Yürüyen uçak işte bu: Ford Focus RS

Ford Focus RS güçlü motoru ve yerinde duramayan yapısıyla adeta bir uçak gibi hızlanıyor ve fren yapıyor. Tek fark bu uçak yerden gidiyor… Ford Focus RS testi

PAYLAŞ

Ford Focus RS’in dış tasarımı dinamik çizgileri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Burun tasarımında aşağıya doğru eğik farlar son derece karizmatik görünen otomobilin altıgen ızgaranın üzerinde bulunan gri paneli ile onun altında sanki gri panelin devamı gibi duran alt havalandırma son derece uyumlu olmuş. Ford Focus RS testi

Siyah tonda sis farları oldukça büyük ve sportif duruş sergiliyor. Profilden bakıldığında ise otomobil sade ancak dinamik bir yapıya sahip. Araçta sunulan tampon altı splitter, arka spoyler ve arkadaki siyah plastik kaplama büyük uyum içinde. Ford Focus RS’ın arka kısımda ise tipik Focus özellikleri göze çarpıyor. Ancak arkadaki çift egzoz çıkışı ile güç ele verilmiş.

Ailelere de uygun

Ford Focus RS’in iç mekanı diğer kardeşleriyle neredeyse aynı. Elimizi attığımız hemen hemen her bölüm yumuşak deri malzeme ile kaplanmış. Diğer Focus modellerinde de olan 8 inçlik büyüklüğünde dokunmatik ekran RS’de de mevcut. Bu ekranda Türkçe sesli kontrol özelliği de sunuluyor. Araçtaki SYNC 3 teknolojisi sürüş keyfinizi bambaşka bir seviyeye taşıyor. Ford SYNC 3 teknolojisi, müzik sistemini sesle yönetebilmenize olanak sağlıyor. Ayrıca telefonla arama yapabilmenize, gelen aramaları yanıtlayabilmenize ve SMS gönderebilmenize olanak tanıyor. Akıllı telefonunuzdaki uygulamaları Applink, Android Auto ve Carplay özelliğiyle yönetebiliyorsunuz.

Ford Focus RS’in iç mekanındaki en büyük fark konsolun üst kısmında yer alıyor. Sürücüye dönük tasarlanan üçlü gösterge tablosu turbo değeri, yağ basıncı ve yağ sıcaklığı hakkında sizlere bilgi veriyor. Böylelikle RS ile yolculuk ederken aracın performansı ile ilgili fazladan bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bu göstergeler daha çok pist kullanımlarında işe yarasa da sürücüsünü de özel hissettiriyor.

Ford Focus RS testi

Ford, Ford Focus RS için özel koltuklar tasarlamış. Bu koltuklar sizin sürüş esnasında daha güvende olmanıza olanak sağlıyor. Sportif koltuklar özellikle virajlara girdiğiniz zaman maksimum tutunma kabiliyeti sağlıyor. Kilosu olanlar için bu durum biraz sıkıntı yaratsa da genel olarak koltuklar oldukça başarılı.

Ford Focus RS’in iç mekanda mavi renk ile donatılmış. Direksiyon simidin de koltuklarda ve vites de mavi çizgiler ve dikişler oldukça iyi tasarlanmış. Bu çizgiler ve dikiş izleri RS de çok şık durmuş. RS’in iç mekanı 5 kişinin sorunsuzca yolculuk yapmasını sağlıyor. Aracın bagaj kapasitesi de yeterli olduğu için bu kadar performanslı bir yol canavarı günlük kullanıma da uygun.

Motorun şakası yok

Ve gelelim bu yer uçağının motor gücüne. Ford Focus RS’in 2.3 litrelik EcoBoost motoru ona 350 HP güç ve 440 Nm tork sağlıyor. Bu kombinasyona 6 ileri manuel şanzıman eşlik ediyor. Focus RS’in vites kolu daha hızlı ve seri değişimler için kısa tutulmuş. Şanzıman ile birlikte debriyaj sistemi farklı bileşenlerle tekrar ele alınıp, en sağlam şekle getirilmiş. Gücü yola optimum şekilde aktarmak için RS’de 4×4 özelliği de mevcut. Ford Focus RS 0-100 km hızlanması 4.7 saniye ve maksimum hızı ise 266 km/s olarak açıklanıyor. Aracın direksiyonuna geçtiğinizde bu değerlere ulaşmanın RS için hiç de zor olmadığını anlıyorsunuz.

Aracın gücü bu kadar yüksek, performansı da yüksek olunca fren sistemi de ayrı bire önem kazanıyor. Ancak neyse ki RS’in önde 350 mm çapında fren disklerinin olduğunu bilmek sürücüsüne güven veriyor. Aracı adeta çapa atılmış gibi tutan bu fren sistemi arka arkaya yapılan frenlerde bile karakterinden ödün vermiyor.

Konfor ikinci planda

Ford Focus RS aileler için de uygun bir otomobil demiştim. Bu söylem eğer konfor konusunda beklentiniz minimumdaysa geçerli. Elbette aracın ruhu düşünüldüğünde konforun ikinci plana atılması son derece doğru bir karar. Ancak büyük jant ve ince yanaklı lastikler nedeniyle özellikle arka koltuklarda darbeleri güçlü bir şekilde hissediyorsunuz.

Sonuç Ford Focus RS testi

Ford Focus RS hız tutkunları için biçilmiş kaftan. Model size gerçekten sahip olduğu gücü sorunsuzca hissettiriyor. Eğer aracın fiyatı sizin için sorun değilse performans sever aile babalarının bile aklını çelebilecek olan Focus RS neredeyse rakipsiz olmasıyla çok başarılı bir otomobil.

Ford Focus RS testi
Ford Focus RS testi

Teknik Veriler Ford Focus RS

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 2261 cc
Maksimum güç 350 HP-6000 d/d
Maksimum tork 440 Nm-3200 d/d
Son hız 266 km/s
0-100 km/s hızlanma 4.7 sn
Şanzıman 6 ileri manuel
Aktarma Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 235/35 R19
Depo kapasitesi 62 lt
Bagaj hacmi 563 lt
Ağırlık 1600 kg
Tüketim (fab. ver.) 6.3/7.7/10.0 lt/100 km
Uzunluk 4390 mm
Genişlik 1820 mm
Yükseklik 1470 mm
Aks mesafesi 2648 mm
Fiyat 84.650 Euro

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 4.9
0-400 m (sn) 11.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 38.3
Gürültü 100 km/s (dB) 69
Test tüketimi (lt/100 km) 10.5
Menzil (km) 590

Ford Focus RS testi

PAYLAŞ