Ford sessiz sedasız Amerika’daki tesisini kapattı

Ford, Amerika'da bulunan tesisini üretim standartlarını karşılayamadığı için sessiz sedasız bir şekilde kapattı. Artık C-Max hibrit ve Focus modelleri üretilmeyecek.

PAYLAŞ
Ford üretim tesisi kapattı

Gizlice Ford üretim tesisi kapattı. Bunun nedeni ise 2008 yılından beri devam eden üretim standartları oldu.

Bir zamanlar yüksek beklentileri olan iki ürün sessizce tarihe karıştı ve neredeyse hiç kimse farketmedi. Ford Motor Co. Michigan Assembly Plant’daki Focus Sedan ve C-Max Hibrit hattını kapattığından dolayı bir dönemin daha sonuna gelindi.

Üretimin son gününde ise herhangi bir kutlama yapılmadı. Ne bir toplu fotoğraf karesi ne de bir TV röportajı. Sessiz sedasız bir kapanış oldu. Blue Oval’in Amerika Birleşik Devletleri tarafında, iki ürün süreci için de sessiz ve mütevazi bir son oldu.

Amerika bölgesinin başkanı Mark Fields açıklamasında “Kamyonetimizden vazgeçme niyetimiz olmasa da, kalite, yakıt ekonomisi, ürün özellikleri ve arıtma için yeni standartlar belirleyecek küçük, yakıt tasarruflu otomobiller ve geçitler temeli üzerine Kuzey Amerika’da yeni bir Ford yaratıyoruz. “ biye belirtmişti. Fakat bu açıklamanın üzerinden 10 yıl bile geçmemişti.

Ford üretim tesisi kapattı işte nedeni

Focus’un ABD satışları, 2012 yılında 245,922 zirveye ulaşırken bu rakam her yıl biraz daha düştü ve 2018 yılında yüzde 3.7 seviye geriledi. C-Max satışları 2013’te 35,210 ulaşsa da bu başarıyı ilerleyen yıllarda devam ettiremedi ve bu yıl 18,930’a kadar düştü. Satışlar Nisan ayı verilerine göre yüzde 29 daha düştü.

Amerika’da halen daha Focus tutkunları olsa da ne yazık ki bugünün piyasasında artık geçerli değiller. Ford’un Toyota’nın arkasında ülkenin en büyük ikinci melez satıcısı olması da önemli bir etken! Kendi kendini yok eden yakıt ekonomisinden kaynaklı birkaç yaradan ve kontrolleri dışında gerçekleşen olaylardan sonra otomobiller için geri sayım başladı. Tüm bu nedenlerden dolayı elveda Focus, görüşürüz C-Max

Ford üretim tesisi kapattı
Ford Grand C-Max