Citroen C1 Airscape

citroen_c1

Uygun fiyata tarz sahibi olmak için

Citroen’in ürün gamındaki en küçük model olan C1, uygun fiyatıyla birlikte dikkat çekici gövdesi sayesinde tarz sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

mertduranimzason

Ülkemizde küçük sınıf otomobillerin Pazar payları oldukça yüksek. Kompakt sınıfla yarışan bu araçlar nedeniyle minik otomobillerin hedef kitlesi ise ne yazık ki beklenen seviyede değil. Genellikle minik otomobillerin yaşam alanı ve bagaj kapasitesi gibi konularda beklentileri karşılayamayacağı düşünüldüğü için tüketiciler küçük sınıfa ağırlık veriyor ve trafikte büyük kolaylık sağlayan minik otomobillere burun kıvırıyor.

Ne güzel ki Citroen C1 gibi seçenekler var ki en azından bu algıyı kırmak için mücadele ediyorlar.

Konuğumuz olan Citroen C1 ile geçirdiğimiz zaman sonunda anladık ki özellikle İstanbul gibi yoğun trafiği olan şehirlerde bu araçlar tam bir cankurtaran gibi imdadınıza yetişiyor ve ondan ayrılmak istemiyorsunuz.

Tasarımı artık hem stil sahibi hem dikkat çekici

Günümüzde üreticiler ne yazık ki araçlarında birbiriyle benzer tasarımlara ağırlık veriyor. Bu nedenle de firmaların bir tasarım anlayışı belirlemesinden sonra neredeyse birbiriyle aynı ancak sınıfları farklı modelleri yollarda görüyoruz. Ancak Citroen tasarımcıları bu araçta bu algıyı bir nebze de olsa kırmayı başarmış ve ailenin diğer üyelerine benzese de kendi tarzını oluşturabilmiş bir model geliştirmişler.

citroen_c1

C1’in ön tasarımında büyük farlar dikkat çekerken onların üzerinde yer alan kaşlar ve ızgara ile bir yüz ifadesi yaratılmış. Profilden eski nesil C3 modelini andıran yuvarlak detayların kendisine yer bulduğu araçta arka kısımda ise ne yazık ki Polo ile benzer yapıdaki stoplar dikkat çekiyor. Bu kadar iddialı bir tasarımda bu esinlenmenin arcın genel karakterine yakışmadığı bir gerçek.

Küçük boyutlu ancak iç mekanı ferah

Sadece 3466 mm uzunluğa sahip olan C1 buna karşılık 2340 mm’lik dingil mesafesi sunuyor. Bu küçük boyutlara karşılık iç mekanında 4 yetişkin için yeterli yaşam alanı sunan otomobilin bagaj kapasitesi ise 196 litre. Ne yazık ki şehir içi için bile yeterli olamayan bu yükleme alanı aracın sahip olduğu en büyük dezavantaj. Bu alana bir çocuk arabası bile sığdırmak çok zor.

citroen_c1

Kolay kullanımlı ve abartıdan uzak iç mekanıyla beğeni toplayan C1’de kullanılan malzeme kalitesi ortalamalar dahilinde iken yer yer kullanılan sert plastik aracın fiyatıyla doğru orantılı kalıyor.

Tıpkı daha önceki neslinde olduğu gibi yine arka camlarında mandal kullanılan C1’de bu uygulama arka koltukta oturanların ferahlığını azaltsa da test aracındaki gibi tavanın açılmasıyla aracı bir anda cabriolet bir otomobil içinde olduğunuz izlenimi veriyor. Yani 50 bin TL’nin altındaki fiyat etiketiyle üstü açık otomobil keyfini yaşamak C1 ile mümkün oluyor.

Küçük motorun yapabilecekleri sınırlı

Ülkemize sadece 1.0 litrelik benzinli motorla ithal edilen C1’de manuel ve otomatikleştirilmiş manuel şanzıman alternatifleri bulunuyor.

Test aracımız en üst donanım olduğu için benzinli motora 5 ileri otomatikleştirilmiş şanzıman eşlik ediyordu.

3 silindirli 998 cc’lik motor 68 HP güç ve 95.5 Nm tork üretiyor. Sadece bu değerler bile aracın aslında bir şehir otomobili olduğunu ispatlıyor. Maksimum hızı 157 km/s olan C1, şehir içinde yeterli gücü sağlarken yüklü durumlarda zorlanıyor.

citroen_c1

Ancak bu küçük motor beraberinde yakıt ekonomisini getiriyor. Fabrika verisi 100 km’de ortalama 4.2 litre tüketen otomobil, sürüşümüz esnasında da 5.5 litre dolayında yakıta ihtiyaç duydu. 35 litrelik küçük depo düşük tüketim sayesinde iddialı bir menzile ulaşmayı başarıyor.

C1’in genel yapısı dikkate alındığında ondan performans beklemek büyük haksızlık olur. Zaten bu aracı satın alanların da böyle bir isteği olacağını sanmıyorum.

Konu yol tutuş olunca olabildiğince başarılı olan C1’de ne yazık ki kullanılan 165/60 R15 ölçüsündeki lastiklerin yetersiz kalması aracın izinden sapmasına neden oluyor. Günümüzde bu lastikten daha büyük motosiklet lastikleri olduğu düşünüldüğünde bu araçta 185 mm tabanlı bir lastik kullanılması ile bu sorun bertaraf edilebilirdi. Ancak elbette o zamanda yakıt tüketimi artacaktır.

Fiyat cep dostu, donanım zengin

39.900 TL gibi son derece iddialı bir fiyat etiketiyle satışa sunulan C1, test aracındaki gibi üst donanım tercih edildiğinde fiyatını 48.900 TL’ye yükseltiyor. 50 bin TL’nin altında kalmasıyla beğeni toplayan araç, bu fiyat karşılığında oldukça dikkat çekici bir donanım listesi ile satın alınıyor.

Sadece tasarımı ile değil ekonomik fiyatıyla da beğeni toplayan C1, bu sayede iyi bir pazarlama stratejisi ile yollarda bolca görülmeyi hak eden bir otomobil.

citroen_c1

Beğendik

Tasarım, fiyat, cabrio hissi

Beğenmedik

Mandallı arka cam, stop tasarımı, yol tutuş

 

Teknik veriler Citroen C1 Airscape

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 12/2

Motor hacmi 998 cc

Maksimum güç 68 HP-6000 d/d

Maksimum tork 95.5-4800 d/d

Son hız 157 km/s

0-100 km/s hızlanma 14.6 sn

Şanzıman 5 ileri otomatikleştirilmiş

Aktarma Önden çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/kampana

Lastikler 165/60 R15

Depo kapasitesi 35 lt

Bagaj hacmi 196-780 lt

Ağırlık 860 kg

Tüketim (fab. ver.) 3.8/4.2/5 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 5.5 lt/100 km

Uzunluk 3466 mm

Genişlik 1615 mm

Yükseklik 1460 mm

Aks mesafesi 2340 mm

Fiyat 48.900 TL

 

Tasarım 8/10

Citroen C1, sadece sınıfının değil günümüzün de en iddialı tasarımlarından birine sahip; ancak test aracında gibi üst paket satın alındığına. Ön kısmında oldukça iddialı olan aracın arka tasarımındaki Polo esintileri ise bu araca yakışmıyor.

 

İç mekan 6/10

Küçük boyutları nedeniyle 4 kişilik yaşam alanı suna C1’de en büyük eksiklik sınırlı bagaj kapasitesi. Elbette bir şehir otomobili olarak ele alınsa da bu alana bir çocuk arabasının bile yüklenmesi çok zor ve bu nedenle de C1’in hedefi olması muhtemel yeni evli çiftler bu araçtan uzak duracaktır.

Motor / Performans 5/10

3 silindirli motor şehir içinde yeterli gücü sunarken yüklü durumlarda nefessiz kalıyor. Elbette bu araçtan performans anlamında çok büyük beklenti içinde olmamak lazım. Ancak genel olarak aracın düşük ağırlığının da etkisiyle güç yeterli.

Kullanım / Sürüş özellikleri 5/10

Küçük lastikleri nedeniyle yol tutuş sorunları yaşayan C1’de yakıt tüketimini artırmak pahasına daha geniş tabanlı lastik kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır. Bunun dışında direksiyondan gelen komutlara iyi cevap veren otomobil, 998 cc’lik motoruyla 100 km’de oldukça ekonomik olmayı başarıyor.

Fiyat / Donanım 8/10

Son derece uygun başlangıç fiyatıyla dikkat çeken C1’de üst versiyonu satın almak yerinde bir karar olacaktır. 50 bin TL’den aşağı olan fiyatına karşılık zengin aksesuarları ile dikkat çeken aracın dikkat çekici renk skalası da albeniyi artırıyor.

Sonuç

Çok fazla rekabetin yaşanmadığı bir sınıfta yer alan C1 buna karşılık işini şansa bırakmayan iddialı bir otomobil. Zengin donanımına eşlik eden ekonomik motoruyla öne çıkan araçta üst versiyonda sunulan açılır tavan sayesinde cabriolet otomobil keyfi yaşamak mümkün oluyor.

Eğer ki küçük boyutlar sizin için sorun değilse bu aracı gerçekten çok seveceksiniz.

citroen_c1

Comments are closed.