Kur artışı rekor getirir mi?

Döviz kurlarında artış bazı markalar için aradıkları fırsat olacak gibi görünüyor, akıllara gelmeyen markalar önümüzdeki süreçte rekor satış yapabilir.

PAYLAŞ
Döviz artışı araba

Döviz artışı araba fiyatlarını nasıl etkiler? Elbette yukarı götürür. Ama bu durumdan memnun olanlar da var desek ne dersiniz?

Bir süredir döviz kurlarında dalgalanmalar yaşanıyor. Bu kimileri için bir krizin belirtisi, kimileri için suni bir olay. Ben ekonomist değilim için derinini bilemem mümkün değil. Ama sade vatandaş olarak kriz var mı yok mu anlamaya çalışıyorum.

Dövizin yükselmesi ne yazık ki pek çok üründe zam olarak bize geri dönecek, bu bir gerçek. Buna karşılık gün içinde bile bu kadar büyük dalgalanmaların olmasının mantıklı bir izahı olmadığı için yapılmak istenen farklı şeylerin olduğu da bir gerçek.

Gel gelelim bu döviz kurları nedeniyle içinde olduğumuz otomotiv sektörü önemli yaralar almaya başlayacak. Çünkü önümüzdeki süreçte ithal edilecek araçların fiyatları güncel kurlardan hesaplanacak ve bu da zam demek.

Stoğu olan karda

Buna karşılık birkaç önce ithal ettiği araçları henüz satamayan markalar ise bu dönemde son derece kazançlı çıkacak. Çünkü o dönem 100 liraya sattığı aracın fiyatı şu anda 130 TL civarında olacak. Eğer bu marka o aracı 115 TL’den satışa sunarsa hem elindeki stoğu eritmiş olacak hem de ürünlerini nakde çevirmiş olacak. Bu işin önemli bir boyutu. Yani önümüzdeki süreçte bugüne kadar satışı düşük olan markaların satışlarında bir sıçrama görebiliriz.

Buna karşılık satışları yüksek olan ve neredeyse stoksuz çalışan markalar ise yeni araçlarını daha yüksek kurdan alacağı için satışları azalacaktır. Bakalım yıl sonunda kar-zarar tablosunda durum nasıl olacak?

Tüketici için zor karar

En büyük sorunsa hayalindeki aracı sipariş veren ve onun gelmesini bekleyenlerde. Düşünsenize siz hayalini kurduğunuz aracı almak için 2-3 beklemeyi göze aldınız ve bir miktar da kapora verdiniz. Ancak tam bu süreçte döviz kurları arttı ve firma sizden kur farkı nedeniyle ilave bedel istiyor. İşte o zaman tüketiciyi büyük bir karar bekliyor. Ya kendini daha da zorlayıp o farkı verecek ve aracı anlaştığı fiyattan ortalama yüzde 30 daha yüksek bedelle alacak ya da kaporasının yanmasına izin verecek. İki durumda da olan tüketiciye olacak.

Otomotivde firmalar hep ağlayıp, kar edemiyoruz dediği için ben onların düşüncelerine değer vermiyorum. Yıllar önce pazar 100 bin iken kar edenler bugün pazar 1 milyona yaklaştığında nasıl kar edemez anlamak mümkün değil! Kimse kusura bakmasın ama ben asla bir firmanın kar etmeden araç sattığına inanmadığım için filo satışlarından kar etmiyoruz, aslında zarardayız gibi açıklamaları dikkate almıyorum, siz de almayın.

Madem kar etmiyorlar o zaman satmasınlar, bu kadar basit.

Laf lafı açtı, konudan saptık ama demem o ki önümüzdeki süreçte kimi markalar altın çağını yaşayabilir. Çünkü stokları şunda çok değerli hale geldi. Bakalım ODD verileri önümüzdeki süreçte nasıl olacak.

Mert Duran

mert@otostil.com