Dacia Duster 1.5 dCi 4×4

duster

Kaldığı yerden tam gaz devam ediyor

Renault ve Nissan’ı arkasına alan Romanyalı üretici, ekonomik ve göz alıcı tasarıma sahip modeller üretmeye devam ediyor. 2010 yılında satışa sunulan ve kısa süre önce geçirdiği makyajla satışına devam edilen Dacia Duster, demode olmaktan uzaklaşıyor.

yagizimzason

Kimi ülkelerde Renault markası altında satılan tarafından tasarlanan Duster, zaten kaslı ve erkeksi görünüme sahip bir otomobil iken makyaj operasyonu sonrasında bu özelliğine elit bir kimliği de ekledi. Yeni radyatör ızgarası, krom kaplama tavan rayları, kalın puntolarla yazılmış Duster yazısıyla artık özgüvenini kazanmış gibi görünüyor. Makyajla birlikte güncelliğini koruyan Dacia Duster, Nissan’nın 4×4 kabiliyetlerini de bünyesine katarak bileğini daha da güçlendirdi.

dacia_duster

Dacia tek başına birçok otomobil firmasından daha fazla satış gerçekleştirip büyük başarı elde ederken insanın aklına “Üstün tarafı nedir?” sorusu geliyor. Rekabet piyasasında müşteri daha ucuza daha maharetli ürünleri tercih ediyor. Ekonomik, yedek parçası makul, tasarımı şık ve ulaşılabilir fiyata sahip olması otomobil alırken aradıkları bir kaç niteliklerin başında geliyor.  Aranan kanı Renault’da bulan tüketici aynı özelliklere sahip fakat daha ucuz Dacia modellerine yöneldi. Bu yüzden Dacia, Türkiye koşullarına birebir uygun modelleriyle her zaman ilgi odağı olmayı başardı.

Biz de Dacia Duster’ın 4×4 versiyonunu mercek altına aldık.

İç mekan talebi karşılıyor

Bir önceki versiyona göre daha derli toplu olan konsol, sert plastiklere rağmen beklentileri karşılıyor. Ergonomiklik konusunda kafa patlatan Renault, orta konsolda bulunan cam açma kumandalarını alışıldık kapı içlerine koyarak eleştirilerden ders almışa benziyor. Kalite algısı makyajla birlikte bir nebze dahi artış yaşanmış. Orta konsolda Dacia modellerinde opsiyon olarak sunulan LG üretimi 7 inçlik MediaNavigation iç mekana renk katıyor. Dokunmatik ekranın komutları bazen algılayamaması sürüş sırasında dikkatinizi dağıtabiliyor. Bir başka handikap ise sürüş pozisyonundan uzak ve aşağıda konumlandırılması, gözünüzün oraya kaymasına neden oluyor.

dacia_duster

Duster’ın iç mekanında yaşam alanı oldukça ferah. Bolca eşya gözüne sahip modelde, çekiş modunu ayarlamaya yarayan kumanda diğer modellerden bu aracı ayıran bir unsur. 4 çeker veya istendiği taktirde önden çekişli olarsak aracı kullanmanıza izin veren kumanda beğenimi kazandı. Duster rahat koltuklarıyla konforlu yolculuklar sunarken, ideal sürüş pozisyonuna erişmek çok zor. Ters yönden akan trafik gibi Duster’da da koltuk ayarları bilinenin tam aksine yerde konumlandırılmış. Kol dayama yüzünden bel ayarı yapabilmeniz için piyanist gibi ince uzun parmaklara sahip olmanız gerekiyor.

1.5 dCi fazla söze gerek yok

Mercedes bünyesinde dahi kendisine yer bulan 1.5 dCi ekonomik olma konusunda kendisini ispatladı. Renault modellerini sevdiren bu ünite, yüksek tork sayesinde düşük viteslere düşmenize gerek bırakmıyor. Dacia Duster’ın da kalbindeki yaşam veren ünite, yeterli performans sunarak alkışı hak ediyor. Şanzıman oranları kısa tutulan Duster, birinci ve ikinci viteslerde benzinli modelleri aratmıyor. Motorun yüksek süratlerde sergilediği davranış, yüksek yapılı Duster’ın pek hoşuna gitmiyor. 120 km/s hızdan sonra rüzgar ve yol sesi alan kabinde sizde kendinizi çok huzurlu hissetmiyorsunuz. Yakıt sarfiyatında ise model tartışmasız sınıfının lideri. Şehir içinde bile 5.9 litre yakıt tüketen Duster, 4×4 modunda kullanıldığında ise tüketimini 6.5 litreye yükseltiyor. Aracın yol bilgisayarı ilk çıkan dijital saatleri hatırlatıyor. Yeterli bilgi vermemesi, makul fiyatı size bir kez daha hatırlatıyor.

dacia_duster

Sürüşü kendini ele veriyor

Hissiz direksiyon, uzun strokları nedeniyle keyifsiz süspansiyon ve gövde salınımları Duster’ın yenik düştüğü disiplinler. Park manevralarında son derece ağır kalan direksiyonun hızlandıkça karakterini yitirmesi açıkçası beni üzdü. Tekerlekle irtibatı kopartan yapısı da cabası. Darbe emiş konusunda da sıkıntıları olan araç sarsıntılı darbe emişiyle de konforu törpülüyor.

Çekiş konusunda başarılı olan Duster, 2 çekere alındığında da çekiş kaybı yaşamıyor. Hafif arazide başarılı sürüşe imza atarken, yokuş iniş sistemi gibi güvenlik ekipmanlarından yoksun olması sizi araziyle baş başa bırakıyor.

dacia_duster

Fiyatı ucuz-du-

Dacia modelleri ulaşılabilir fiyatlarıyla bilinirdi. Son dönemdeki zamlardan nasiplenen Duster, test aracındaki gibi 4×4 ve üst donanım paketi tercih edildiğinde fiyatını 65.400 TL’ye yükseltiyor. Donanımsal olarak çok zengin olmasa da ekonomik ve 4 çekerli SUV olduğu düşünüldüğünde bu fiyat sınıfının en ucuzu.

dacia_duster

Beğendik

Tüketim, sürüş konforu, motor

Beğenmedik

Malzeme kalitesi, direksiyon sistemi, donanım

 

Teknik veriler Dacia Duster 1.5 dCi 4×4

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1461 cc

Maksimum güç 110 HP-4000 d/d

Maksimum tork 240 Nm-(1750-2500) d/d

Son hız 168 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.5 sn

Şanzıman 6 ileri manuel

Aktarma Dört çeker

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 215/65 R16

Depo kapasitesi 50 lt

Bagaj hacmi 408 lt

Ağırlık 1320 kg

Tüketim (fab. ver.) 5.0/5.2/5.7 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.7 lt/100 km

Uzunluk 4316 mm

Genişlik 2000 mm

Yükseklik 1625 mm

Aks mesafesi 2673 mm

Fiyat 65.400 TL

 

Tasarım 8/10

Yeni formuyla birlikte albenisi yükselen Duster, güncelliğini korumayı başarmış. Gündür farı eklenen modelde, krom kaplamalar ve ufak dokunuşlarla cazibesini ikiye katlamış.

İç mekan 5/10

Küçük sayılabilecek boyutlarına rağmen oldukça ferah bir iç mekana sahip olan Duster 4 kişi için konforlu bir yaşam alanı sunuyor. Ancak Symbol ile aynı olması tekdüze hayatı sevenler için iyi gelebilir. Malzeme ve işçilik konusunda sorunların devam ettiği aracın iç mekanı beklentileri karşılamaktan uzak.

Motor / Performans 8/10

1.3 tonluk boş ağırlığa sahip olan Duster’da 1.5 litrelik dizel motor en ideal motor seçeneği. Tüketimi ve performansı yeterli düzeyde olan Duster, kısa şanzıman aralıklarının yer yer ceremesini çekse de genel hatlarıyla altın oranı yakalamış.

Kullanım / Sürüş özellikleri 6/10

Ferah iç mekan, rahat koltuklar beklentileri karşılarken sürüş özelliklerinde dinamik olmadığını belirtmek gerekiyor. Hissiz ve fazla ağır kalan direksiyon güçlü motorunun hakkını vermesine izin vermiyor.

Fiyat / Donanım 8/10

Araçta sunulan standart aksesuarlar beklentileri karşılarken olmaması gereken birkaç kusurunu fiyatıyla perdelemeyi başarıyor. Opsiyonlarla birlikte üst segment otomobillere göz kırpması, yaşadığı yoğun ilgiden kaynaklanıyor. Üstelik bu araç bir 4×4.

Sonuç

Son dönemin popüler araçlarının başında yer alan SUV’lar içinde Duster arkasına aldığı Renault desteği ile avantajlı bir konumda. Elde ettiği başarılı satış rakamlarını ileri taşımaya kararlı olduğunu, gövdedeki büyüyen Duster logosuyla da gösteriyor.

Önceden uygun fiyatıyla kendisine hayran bıraktıran Duster ne yazık ki artık o kadar da kelepir değil.

dacia_duster

Comments are closed.