edilen kauçuk tozu ile 3-boyutlu olarak basılmış havasız bir yapı içeriyor. Hafif ve şok-emici yapı, lastiğin kullanım süresini uzatırken, servis sorunlarını da azaltmayı hedefleyerek uzun süreli, patlamadan giden bir çözüm ve endişesiz bir mobilite sunar. Lastiğin sırt bölgesindeki suyun absorbe edilmesine yardım ederek ıslak zemin yol tutuş performansını iyileştiren lastiğin açık yapısı ayrıca ilave güvenlik sunar.

Oxygene konsepti, fotosentez sırasında üretilen enerjiyi, içine yerleştirilmiş olan sensörler ve yapay zeka işlem birimi ile lastiğin yanaklarında bulunan renkleri değiştirerek yoldaki sürücüleri ve yayaları uyarır.

Goodyear