Mercedes G 63 AMG Cenevre’yi kasıp kavurmaya geliyor

Kısa süre önce yenilenen Mercedes G Serisi’nin AMG versiyonu Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. Aracın öncüsünden farklılaşan özelliklerinin başında 585 beygir güç üreten motoru ve 9 ileri otomatik şanzımanı olacak.

PAYLAŞ

Arazinin efsanesi olan Mercedes G Serisi kısa süre önce yenilenerek hayranlarının karşısına çıktı. Aracın dış tasarımında küçük değişiklikler olsa da asıl büyük değişim iç mekanda oldu. Şimdi ise modelin AMG destekli versiyonu hazır ve Cenevre’de ilk kez sergilenecek. Cenevre Otomobil Fuarı 2018 Mercedes şovuyla renklenecek.

Mercedes standının yıldızı olması beklenen G Serisi’nin AMG destekli versiyonu tasarım olarak standart modelden küçük detaylarla ayrılacak. Ancak asıl farklılık aracın motorunda olacak. 4.0 litrelik V8 motor yeni modelde de turbo desteğe sahip. 585 HP güç üreten bu güç ünitesi yere 9 ileri oranlı otomatik şanzımanla aktarılacak.

Mercedes-AMG G 63 adıyla satışa sunulacak olan yeni model 850 Nm torka sahip. 2500 d/d gibi oldukça düşük bir devirde bu torku kullanıma sunan otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 4.5 saniyede tamamlayabiliyor. Sınırlandırılmış 220 km/s maksimum hıza sahip olan G 63 AMG, opsiyonel olarak 240 km/s hıza da çıkabiliyor.
Silindir kapatma özelliği sayesinde 100 km’de ortalama 13,2 lt’lik tüketime sahip olan model 9 ileri oranlı şanzımanı sayesinde nispeten düşük tüketim sağlıyor.

Aracın yeni neslinde sürücü farklı sürüş modları arasından tercih yapabilecek ve bu sayede gerektiği anlarda çok daha hızlı veya daha konforlu vites değişimleri ağlayabilecek.

4 tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan G 63 AMG, normal kullanımlarda ise gücünü yola 40:60 oranında aktarıyor. Ancak gerekli durumlarda güç 50:50 oranında da dağıtılabiliyor.
İç mekanı adeta baştan yaratılan G Serisi’nin yeni neslinde artan konfor ve teknolojik donanımlar dikkat çekiyordu. AMG versiyonunda da bu özelliklere daha kaliteli ve sportif döşemeler eşlik ediyor.

Aracın lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak ve satış fiyatları da resmi satış tarihi olan 18 Mart’ta açıklanacak. Tüketicilerle modelin buluşması ise Haziran ayında olacak.

Yeni Mercedes-AMG G 63
Yeni Mercedes-AMG G 63
Yeni Mercedes-AMG G 63