Markalar Euro NCAP’te hile mi yapıyor?

Çarpışma testleri ile ünlü Euro NCAP yetkilileri, bazı otomobil parçalarında çarpışma testi için ibaresini gördüklerini belirtti.

PAYLAŞ
Çarpışma testi hile

Geçmişten günümüzü kadar uzun bir süredir otomobillerin sağlamlığı ve dayanıklılığı için Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen çarpışma testleri yapılıyor. Euro NCAP’in bu testleri günün sonunda değerlendirilerek otomobillere bir derece veriliyor. Fakat firma yetkililerinden ilginç bir açıklama geldi.

Çarpışma testindeki parçalar farklı mı?

Euro NCAP yetkilileri, çarpışma testi için gelen otomobillerin bazı parçalarında çarpışma testi ibaresi gördüklerini açıkladı. Kimi zaman satışa sunulmadan kimi zaman da satışa sunulduktan kısa bir süre sonra değerlendirilen bu modellerin özellikle ISOFIX bağlantı noktalarında bunun çok fazla bulunduğunu belirttiler.

Markalar ile bu durumu paylaşan yetkililer, konuyla ilgili net cevap alamadıklarını belirtiyor. Genelde kaçamak cevaplar veren firmaların test için gönderilen modelin özel olarak ilk üretim olduğunu veya her otomobilde o ibarenin yer aldığını belirtmiş. Fakat yetkililer için yeterli gelmeyen bu cevaplar karşısında Euro NCAP olayı daha derin araştırma kararı aldı.

Hangi markalarda ve modellerde bu durumun yaşandığını açıklamayan Euro NCAP, ilerleyen dönemlerde bunun ile ilgili detaylı bir açıklama yapacaktır.

Çarpışma testi hile