Bizim daralma ne oldu?

PAYLAŞ

2017 yılını tüm sektör daralma söylentisi ile geçirdi durdu. Şimdi ise Aralık kapıya dayandı ve rakamlar gösteriyor ki söylendiği gibi daralma olmadı, olmayacak. Hatta belki kurların daha da artmasından endişe edenlerin etkisiyle bir önceki yılı bile geçen toplam pazara ulaşabiliriz.

Peki firmalar bu durumdan memnun mu? Kiminle konuşsak memnun değiliz diyor. Çünkü hepsi filo satışlarından ve bu satışlardaki düşük karlardan şikayetçi. Açıkçası ben bu zırvalamalardan bıktım.

Madem bu satışlardan memnun değilsiniz, vermeyin o arabaları filoya o zaman! Sizin rakibiniz de bu yıl o satışları yapar, yıl sonu toplam karlılığı sizin karşınızda daha az olacağı için hata yaptığını anlar ve bir daha filolara ölü fiyatlar vermez.

İş tüketiciye geldi mi kaşıkla bile vermeyen otomotivciler filocuları öylesine seviyor ki onlara kepçeyle vermekten imtina etmiyor. Bu nedenle de herkes filo satışlara laf etse de onları kurtarıcı olarak görüyor.

İş öyle bir boyuta geldi ki başarının kriteri satış rakamları olarak algılanıyor. Ekonomist değilim ancak aldığım lisans eğitimlerinde öğretilen yegane şey karlılığın önemli olduğudur.

Yani siz bir malı 1 kişiye 100 lira karla satmak varken 100 kişiye 1’er lira karla satmaya uğraşmazsınız. Eğer o malın tek tedarikçisi sizseniz o zaman 100 kişiyle uğraşırsınız ancak günümüzde böyle bir şey söz konusu değil. Sizin aracınızı almayanlar gidip diğer markada şansını deneyecek, ondan da istediğini alamayınca fiyatı kendi belirlemeyecek, siz belirleyeceksiniz.

Filo satışlarında da durum böyle. Artık otomotiv sektörünün filo satışlarından kurtulup gerçek değeri tüketicilere vermesinin zamanı geldi. Aksi halde önümüzdeki yıl tüketicileri kaybedecekler. Tüketiciler sıfır km araç alma yerine filolara satılan ve daha 2-3 bin km’deki ikinci el otomobillere yönelecek. Bunun zararlısı da yine firmalar olacak.

Hadi bakalım firmalar, silkinin ve tüketiciye hak ettikleri değeri verin.

Mert Duran
mert@otostil.com

 

PAYLAŞ