Sonunda hem dizel hem de otomatik oldu. Ford Kuga otostil testinde

Ford Kuga otostil testi bize bu yeni modelin dizel otomatik versiyonuyla eksiklerinden kurtulduğunu gösterdi.

PAYLAŞ

Ford Kuga dizel otomatik otostil testine çıktı. Ford’un iddialı modeli Ford Kuga eksiklerinden kurtulmuş. Ford Kuga otostil testi

Bu yıl pazarın küçüleceği söylense de Ford bu durumdan etkilenmeyecek gibi görünüyor. Gerek markanın başlattığı “Bir Başka” felsefesi gerekse modellerini yenilemesi sayesinde bu yıl Ford için iyi bir yıl olacağı garanti gibi. Yeni Ford Kuga testi ile ilgili detaylar aşağıda.

Son dönemde ürün gamına dahil olan yeni Kuga ise Ford’un nihayet uzu zamandır eksiği olan bir alanda var olmasını sağlıyor. Önceki nesil Kuga’nın ekonomik küçük hacimli dizel motoru olmaması nedeniyle model istenilen başarıyo göstermemeişti. Ancak şimdi durum değişti.

TASARIM AMERİKANLARI ANDIRIYOR Yeni Ford Kuga testi

Ford Kuga’nın ön tasarımına baktığımız zaman biraz Amerikan modellerini andıran duruşa hakim olduğunu söyleyebilirim. Ön taraftaki ilk değişim farlar ile başlamış. Farlar daha kalınlaştırılarak alt kısımlarına LED gündüz farları entegre edilmiş. Ön ızgarasına baktığımız zaman ise yeni tasarım bir ürünün adapte edildiğini görüyoruz. Eski kasada kullanılan oldukça ince ızgara yerine daha büyük ızgara tasarlanmış ki daha güçlü görünmesi nedeniyle bu değişim benim hoşuma gitti diyebilirim.

Kuga’nın tamponuna geldiğimiz zaman ise, sis farı kısmına farklı kanallar yapıldığını fark etmemek elde değil. Daha dikkatli bakıldığı zaman ise sis farı ve çevresi oldukça genişletilmiş. Yani ön tarafta motor kaputu da dahil birçok parça elden geçirilmiş.

Ford Kuga’nın arka kısmına baktığımız zaman ise stop grubunun küçüldüğünü görebiliyoruz. Büyük far yapısı iptal edilip, yuvarlanmış hatlara yer verilmiş. Eski kasanın verdiği resmi görünüm yerini sportifliğe bırakmış. Far grubunun biraz daha üstte konumlandırılması ise bagaj kısmının daha büyük gözükmesini sağlamış. Arka difüzörlerden çıkan çift egzoz da bu büyük değişimlerden payını almış. Bagaj kapağını eski nesildeki gibi zahmetsiz bir şekilde ayağınızla açmaya devam ediyorsunuz.

Oyuncağı Bol Yeni Ford Kuga testi

Ford Kuga’nın iç kısmına geçtiğimiz de ise her zaman ki gibi kaliteli malzemeler bizleri karşılıyor. İç mekandaki ilk değişim orta konsoldaki dokunmatik ekran olduğu görüyoruz. Dokunmatik bilgi ekranına sesle kontrol özelliği eklenmiş. Ford’un geliştirdiği yeni nesil SYNC3 ile basit ses komutları vererek bazı özelliklerini rahatça kullanabiliyorsunuz. Apple CarPlay ve Android Auto sistemleri sayesinde cep telefonlarınızı ekranın 8 inç büyüklüğündeki bilgi – eğlence ekranına aktara biliyorsunuz.

Yenilenen ekranla beraber torpido kısmının yükseldiği görülüyor. Klima kontrol kısmında fazla fark olmayıp altındaki eşya saklama gözüne koltuk ısıtma düğmeleri getirilmiş. Donanımına göre direksiyon simidi ısıtmalı olabiliyor.

Dikkatimi çeken bir başka özellik ise ön cam buzunun ve buğusunu çözen bir sistemin getirilmiş olması. Quickclear adını verdikleri sistem, silecekler buz tutuğu zaman ve camda buğu olduğu zaman kısa süre içersinde buzu ve buğu yok ediyor. Bu özelliği özellikle kış aylarında kurtarıcı niteliğinde olmuş.

Yaşam alanında ise Kuga oldukça ferah bir ortam sağlıyor. Ön tarafta yaptığım yolcuk ile arkada yaptığım yolcuklarda sunulan konfor seviyesi neredeyse aynı diyebilirim. Aracın kullanışlı bagaj alanı sayesinde de 5 kişilik bir ailenin tüm yükü sorun olmadan taşınabiliyor.

Yeni Ford Kuga testi

Kuga’nın 1.5 TDCI motoru 120 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. Bu motora 6 ileri PowerShift şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre bu motor 100 km/s hıza 12.4 saniyede çıkıyor. Yine fabrika verilerine göre şehir içi yakıt tüketimi 5.1 litre, şehirler arası ise 4.6 litre ve ortalama yakıt olarak ise 4.8 litrelik değer sunuyor. Test sürecinde elde ettiğimiz 6.1 litrelik değer aracın özellikleri düşünüldüğünde oldukça iyi bir sonuç.

Kuga’nın 1.5 litrelik motoru alt devirlerde biraz cansız olsa da devir yükseldikçe hızlanma isteğini artıyor. Çift kavramalı şanzımanın hızlı vites geçişleri sayesinde isterse performanslı isterseniz de konforlu sürüşleri tercih edin Kuga her iki durumda da size ihtiyacınızı sunma konusunda bir sıkıntı yaşatmıyor.

5 yıldızlı güvenlik Ford Kuga otostil testi

Son zamanlarda önemli artan ve otonom sürüşe bir adım daha yaklaşılmasını sağlayan aktif şehir içi güvenlik elemanları Kuga’da sunuluyor. Kuga’da 50 km/s hızla giderken, ne kadar dalgın olsanız da öndeki aracın ani tepkilerine karşı Kuga kendini hazırda bekletiyor. Kaza anında sizi olası yaralanmalardan koruyan 9 havayastığı bulunuyor. Ford Kuga’nın denge kontrol üniteleri de geliştirilmiş. ESP sistemi sayesinde, en ufak yoldan sapma olduğu zaman hemen araç kontrolü eline alıyor ve sizi yolda tutmaya çalışıyor.

Yeni Ford Kuga otostil testi

ABS, EBD ve EBA ( acil durum fren sistemi ) ile fren pedalına uyguladığınız baskıyı artık daha iyi analiz edebiliyor. Hasssas ve hızlı bir direksiyon kutusuna sahip olan Kuga’da yerden yüksek yapıya rağmen rüzgarlardan etkilenmeyen yapı ve performanslı kullanıma da izin veren karakter klasik Ford binek modellerini andırıyor ve sürüşlerin çok keyifli geçmesini sağlıyor.

Ford Kuga’nın başlangıç fiyatı aracın özelikleri göz önüne alındığında ortalamalar içinde kalıyor. Araçla alınacak donanıma bağlı olarak satış fiyatı rakipleriyle benzer seviyeye yükseliyor.

Sonuç

Makyaj ile Ford Kuga gerçekten çok iddialı bir model halini almış. Son dönemde büyüyen ve model sayısı artan SUV’lar içinde Kuga ekonomik ve iddialı motoru ve dengeli sürüş karakteri ile pek çok tüketicinin isteklerini bir araçta toplamayı başarmış. Benim beğenimi kazandı diyebilirim. Özellikle 1.5 motor seçeneği ile de Türkiye deki tüketicilerin büyük ilgisi olacağını düşünüyorum.

Yeni Ford Kuga otostil testi
Yeni Ford Kuga otostil testi
TEKNİK VERİLER Ford Kuga

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
 Yerleşim Önde enlemesine
 Supap/eksantrik sayısı 16/2
 Motor hacmi 1499 cc
 Maksimum güç 120 HP-3600 d/d
 Maksimum tork 300 Nm-1500 d/d
 Son hız 171 km/s
 0-100 km/s hızlanma 12.4 sn
 Şanzıman 6 ileri Powershift
 Aktarma Önden çekiş
 Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
 Lastikler 235/50 R18
 Depo kapasitesi 60 lt
 Bagaj hacmi 406 lt
 Ağırlık 1605 kg
 Tüketim (fab. ver.) 4.6/4.8/5.1 lt/100 km
 Uzunluk 4524 mm
 Genişlik 2086 mm
 Yükseklik 1701 mm
 Aks mesafesi 2690 mm
 Fiyat 134.000 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 12.4
 0-400 m (sn) 22.0
 100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.7
 100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.8
 Gürültü 100 km/s (dB) 65
 Test tüketimi (lt/100 km) 6.1
 Menzil (km) 984