Düşük talep Ford fabrikasında üretimi durdurdu

Otomobil üreticisi Ford, düşük talep sebebiyle İspanya Valencia’daki tesisinde üretimi bir haftalığına durdurma kararı aldı.

PAYLAŞ

Otomobil üreticisi Ford, düşük talep sebebiyle İspanya Valencia’daki tesisininde üretimi bir haftalığına durdurma kararı aldı. Ford Ispanya fabrikasında üretimi durduruyor.

Ford Valencia’daki tesisinde Mondeo ve Escape modellerini 9 gün boyunca üretmeyecek. Araç üretim hattının kapanmasına ek olarak Ford, Kasım ayında İspanyol fabrikasında bir iki hafta boyunca motor üretimini de durduracağını doğruladı. Ayrıca bu tesiste, montajı Kanada’da yapılan Ford Edge için motor üretimi de yapılıyordu.

Üretimin durdurulacağı tesis yaklaşık 7 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Firma Ekim ayında da üretimi haftada 3 gün yavaşlatma kararı almıştı.

Ford, İspanyol fabrikasında yaklaşık 7500 çalışanı istihdam ediyor ve Kasım kapanışları, araçlarının talebi yavaşlarken, Ekim ayında üç günlük bir kapanışın ardından geliyor.

Fabrika kapanışları sadece Ford ile sınırlı değil. Bu ayın başlarında Jaguar Land Rover da, 22 Ekim’den itibaren İngiltere’deki Solihull tesisini, Çin’deki düşük talep nedeniyle kapatacağını doğrulaşmıştı.

Ford İspanya fabrikası