İsveç oyuncak araba teknolojisini yola taşıdı

Çocukken herkesin oynamak için can attığı slot car teknolojisi günümüzde yollarda kullanılıyor. İsveç bu teknolojiyi kullanan ilk ülke.

PAYLAŞ
Elektrikli yol

Elektrikli araçların menzil sorunu raylı yollarla çözülüyor. Aracı şarj edebilen yollar geliyor. Elektrikli yol şarj sorununu çözecek.

eRoad olarak adlandırılan yeni yollar ile elektrikli araç hareket halindeyken şarj olabilecek. Bir nevi geçmiş dönemin troleybüsleri gibi çalışan sistemde araçtan yere temas eden kablo ile şarj mümkün olacak.

İsveç bu uygulama ile hem elektrikli modellerin menzili uzatmak hem de fosil yakıtlara olan bağımlılığı düşürmek istiyor. Şimdilik 2 km olarak açılan yolun ilerleyen dönemlerde uzatılacağı belirtiliyor.

Yolun çalışma prensibi slot car olarak adlandırılan elektrikli arabalarla aynı. Yoldaki hattan gelen enerji kablo ile araca aktarılıyor. Ancak burada tek fark buradan gelen enerji aracı hareket ettirmek için değil, onu şarj etmek için kullanılıyor. Tamamen boş durumdaki bir pille aracın hareket edip edemeyeceği henüz açıklanmadı.

Elektrikli yol şarj sorununu çözecek

Bu yolu ilk kullanan ise posta servisine ait bir araç olacak. Bu yolla ilgili en çok merak edilenlerin başında ise yağmur ve suyun elektrik çarpmalarına karşı bir sorun olup olmayacağı. Mühendisler suyun bu yola herhangi bir zararı olmayacağını çünkü geliştirdikleri sistemde temas kollarının özel olarak şekillendirildiğini ve suyla temas etmeyeceğini belirttiler. Ayrıca yolda topraklama olduğunu ve elektrik şoklarına maruz kalınmasının mümkün olmadığını açıkladılar.

Elektrikli yol
Elektrikli yol