Geely’nin asıl hedefi Daimler değil Fiat’tı

Geely aslında Daimler değil Fiat hissesi almak istiyordu ama olmadı.

PAYLAŞ

Geely Daimler’in değil, Fiat’ın hisselerine göz dikmişti. Fiat ile Avrupa’ya açılacaktı ama olmadı. Geely Fiat hisse satışı neden gerçekleşmedi?

Geçtiğimiz günlerde Daimler’den satın aldığı hisse ile gündeme gelen Geely’nin aslında ilk hedefi Fiat hisselerini satın almaktı. Ancak bu gerçekleşmeyince Çinli üretici Daimler hissesi almaya karar verdi.

Geely’nin de sahibi olan Zhejiang Geely Holding Group’un patronu Li Shufu, Daimler hisselerini almadan önce gayrı resmi görümeler yaparak Fiat hisselerini almak için çalışmalara yapmış. Şirketini Çin dışına çıkartmak için İtalyan-Amerikan şirketini kullanmak isteyen Çinli patron, Fiat’ın 5 yıllık büyüme planları ile kendi planları örtüşmediği için resmi bir teklifte bulunmamış.

Şu anda Geely ve Volvo’nun sahibi olan Zhejiang Geely Holding Group’un ayrıca Volvo Kamyon’un da 4 milyar dolarlık hissedarı.

Ayrıca bu grubun bünyesinde; hisselerinin yüzde 100’ü elinde olan Volvo otomobilleri, yüzde 8,2’si olan Volvo kamyonları bulunuyor. Çinli şirket ayrıca Daimler AG’nin yüzde 9,7 hissesine sahip.

Daimler AG’nin ise bir başka Çinli ola BYD ile teknoloji ortaklığına sahipken BAIC ile de üretim anlaşması bulunuyor. Ayrıca Daimler AG hisselerinin yüzde 3,1’i de Renault-Nissan İttifakı’nın elinde.

http://www.otostil.com/category/yazarlar/