Mitsubishi Outlander ve Ford Escape çarpışma testinde çakıldı

Amerika’da 7 modelin yer aldığı çarpışma testinde 5 araç günü iyi puanlarla tamamlarken Outlander ve Escape istenilen korumayı sergileyemedi.

PAYLAŞ

Amerika’nın Euro NCAP’ü olarak bilinen IIHS 7 modeli test etti, Mitsubishi Outlander Sport ve Ford Escape testi geçemedi. Ford çarpışma testi 2018 sonucu şaşırttı.

BMW X1, Chevrolet Equinox, GMC Terrain, Jeep Compass ve Mitsubishi Outlander yapılan testten başarıyla ayrıldı. Bu modeller önden alınan darbelerde sürücü ve yolcu için gerekli korumayı sağladı.

Buna karşılık teste katılan Mitsubishi Outlander Sport sınırda bir koruma değerine ulaşırken Ford Escape ise zayıf koruma sergiledi.

Yan Havayastıkları açılmadı

Testi yapan IIHS’nin yaptığı açıklamada, Ford’un 2017 modellerinden itibaren Escape’in sürücü tarafının yapısını güçlendirdiği, ancak yolcu kısmında aynı değişikliği yapmadığı belirtildi. Escape’in yolcu tarafındaki test sonucu sürücü tarafına kıyasla daha kötü çıktı. IIHS, yolcu tarafındaki çarpışma testi mankeninin sağ kalça yaralanmalarının muhtemel olduğunu gösterdiğini söyledi.

IIHS ayrıca, yan perde havayastıklarının hem Escape hem de Mitsubishi Outlander Sport’da şişirilemediğini söyledi.

IIHS’nin şimdiye kadar test ettiği küçük SUV’ların hiçbiri bir Top Safety Pick + olarak açıklanan en iyi değeri elde etmedi, ancak Mitsubishi Outlander Top Safety Pick seçildi. Bu model dışında ayrıca Honda CR-V, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Mazda CX-3, Mazda CX-5, Nissan Rogue, Subaru Forester ve Toyota RAV4 yüksek koruma sağladı.

Ford çarpışma testi 2018

Ford Escape Çarpışma Testi 2018
Mitsubishi Outlander Sport Çarpışma Testi 2018