Fiat 500L 1.6 Multijet

500l

Aile araçları da karizmatik olabilir

Günümüzde tüketicilerin satın almasında büyük öneme sahip olan dikkat çekicilik ve özgünlük Fiat 500L’de fazlasıyla mevcut. Bu disiplinlere eşlik eden başarılı motor ve iç mekan özellikleri ile de 500L, günümüzde gözü kapalı satın alınabilecek bir model. 

mertduranimzason

Ne yazık ki artık otomobiller birbirine tasarım olarak bir hayli benziyor. Tıpkı bir kalıptan çıkmış gibi duran araçların yanında üreticiler de gerek maliyet kaygıları gerekse de tutmuş bir tasarımı değiştirmeye cesaret edememeleri nedeniyle yollarda karbon kağıtla çizilmiş gibi duran otomobillerle seyahat etmemize neden oluyorlar. Ancak neyse ki böyle düşünmeyen üreticiler hala var.

fiat_500l

Konu cesur tasarım olunca Fiat gerçekten çıtayı çok yukarı taşıyabiliyor. Elbette bu özgünlük ve farklılık isteği kimi zaman Fiat Multipla gibi göz hiç de hoş gelmeyen modellerin ortaya çıkmasına neden olsa da kimi zaman da konuğumuz 500L gibi hem iddialı görünen hem de özgün olan bir aracı bizlerle buluşturmayı başarıyor.

Her ne kadar bu modelin adında 500 geçse de 3 kapılı kardeşi ile tasarım olarak pek ortak noktası bulunmayan 500L, şişman ancak sevimli hatlarla bezenmiş otomobil. Bir MPV gibi görünmesine karşılık SUV’ları da andıran tasarımıyla farklı isteklere cevap verebileceğini haykıran 500L, öndeki büyük far ve sisleriyle gülümseyen yüze sahip. Çok geniş olmayan havalandırma kanalları ile agresif görünmeyen model, arkada ise oldukça sade hatlarla bezenmiş. Profilden büyük kapıları ve camların dikkat çektiği araçta iki renkli gövde ve krom detaylar şıklığın tamamlanmasını sağlamış.

İç mekan ev konforu sunuyor

3 kapılı modele kıyasla adeta 2+1 ev konforu sunan 500L, geniş iç mekanıyla 5 kişi için oldukça konforlu olmayı başarıyor. Gerek ön gerekse arkadaki yaşam alanı ile beğeni toplayan araç 2612 mm’lik dingil mesafesini çok iyi biçimde yolcularına sunmuş. Aracın arkasındaki 412 litrelik bagaj kapasitesi de bu araç için yeterli yükleme alanını sunmakta sıkıntı yaşatmıyor. 3 kapılı modelde kapaklı bir torpido bile olmamasına karşılık 500L, küçük eşyalar için oldukça bonkör eşya gözü sunuyor.

fiat_500l

Ancak elbette bu aracın iç mekanında bir takım sorunlar yok değil. Bunların başındaysa genel olarak pek çok Fiat aracında olduğu gibi ucuz plastik malzemenin görev yapması geliyor. Ne yazık ki bu araca hiç yakışmayan plastik malzeme ile birlikte yer yer görülen oldukça kötü montaj hataları da aracın en büyük rakibi MINI düşünüldüğünde elini zayıflatıyor. İki model arasındaki fiyat farkı dikkate alındığında elbette bu eksiklik affedilebilir olsa da bu kadar başarılı bir araçta insan ister istemez keşke bu sorun da olmasa diyor.

fiat_500l

Motor gücü yola güç aktarılamıyor

Oldukça zengin motor gamına sahip olan 500L’nin konuğumuz olan 1.6 litrelik dizel motoru serinin en üstünde yer alıyor. 105 HP güç ve 320 Nm tork üreten motor kağıt üzerinde son derece etkili değerler sahip. 6 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilen bu güç ünitesi yola çıkıldığında ise ne yazık ki performans olarak bekleneni veremiyor. Yerden yüksek yapı ve 17 inçlik jantların etkisiyle ağırkanlı bir tablo çizen 500L, 0-100 km/s hızlanmasını fabrika verisi 11.3 saniyede tamamlıyor. Reel sürüşlerde ise bu süre 12 saniyeyi buluyor. Ele oturan ancak hissiz yapısıyla sportiflikten uzak görünen direksiyon sistemi 500L’ni bir başka olumsuzluğu. Üst donanım paketinde sunulan 17 inçlik jant-lastikler kesinlikle bu araç için uygun değil. 500L için en ideal ölçü 16 inçlik jant-lastik olmalı. Aksi takdirde aracın gerek performansı gerekse de konforu önemli ölçüde azalıyor ve sürücünün kullanım keyfi tırpanlanıyor.

fiat_500l

Bu motor farklı araçlarda otomatikleştirilmiş Dualogic şanzımanla satışa sunulmasına karşılık, ülkemizde ne yazık ki 500L, 1.6 dizel motorla sadece manuel vites kutusu ile satın alınabiliyor. Dizel motor ve otomatik şanzıman isteyen tüketicilerin 1.3 litrelik güç ünitesini tercih etmesi istendiği için 1.6 litrelik motor yollarda çok sık görünmüyor.

Kampanyalı fiyat tam bir kelepir

Şu anda kampanyalı satış fiyatıyla 51.320 TL’den başlayan 500L, 2013 model yılındaki 44 bin 820 TL’lik fiyatıyla gerçek bir kelepir konumunda. Test aracındaki dizel motor ve üst donanım paketi ile satış fiyatı 2014 model yılı için 69.450 TL olarak belirlenen 500L, bu fiyat karşılığında oldukça uzun standart donanım sunuyor. Bununla birlikte aracın zengin opsiyonel donanımları da her zevke uygun bir aracı yaratabilmeye olanak tanıyor.

Yollarda çok fazla rakibi olmayan 500L, günümüzün en iddialı tasarımlı araçlarından biri olmasına karşılık, son derece iyi bir aile otomobili olmayı da başarıyor. Elbette bazı eksiklikleri olsa da bunlar göz ardı edilebilecek kusurlar. Bu nedenle de 5 kişilik ailenizi tarz bir araç içinde veya zengin donanımlı bir otomobille yolculuk ettirmek istiyorsanız 500L’ye kesinlikle bir göz atmalısınız.

fiat_500l

Beğendik

Tasarım, yaşam alanı, fiyat

Beğenmedik

Plastik kalitesi, düğme karmaşası

 

Teknik veriler Fiat 500L 1.6 Multijet

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç105 HP-3750 d/d

Maksimum tork 320 Nm-1500 d/d

Son hız 181 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.3 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 225/45 R17

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 412-1480 lt

Ağırlık 1375 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.7/5.6 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.1 lt/100 km

Uzunluk 4270 mm

Genişlik 1800 mm

Yükseklik 1679 mm

Aks mesafesi 2612 mm

Fiyat 69.450 TL

 

 Tasarım 8/10

Her ne kadar adı 500 olsa da, 3 kapılı kardeşiyle tasarım olarak pek ortak noktası bulunmayan Fiat 500L, büyük ve heybetli görünümüyle dikkat çekici bir araç olmayı başarıyor. Bu büyük gövde nedeniyle özellikle kadınların biraz mesafeli durmasına neden olan araç yuvarlak hatlarla hazırlanan tasarımında büyük uyuma sahip. Aracın dikkat çekici renkleri de albenisini artırıyor.

İç mekan 8/10

Son derece geniş iç mekanıyla küçük kardeşinin kısıtlı yaşam alanından bunalanlar için mükemmel bir çözüm sunan 500L, buna karşılık görüş açılarında da sıkıntı yaşatmıyor. Zengin donanıma eşlik eden opsiyonel aksesuarlar aracın farklı ihtiyaçlara sorunsuz cevap verebilmesine olanak tanıyor.

Çoğu yerde kullanılan ucuz plastik kaplamalarsa iç mekandaki en önemli eksi.

Motor / Performans 7/10

1.6 litrelik dizel motor ve 6 ileri manuel şanzımanın uyumu yüksek. Bu da sürücünün kullanım keyfini arıtıyor. Çok performanslı olmasa da şehir içi için yeterli gücü sunmakta sıkıntı yaşamayan 500L, yüklü durumlarda bile güç eksikliği hissettirmiyor. Ancak araçta sunulan 17 inçlik jantların ve yerden yüksek yapının da etkisiyle performans 105 HP’lik bir otomobilden beklenen düzeyde değil.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Yerden yüksek yapı ve yüksek oturma pozisyonu ile kullanıcısına SUV konforu sunan 500L’nin görüş açıları yapılan birkaç yüz km’nin ardından sıkıntı yaratmıyor. Ele oturan ancak oldukça hissiz olan direksiyon sistemi nedeniyle kullanım keyfinin törpülendiği otomobilde büyük lastikler konforu önemli ölçüde tırpanlıyor.

Fiyat / Donanım 8/10

51.302 TL gibi son derece iddialı bir başlangıç fiyatına sahip olan 500L, test aracındaki gibi üst donanım ve dizel motor tercih edildiğinde fiyat etiketini 69.450 TL’ye yükseltiyor. Aracın sundukları düşünüldüğünde bu fiyat için yüksek demek mümkün değil.  Güvenlik ve konfor elemanları yeterli iken opsiyonel aksesuarlarla herkes ihtiyacına uygun bir araç yaratabiliyor.

Sonuç

500 ailesinin gerçek 5 kişilik üyesi 500L, sahip oldukları ile tam bir aile otomobili olmayı başarıyor. Aracın geniş ve ferah iç mekanı, zengin donanımı, canlı renkleri ve iddialı tasarımı gibi pek çok başlık alt alta gelince 500L, günümüzün satın alınabilecek en iyi MPV ve aile otomobillerinden birisi konumunda. Üstelik devam eden kampanya ile 2013 modelin avantajlı fiyatı onu tam bir kelepir haline getirmiş.

 

Comments are closed.