BMW kendi kendini sürebilen motosiklet üretti

BMW motosikletler için yeni güvenlik özellikleri üzerinde çalışırken, kendi kendine otonom sürüş yapabilen bir motosiklet geliştirdi.

PAYLAŞ

Otomotiv endüstrisinde, otonom sürüş ve nihayetinde sağlayacağı kolaylıklar son dönemde fazlasıyla popüler bir hal aldı. Peki ya motosikletlerde de bu durum böyle mi? BMW otonom motosiklet üretti.

BMW, motosikletleri için geliştirdiği güvenlik özelliklerini test etmeye devam ederken kendi kendine sürüş yapabilen bir motosiklet geliştirdi. “ConnectedRide” programının bir parçası olan motosiklet kendi motorunu çalıştırıyor ve yola koyuluyor. Herhangi bir yardım almadan kendi başına gidebilen motosiklet, dönüşleri ve tam duruşa kadar frenlemeyi bile başarıyla becerebiliyor.

BMW’nin geliştirdiği ve denemekte olduğu bu özelliği, motosikletin dengesini düşük hızlarda korumaya yardımcı olan Honda’nın Sürüş Asistanı kavramının daha gelişmiş bir versiyonu düşünebiliriz. BMW araştırma ekibi tarafından geliştirilen proje, bir sürücünün durumunu daha iyi anlamak ve sürücünün engellerle daha iyi başa çıkmasını sağlamak amacıyla geliştirildi.

Böyle aktif güvenlik özelliklerinin, kitlesel pazar araçlarında yaygınlaştığı gibi motosikletlerde de yaygınlaşmaya başladığını görebiliyoruz. Proje tamamlandığında tehlikeli durumlarda sürücüler için kaza risklerini azaltacak ve hayat kurtaracak bir özellik olabilir.

Bu teknoloji özellikle kavşaklarda veya sert fren gerektiren durumlarda motosiklet sürücülerine büyük kolaylıklar sağlayacak. Aslında araştırmacıların hedefi tam anlamıyla otonom bir motosiklet geliştirmek değildi, sadece sürüş güvenliğini artıracak bir özellik üzerinde çalışmaktı. Ancak ortaya çıkan bu sonuç, otonom olarak sürüş yapabilen bir motosikleti beraberinde getirdi.

Münih merkezli olarak yürütülen araştırmalar, BMW için iki yıl ve yüzlerce çalışma saatine mal oldu. Şirket, bu teknolojiyi bir güvenlik sistemi olarak motosikletlerine eklemeyi amaçlıyor. BMW, sürücülerin özgürlüklerini ortadan kaldırma niyetinde olmadığını ama daha güvenli bir motosikletin sürücüler için de çok daha iyi olacağını düşündüklerini açıkladı.

BMW otonom motosiklet