Bu yıl çok sürpriz olacak

Kötü bir yıl olan 2016 nihayet geride kaldı. Şimdi tüm umutlarımız 2017’nin geçen kötü yılı aratmaması. Peki ama bu mümkün mü?

Ben bu konuda iyimserim. Çünkü önümüzde aslında belirsiz günler olduğu gibi güzel günler de var. Bunlar içinde sektörü en çok ilgilendiren İstanbul Auto Show. Her ne kadar fuara bu yıl bir önceki fuara göre daha az marka katılacak olsa da fuarın enerjisi satışlara mutlaka olumlu olarak yansıyacaktır. Bunun dışında görünen o ki kısa süre sonra referandum için sandık başına gideceğiz. Şu anda döviz fiyatları almış başını gitmiş olsa da referandumdan sonra sonuç ne olursa olsun gerilim azalacağı için ben kurların düşeceğini öngörüyorum.

Şunu da unutmamak gerekir ki hükümet de böylesi önemli bir seçim öncesinde döviz kurlarına mutlaka müdahale edecektir ve bu da fiyatların düşmesine; böylece de halkın tekrar alım trendine girmesine neden olacaktır.

Şu anda baktığımızda taşıt kredi faizlerinin artmaması da bankaların halkın yeniden alım trendine gireceğini bir göstergesi.

Peki ama hiç mi kötü bir şey olmayacak 2017’de? Eğer başımızdaki terör belası son bulursa o zaman her şey emin olun çok güzel geçecek. Ancak terör olayları nedeniyle halk korkuya kapılıp kabuğuna çekilirse işte o zaman piyasa kilitlenir ve sadece otomotiv değil, herkes bundan olumsuz yönde etkilenir. O nedenle korkmayın; teröre istediğini vermeyin ve alımdan vazgeçmeyin.

Şahsen ben öyle yapacağım ve ortağım Murat Tosun ile birlikte bu yıl sürüş akademimize katılımcılarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına 2 yeni spor otomobil alacağız; biz ülkemize güveniyoruz; bu ülke öyle her esen rüzgarda etkilenmez.

 

Otostil

Mert Duran

mert@otostil.com