Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDi

citroen_picasso

Mükemmel aile otomobili bulundu

Citroen C4 Picasso eksik bulmanın çok zor olduğu ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilen günümüzün en iyi aile otomobillerinden biri. Ekonomik dizel motoruyla öne çıkan aracın iç mekanı da alkışı hak edecek kadar başarılı. 

mertduranimzason

Citroen 1970-80’li yıllarda ürettiği aile otomobilleriyle ülkemizde de oldukça prestijli bir konumdaydı. O günün şartlarıyla yollarda çok fazla görülmese de güvenlik, konfor ve dayanıklılık konularındaki üstünlükleri ile satın alanların bir türlü vazgeçemediği bir markaydı. Daha sonra Peugeot ile kurulan ortaklıkla özgünlüğüne ara veren ve platform kardeşliği ile karizmasından çok şeyler götüren Citroen, C4 ile başlattığı ivmelenmeyi şimdi de Picasso ile sürdürüyor.

citroen_picasso

Eski nesilin silikliğinden eser yok

Öncüsünün biraz silik karakteri ve C4 ile ortak parça kullanılmasından ötürü özgünlükten yoksun iç mekanına karşılık yeni C4 Picasso tamamen yeni ve çok dikkat çekici bir otomobil olmuş.

citroen_picasso

Tasarımında son derece radikal çizgilerin kullanıldığı Picasso’nun geniş ızgarası ile gündüz farları bütünlük içinde. Genellikle farların altında konumlandırılan gündüz farları bu araçta ters yüz edilerek yukarı konumlandırılmış. Daha alta konumlandırılan farlar ise tamponla bütünlük içinde. Profilden şişkin çamurlukları ve büyük camları ile güçlü görünümünü devam ettiren Picasso, arka kısmında ise öne kıyasla daha sade hatlara sahip. Küçük camlar ve onunla tezat oluşturan büyük stopları ile küçük HB’lere göndermeler yapan Picasso, tasarımıyla sınıfının en iyi görünen araçlarından biri.

Teknolojik iç mekanda eksik bulmak mümkün değil

5 kişilik Picasso ve 7 kişilik Grand Picasso versiyonları bulunan Picasso’nun konuğumuz olan 5 kişilik seçeneği ile ağabeyinin iç mekanı arasında farklılık bulunmuyor.

citroen_picasso

Son derece ferah bir yaşam alanı sunan Picasso’nun test aracındaki gibi panoramik cam tavanı sayesinde ferahlığı oldukça yüksek. 5 bağımsız koltuktan oluşan iç mekanda önde ve arkadaki baş ve diz mesafeleri geniş iken arka koltukların da hareketli yapısı MPV severlerin hoşuna gidecektir.

Sürücü koltuğuna oturduğunuzda görüş açıları ile beğeni toplayan Picasso, ortaya konumlandırılan tablet şeklindeki gösterge tablosu ve onun altındaki dokunmatik ekranıyla da göze hoş gelen bir araç.

Bir MPV’nin değişkenliğini bir lüks sedanın yaşam alanı konforuyla birleştiren Picasso, iç mekanıyla alkışı hak ediyor. Üstelik aracın arkasındaki büyük yükleme alanı da uzun seyahatlerde oldukça fonksiyonel.

İç mekanda can sıkan en büyük detaysa oldukça büyük yapısıyla beğeni toplayan ancak açılmayan cam tavan. Ferahlığı artırmasına rağmen açılmamasıyla klostrofobik bir ortam da yaratan cam tavan ince kumaşı nedeniyle iç mekanın ısınmasını da engelleyemiyor.

Dizel motorun yeni şanzımanla uyumu yüksek

Ülkemize 1.6 litrelik dizel motor ve 6 ileri ETG şanzımanla ithal edilen Picasso’nun güç ünitesi uzun bir süredir üretimde ve kendisini gerek dayanıklılık gerekse ekonomi olarak kanıtlamış durumda. Bir önceki nesilde sıklıkla eleştiri alan otomatikleştirilmiş şanzıman ise yeni araçta yerini ETG isimli yeni vites kutusuna bırakmış.

Prensip olarak eski versiyonda olduğu gibi yine otomatikleştirilmiş bir vites kutusu olsa da yapılan değişikliklerle bambaşka bir kimliğe bürünen yeni şanzıman artık motorla çok daha uyumlu çalışıyor ve bu da konforu önemli ölçüde artırıyor. Ancak günümüzde neredeyse tüm üreticilerin çift kavramaya geçtiği düşünülürse Citroen’in hala eski teknolojide kalması bu araca yakışmıyor.

Yerden yüksek yapısına rağmen izinden sapmıyor

Her ne kadar bir MPV olup bu nedenle de yerden yüksek tasarlansa da Picasso, izinden sapmamaya kararlı bir model. Direkt direksiyon sistemi ve orta sertlikteki süspansiyonlarına yardım eden 17 inçlik lastiklerinin etkisiyle izinden ayrılmayan Picasso, arka arkaya girilen virajlarda bile stabil yapısını bozmuyor ve karoseri çok fazla yatmıyor. Rijitliği yüksek ve güçlü şasisiyle güven veren Picasso’nun sadece arka süspansiyonun gürültülü çalışması konforu olumsuz etkiliyor.

citroen_picasso

Dizel motor cep dostu

Fabrika verisi ortalama 4 litrelik yakıt tüketim değeri olan C4 Picasso çoğunlukla performanslı kullanımları tercih ettiğimiz uzun test sürüşümüzde 5 litreyi aşmayan tüketim değeriyle ne kadar ekonomik olduğunu bize kanıtladı. Yüklü durumda ve sıcaklığın zaman zaman 38 dereceleri bulduğu uzun sürüşümüz esnasında bile performanstan ödün vermeden düşük tüketim sonucuna imza atan araç 55 litrelik deposuyla 1000 km civarında menzile ulaşmayı başardı.

Satış fiyatı yüksek mi siz karar verin

Citroen C4 Picasso’nun satış fiyatı 81.800 TL’den başlıyor. Test aracındaki üst donanım tercih edildiğinde fiyat etiketi 87.100 TL’ye yükseliyor. Günümüzde bu fiyat karşılığında premium üreticilerin başlangıç modellerine sahip olmak mümkün. Elbette bu nedenle de kimi tüketiciler Citroen yerine premium markalara yöneliyorlar. Ancak hiçbir üreticinin aracı Picasso’nun sunduklarını sunamıyor. Konfordan ekonomiye, teknolojiden güven veren yapıya kadar pek çok başlıkta son derece iyi bir araç olduğunu ispatlayan Picasso, yüksek sayılabilecek fiyat etiketine karşılık kendisinin en az iki katı fiyatlı araçlarla rahatlıkla yarışabiliyor.

citroen_picasso

Beğendik

Tasarım, konfor, iç mekan genişliği, teknoloji,  tüketim

Beğenmedik

Gürültülü süspansiyon, şanzıman teknolojisi, açılmayan cam tavan

 

Teknik veriler Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDi

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1560 cc

Maksimum güç 115 HP-3600 d/d

Maksimum tork 270 Nm-1750 d/d

Son hız 189 km/s

0-100 km/s hızlanma 12.3 sn

Şanzıman 6 ileri otomatikleştirilmiş

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/55 R17

Depo kapasitesi 55 lt

Bagaj hacmi 537 lt

Ağırlık 1295 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.7/4/4.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.0 lt/100 km

Uzunluk 4428 mm

Genişlik 1826 mm

Yükseklik 1625 mm

Aks mesafesi 2785 mm

Fiyat 87.100 TL

 

Tasarım 9/10

C4 Picasso kesinlikle çok şık bir otomobil. Yolda bakışların hedefi haline gelen aracın alışılmışın dışında yukarıda konumlandırılan gündüz farları da dikkat çekmesini kolaylaştırıyor. Önden arkaya bütünlük içindeki tasarımda arka kısım öne kıyasla daha sade olsa da küçük cam ve büyük stopları ile HB’leri andıran bir görünüm elde edilmiş.

İç mekan 9/10

Tam bir teknoloji merkezi konumundaki iç mekanıyla sınıfının en iddialısı haline gelen Picasso, sadece iç mekan özellikleri ile bile bir çok tüketici tarafından tercih edilecektir. Gerek genişlik gerekse konforu ile beğeni toplayan aracın sadece cam tavanının açılmaması herkesin hoşuna gitmeyecektir.

Motor / Performans 7/10

Pek çok araçta kullanılan 1.6 litrelik dizel motor her ne kadar uzun bir süredir üretiliyor olsa da hala çok iyi bir güç ünitesi. Euro normlarını sorunsuz karşılayan motorun yeni şanzımanla uyumu da yüksek. Önceki otomatikleştirilmiş şanzımana kıyasla yeni nesil ETG şanzıman tepkileriyle çok daha konforlu ve performanslı olmayı başarıyor. Ancak rakiplerinin bir bir çift kavramalı üniteleri kullandığı bugünlerde hala tek kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman eski nesil kalıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Yerden yüksek yapısına rağmen yola iyi tutunan Picasso direkt sayılabilecek direksiyonuyla belirli ölçüde sportif kullanımı da destekler hale gelmiş. Süspansiyonların darbe emişleri oldukça başarılı iken arka bileşenlerin gürültülü çalışan yapısı konforu olumsuz etkiliyor. Rijitliği yüksek olan Picasso, dinamik şasisiyle yolda keyif ve güven vermeyi başarıyor.

Fiyat / Donanım 7/10

Sadece 1.6 litrelik dizel motor ve ETG şanzımanla satın alınabilen Picasso’da iki donanım alternatifi bulunuyor. Aracın keyfinin artmasını sağlayan test aracındaki üst donanım kesinlikle satın alınması gereken bir aksesuar. 87 bin TL’lik satış fiyatı hiç de ucuz olmasa da aracın sahip oldukları ve verdiği keyif düşünüldüğünde hala mantık sınırları içinde kalmayı başarıyor.

Sonuç

Tam bir aile otomobili olmayı başaran C4 Picasso, neredeyse rakipsiz bir model. Elbette şu anda farklı üreticilerin MPV’leri Citroen ile rekabet halinde ancak piyasada bu kadar konforlu, teknolojik ve ekonomik bir model bulmak, tüm bu başlıkları tek bir araçta toplayacak bir model satın almak, mümkün değil. Yüksek sayılabilecek satış fiyatı aracın albenisini bir nebze olsun azaltsa da onunla yapılan birkaç günlük yolculuktan sonra sunduklarına kıyasla bu fiyatın makul olduğunu anlıyorsunuz.

citroen_picasso

Comments are closed.