Ford Fiesta 1.6 Powershift

ford_fiesta

İddialı yüzü en büyük kozu

Ford Fiesta yenilenen yüzüyle Aston Martin modellerini andırır hale geldi. Bu sayede çok daha elit ve sportif bir görünüme kavuşan araç 1.6 litrelik benzinli motoruyla da bu iddiasını sürdürme peşinde.

mertduranimzason

Ülkemizde küçük sınıf otomobillerin pazar payları her geçen gün artıyor. Büyüyen boyutlarla birlikte artan donanım sayesinde günümüzün küçük sınıf otomobilleri birkaç yıl öncesinin kompakt modellerini geçmiş durumda. Öyle ki güncel Fiesta ile bir üst sınıfta konumlandırılan eski nesil Escort modelinin boyutları birbirine çok yakın. Bu nedenle de tüketiciler dünün küçük denilerek burun kıvrılan ancak aslında hiç de öyle olmayan bu sınıf otomobillere olan ilgiyi artırdı.

Fiesta da bu ilgi artışından bir hayli etkilenen bir otomobil. Gerek Ford markasının imajı gerekse aracın kendi DNA’sı sayesinde Alman üreticilerin ağırlıkta olduğu küçük sınıfta öne çıkmayı başarıyor.

Ülkemizde zengin motor ailesi ile satılmakta olan Fiesta otomatik şanzımanı sadece 1.0 EcoBoost ve 1.6 litrelik benzinli motorda sunuyor. Güncel modelde dizel-otomatik araç sahibi olmak mümkün değil. Bu nedenle de son yılların trendi olan bu birliktelikte bir araç almak isteyenler genellikle Fransız üreticilerin araçlarını tercih ediyor.

ford fiesta

Yeni yüz sadece sportif değil, aynı zamanda elit

Fiesta’nın tercih edilmesinde kuşkusuz iddialı tasarımının rolü çok büyük. Kısa bir süre önce elden geçirilen ön tasarım ile yeni bir ızgara ve tampona kavuşan otomobil bu sayede Aston Martin modelleri ile benzer bir görünüme kavuştu. Bu operasyon sonucu albenisi ve prestiji artan modelin elit bir kimliği de oldu. Ancak ne yazık ki ön kısımdaki bu başarılı değişime kıyasla arka kısım son derece sade ve abartıdan uzak hazırlanmış. Bu nedenle de aracın önü ve arkası arasında tasarım anlamında büyük bir kopukluk bulunuyor.

İç mekandaki açık renkler iddiayı artırıyor

Yüzü bu kadar iddialı ve gösterişli olan bir otomobilin iç mekanında da sadelikten söz etmek olmazdı sanırız. Bu nedenle olsa gerek Ford, Fiesta’nın iç mekanında canlı ve ne yazık ki her zevke hitap etmeyen renk kombinasyonları sunuyor. Test aracındaki gibi turuncunun ağırlıkta olduğu bir tasarım bize fazla geldi. Elbette koyu renklerle hazırlanmış simsiyah bir kokpit de göze hoş gelmez ancak bu kadar canlı bir renk paleti de fazla olmuş.

Yaşam alanı konusunda oldukça bonkör olan Fiesta, omuz mesafesi konusunda sınıf ortalamalarının gerisinde kalıyor. 276 litrelik bagaj kapasitesi yeterli iken kapağın geniş açılması ile yükleme yapmak da son derece kolay.

ford fiesta

Motor devir çevirmeyi seviyor

Zengin motor gamı içinde herkese uygun bir alternatifin yer aldığı Fiesta’da konuğumuz 1.6 litrelik atmosferik ünite idi. Artık eskimeye başlayan bir güç ünitesi olan bu motor yerine çoğu kullanıcı 1.0 EcoBoost’u tercih ediyor. Hemen hemen benzer güç değerleri sunan 1.0, alt vergi diliminde yer almasıyla da daha ekonomik.

6 ileri oranlı çift kavramalı Powershift şanzımanla kombine edilen güç ünitesi, alt devirden itibaren oldukça atak bir tablo çiziyor. Şanzımanla uyumu yüksek olan motorun pedal tepkilerine karşı hassasiyeti de yüksek sayılabilir. Ele oturan ve kullanım keyfini bir hayli artıran direksiyon sistemi ile sınıfının en dinamik otomobillerinden olan Fiesta, gerek virajlarda gerekse performanslı otoyol kullanımlarında keyif vermeyi başarıyor. Ancak araçtaki yalıtım eksikliği yüzünden sürat arttıkça iç mekandaki gürültü seviyesi rahatsız edici oluyor.

ford fiesta

Genel olarak sportif tatlarla hazırlanmış olan Fiesta bu nedenle konfor odaklı sürüşlerde bekleneni veremiyor. Aracın sert süspansiyon sistemi nedeniyle de özellikle arka koltukta oturanlar bir hayli sıkıntı yaşıyor.

Sportif kimlik nedeniyle yakıt tüketimi konusunda da ekonomik olmayı başaramayan Fiesta, 100 km’de ortalama 7.8 lt yakıta ihtiyaç duyuyor. Bu değeri aşağı düşürmek içinse gerçekten çaba harcamak lazım.

Başlangıç fiyatı iddialı, donanımı yüksek

Günümüzde 40 bin TL sınırına ulaşan küçük sınıf otomobiller düşünüldüğünde Fiesta’nın 39 bin TL seviyesindeki başlangıç fiyatı için düşük demek mümkün. Ancak test aracındaki gibi 1.6 litrelik motor ve otomatik şanzımanlı bir Fiesta sahibi olmak isterseniz o zaman cebinizden 46 bin TL civarında bir meblağ çıkıyor. Üstelik aracın ilave aksesuarlarıyla bu rakam 50 bin TL sınırına dayanıyor. Ne yazık ki çok albenili olmayan bu fiyat etiketi karşısında Fiesta’nın sunduğu aksesuar listesi ise bir hayli uzun.

ford fiesta

Beğendik

Tasarım, yol tutuş, direksiyon, şanzıman

Beğenmedik

Tüketim, konfor, gürültü

 

Teknik veriler Ford Fiesta 1.6 Powershift

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1596 cc

Maksimum güç 105 HP-6300 d/d

Maksimum tork 150 Nm-4200 -4500d/d

Son hız 184 km/s

0-100 km/s hızlanma 10.5 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 185/65 R15

Depo kapasitesi 58 lt

Bagaj hacmi 276 lt

Ağırlık 1098 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.5/5.9/8.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 7.8 lt/100 km

Uzunluk 3969 mm

Genişlik 1764 mm

Yükseklik 1495 mm

Aks mesafesi 2489 mm

Fiyat 46.165 TL

 

Tasarım 7/10

Sınıfının en dikkat çekici otomobili hiç kuşku yok ki yeni yüzüyle Fiesta oldu. Aston Martin modellerinden esinlenilen ızgarasıyla hem çok şık hem de sportif görünen Fiesta arka tasarımında ise öne kıyasla çok sade çizgilere sahip ve dikkat çekmekten uzak.

İç mekan 7/10

Genişlik konusunda sınıf ortalamalarını yakalayan Fiesta, malzeme konusunda da sıkıntı yaşatmıyor. Kimi yerlerde kullanılan plastik malzeme oldukça kötü iken genel olarak malzeme ve işçilik kalitesi fiyatın hakkını veriyor.

Motor / Performans 6/10

1.6 litrelik motor devir çevirmeyi seven bir yapıya sahip. Gücünü yere 6 ileri oranlı çift kavramayla aktaran güç ünitesinin şanzımanla uyumu yüksek. 10.5 litrelik 0-100 km/s hızlanma süresi bir üst sınıftaki modellerle yarışıyor. Ancak yüklü durumlarda güç eksikliği hissediliyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 7/10

Bir Ford klasiği olan direkt ve keyif veren direksiyon sistemiyle son derece dinamik bir otomobil olan Fiesta, bunun karşılığında tasarımında olduğu gibi sportif bir sürüş karakterine sahip. Bu nedenle konfor odaklı sürüşlerde beklenen performans gerçekleşmiyor. Yakıt tüketiminin de yüksek sayılabilecek değerlerde olması konfor severler için son derece olumsuz bir durum.

Fiyat / Donanım 7/10

İddialı bir başlangıç fiyatına sahip olan Fiesta, bu motor ve şanzıman kombinasyonuyla fiyat etiketini bir hayli yükseltiyor. Modelin bazı rakiplerinin fiyatları dikkate alındığında tam ortada yer alan Fiesta bu fiyat etiketi karşılığında ise yeterli donanımı sunuyor.

Sonuç

Günümüzün küçük sınıf modelleri kompakt modellerden tüketicileri bile kendilerine çekmeyi başarıyorlar. Gerek boyutlarındaki artış, gerekse artan donanımlar küçük sınıfların artık satış listelerinde kompakt modeller için daha zorlu bir rakip olmasını sağladı. Fiesta da gerek motoru gerek sahip olduğu sportif kimliği ile Focus başta olmak üzere kompakt sınıftan tüketicilerin bile satın almak isteyeceği bir araç olmayı başarıyor. Ancak ne yazık ki sportif ve iddialı tasarımı herkese göre değil ve konfor seviyesi beklenenden düşük.

ford fiesta

Comments are closed.