Porsche Daimler ile uçan otomobil üretecek

Porsche Mercedes’in de sahibi olan Daimler ile uçan otomobiller üretmek için ortaklık kuracak.

PAYLAŞ

Uçan otomobiller geliyor. Uçan taksiler yolda. Yakında yoldan değil havadan gideceğiz. Porsche uçan otomobiller için Daimler ile ortak olmaya hazırlanıyor. Cenevre Otomobil Fuarı 2018 Porsche yeniliklerinden birisi de uçan otomobiller.

Volvo’nun sahibi olan Geely ve Italdesign’ın uçan otomobiller konusunda çalışmalara başlaması iki Alman üreticinin de güç birliğine gitmesini sağladı. Porsche ve Mercedes’in sahibi Daimler uçan otomobiller için güç birliği yapıyor.

Porsche’den Detlev von Platen yaptığı açıklamada “Meksika veya Brezilya’yı düşünün; 20 km gitmek için 4 saat harcıyorsunuz. Halbuki bu mesafe havadan sadece birkaç dakika sürecek” derken ayrıca “ Havada trafiğin olmadığı bir boyut var. Bu yüzden neden bu doğrultuda bir şeyler geliştirmeyelim?” diyerek firmanın uçan otomobillerle olan ilgisini özetledi.

Bu ortaklıkta çalışmaların Daimler’in geçtiğimiz yıl satın aldığı Volocopter firması üzerinden ilerlemesi bekleniyor. Volocopter VTOL isimli 5 koltuklu dikey kalkış ve iniş yapabilen bir elektrikli taksi modeli geliştirmek için çalışmalarına devam ediyor. Porsche’nin de bu firmaya Ar-Ge sürecinde katkılar sağlayacağı açıklanıyor.

Porsche ve Daimler özellikle Geely’nin satın aldığı Terrafugia isimli şirketin önümüzdeki yıl piyasaya sunacağı uçan arabadan daha etkili bir model geliştirmek istiyor.

http://www.otostil.com/category/testler/