Citroen’den C-Elysee’yi alın geri neyi kalır ki?

Ne yazık ki bir dönemin efsanevi markaları şu anda o günleri mumla arıyor. Bunun en iyi örneği de Citroen’de görülüyor. Tek modele bağımlı kalan marka için kriz kapıda.

PAYLAŞ

Citroen satış rakamları 2018 hiç de iç açıcı değil. Marka için sıkıntılı günler yakın.

Citroen eriyor. Bunu biz değil satış rakamları söylüyor. Bu yılın ilk yarısında marka toplamda 7366 adet satış yapmış. Otomobil satış rakamı ise 4715 olmuş.

Citroen satış rakamları 2018 kaç oldu?

Bu rakam ilk başta kulağa iyi gibi gelse de ne yazık ki satışların 3456 adedinin C-Elysee modeliyle elde edildiği düşünülürse geriye sadece 1259 adetlik bir otomobil satışı kalıyor ki bu rakam böyle bir marka için bence korkunç.

Model yok demekle olmuyor

Elbette burada Citroen’in ürün gamında artık daha sınırlı ürünler olduğu ve adetli satışların gerçekleştiği C4 ve C5 modellerinin olmamasının bunun bir sonucu olduğu aşikar ama bu da bizi değil, markanın sorunu.

Sonuçta tek bir modelle örneğin Nissan uzun yıllar liderliği kaptırmadığı gibi Qashqai sayesinde diğer modellerinin de satılmasını sağladı.

Citroen kısa süre önce C4 Cactus ve C3 Aircross gibi yeni modellerini satışa sunsa da görünen o ki bu modellerin de markayı içinde bulunduğu durumdan çıkartması imkansız.

Gerçekler acıtır

Böyle yazdığım için eminim pek çok kişi bana kızacak ancak görünen köy de kılavuz istemiyor. Citroen için satışlar böyle devam ederse bu yıl sonunda sıkıntılı günler yaşanacak demektir.

Geçtiğimiz yıl toplam 14 bin 79 otomobil satışı gerçekleştiren markanın 10 bin 903 adetlik C-Elysee satması da aslında bu kötü gidişin ilk habercisiydi. Şu anda bu modele olan talep de görünen o ki azalıyor. Bu yıl sonunda, küçülmesine kesin gözüyle bakılan pazarın da etkisiyle markanın geçtiğimiz yıl gibi bir satışa ulaşması bence mümkün değil.