Yeni Dacia Duster’ın birinci olması tesadüf değil

Yılın ilk üç aylık satış rakamları açıklandı. Buna göre de Dacia Duster satış rakamlarında zirveye oturdu. Sosyal medya anketimiz de modelin neden bu kadar başarılı oluğunu ispatladı.

PAYLAŞ

Yeni Dacia Duster pazara hızlı bir giriş yaptı, liderliği aldı. Yeni Dacia Duster şimdiden sınıfının lideri oldu. Peki Dacia Duster karşılaştırma sonuçları nasıl?

Dacia Duster yenilenmesiyle birlikte pazara çok hızlı bir giriş yaptı. Sadece Mart ayında 1950 adetlik satış başarısı gösteren model bu sayede de en çok satılan SUV oldu.

Görünen o ki Duster’ın satış rakamlarındaki bu ivme yıl boyunca devam edece ve bu yıl Duster’ı zirvede görme ihtimalimiz çok yüksek.

Dacia Duster karşılaştırma sonuçları nasıl?

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabımızdan bir soru sormuş ve Duster’ın karşısına en uygun fiyatlı SUV’lardan olan SsangYong Tivoli’yi koymuştum. Ben sonuçların birbirine yakın çıkmasını bekliyordum. Ancak gelin görün ki Duster rakibini neredeyse ikiye katladı ve anketi zirvede tamamladı.

Dacia Duster’ın bu ankette ve satış rakamlarında zirvede olması aslında sürpriz değil. Modelin Renault-Nissan İttifakı’nın en önemli modellerinden olması bir yana, uygun fiyatlı yapısı elini güçlendiriyor. Üstelik uzun bir süredir hayatımızda olan Duster, önemli sorunları olmamasıyla da kendisini kanıtlamış bir model.

SsangYong Tivoli ise ülkemize nispeten hızlı bir giriş yapmış olmasına rağmen ne yazık ki aradığını bulmakta zorlanıyor. Gerçi eğer modelin satış hedefi byleyse buna diyecek bir şey yok! Çünkü SsangYong ne yazık ki basına iletişim konusuna önem vermediği için modelin satış hedefini kimse bilmiyor.

Ancak Porsche Macan gibi premium bir modelin bile 104 adet sattığı 3 aylık dönemde toplamda 62 adet satan bir modelin başarılı olduğunu söylemek zor.

Peki neden SsangYong böyle? O mu başarısız, modeller mi kötü vs…

Aslında SsangYong araçları için kötü demek bu markaya haksızlık olur. Ne yazık ki SsangYong Türkiye yönetimi basınla yeteri kadar ilgilenmediği için araçları da çok fazla tanınmıyor. Ayrıca rakiplerinin aksine reklam kampanyasına da sıcak bakmamaları da satışlarının düşük olmasının bir diğer nedeni.

Bu da gösteriyor ki modellerin satışlarında basın hala önemli ve reklam kampanyalarının satışları arttırdığı su götürmez bir gerçek.

 

Dacia Duster SsangYong Tivoli Anket

Sonuçları görmek için görsele tıklayın

Mert Duran

mert@otostil.com