DS5 artık kendi başına savaşmak zorunda

İlk olarak hayatımıza Citroen’in alt markası olarak giren DS, artık kendi başına bir marka haline geldi. Şimdilik 3 modeli olan DS’in amiral gemisi ise farklı tarzıyla öne çıkan DS5. Dikkat çekici tasarımı ona başarı getirmeye yeter mi? DS5 testi

PAYLAŞ

İlk olarak hayatımıza Citroen’in alt markası olarak giren DS, artık kendi başına bir marka haline geldi. Şimdilik 3 modeli olan DS’in amiral gemisi ise farklı tarzıyla öne çıkan DS5. Dikkat çekici tasarımı ona başarı getirmeye yeter mi? DS5 testi

DS uzun bir aradan sonra Citroen alt markası olarak yeniden doğmuştu. Ancak alınan bir karar sonrası marka Citroen’den bağımsız tutulmaya başlandı ve kendi başına bir marka haline geldi. Her ne kadar araçları Citroen altyapısını kullansa da DS artık başlı başına bir marka. Markanın şimdilik ürün gamındaki en büyük seçenek ise DS5.

DS5 çok enteresan bir tasarıma sahip. Krom çerçeve içerisinde kalan şık panjuru ve panjurun hemen üst köşelerinden başlayan çekik gözlü LED farlar aracın genç ve dinamik görünmesini sağlamış. En dikkat çekici özelliklerinden birisi de farların hemen üzerinden başlayıp iki parçadan oluşan A sütununa kadar uzanan krom parça. Otomobile son derece prestijli bir hava katan bu detay benim hoşuma gitti.

Uçak tasarımı artık eskimeye başladı

DS5’in iç tasarımı aynı dış tasarımı gibi çok iddialı. İç mekana girer girmez orta konsoldaki şık analog saat ve multimedya ekranı dikkatleri çekiyor. Daire şeklinde tasarlanan klima kumandaları ve alışılmışın dışındaki kontrol tuşları da oldukça şık duruyor. İç tasarımda kullanılan malzemeler çoğunlukla kaliteli. Üst kısımlarda yumuşak malzeme kullanılırken en alt kısımlarda sert plastik malzemeye yer verilmiş. Vites kolunun arkasında her iki yanda yer alan cam açma kumandaları modern tasarımıyla dikkat çekerken kullanımına alışmak biraz zaman alabiliyor.

Aracın dingil mesafesinin geniş olması sayesinde iç mekandaki yaşam alanı genişliği de beklentileri karşılıyor. Ancak koyu renklerin kullanılması nedeniyle ferahlık konusunda hala eksiklikler var. DS5 testi

Sadece dizelle alabiliyorsunuz

DS5’de sunulan 1.6 BlueHDi ünite 120 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. 189 km/s maksimum hıza ulaşabilen bu motor 100 km/s hıza ulaşmak için 12.9 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bu motora 6 ileri otomatik şanzıman kombine edilmiş. Vites geçişleri konforlu ve sarsıntısız bir şekilde yapılıyor. Alt devirlerde biraz hantal kalan DS5, devir arttıkça kullanıcısını mutlu etmeyi biliyor. Aracın direksiyon sisteminde de konfor ön planda tutulmak istenmiş. Yumuşak yönlendirme sağlayan direksiyon manevralarda avantaj sağlıyor. Ani şerit değişimleri ya da viraj dönüşü gibi durumlarda ise direksiyonun daha sert ve net olması gerekli. DS5 orta sertlikteki süspansiyonları ile yüksek yapısının dezavantajlarını örtmeye çalışırken konfordan da çok ödün vermemiş.

Sonuç

DS5 gerçekten çok farklı bir otomobil. Özellikle iç mekandaki kumanda elemanlarını tasarımları artık eskimeye başlasa da çok sevdim. 3 parçalı cam tavan sıra dışı tarzda ve iç mekana sağladığı atmosfer çok iyi. Bu otomobili sürerken kendinizi mutlu hissediyorsunuz ama bu otomobil daha çok dikkat çekmek isteyen ve kreatif işlerle uğraşanlar için iyi bir ikinci otomobil.

DS5
DS5

Teknik veriler Citroen DS5

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 1560 cc
Maksimum güç 120 HP-3500 d/d
Maksimum tork 300 Nm-1750 d/d
Son hız 189 km/s
0-100 km/s hızlanma 12.9 sn
Şanzıman 6 ileri tam otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/50 R17
Depo kapasitesi 60 lt
Bagaj hacmi 468 lt
Ağırlık 1434 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.7/4.1/4.8 lt/100 km
Uzunluk 4530 mm
Genişlik 1871 mm
Yükseklik 1539 mm
Aks mesafesi 2727 mm
Fiyat 171.370 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 13.1
0-400 m (sn) 22.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.1
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.4
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 6.2
Menzil (km) 968

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

http://www.otostil.com/category/kampanyalar/

PAYLAŞ