Üçü de yenilendi üçü de geliyor peki hangisi kazandı?

Yeni BMW 3 Serisi'ni, yeni Mercedes C Serisi ve Audi A4 ile karşılaştırdık.

PAYLAŞ

Ekim ayında tanıtılacak olan Yeni BMW 3 Serisi rakiplerine karşı hazır mı? Yeni BMW 3 Serisi’ni karşılaştırdık. bmw mercedes audi karşılaştırma

Yeni BMW 3 Serisi bu kez konfor anlamında daha iddialı olacak. Marka bunun için rakiplerini baz almaktan vazgeçti.

Konforu artıyor

Daha önceki nesillerinde hep safkan sürüş otomobili olarak adlandırılan model, ağabeyi 5 Serisi’nde olduğu gibi artırılan konforu ile premium modeller içinde daha fazla tüketiciye ulaşmaya çalışacak. En önemli rakip olan Mercedes C Serisi’nin rakibinden daha fazla konforlu olmasının sürekli tekrarlanması nedeniyle yeni modelde iç mekan özelliklerinde de geliştirmeler olacak.

Daha agresif görünüyor

Sadece bizde görebileceğiniz bu özel çizimler gösteriyor ki yeni 3 Serisi öncüsünden daha saldırgan bir yüze sahip olacak. 5 Serisi’nde olduğu gibi daha büyük bir BMW böbreği ile donatılacak otomobilde yeni farlar, sis farlar, intercooler’a daha rahat hava sağlayan ön tampon ve V şekli daha belirgin bir motor kaputu eşlik edecek. Aracın profilden yukarda konumlandırılan ve ön çamurluktan başlayıp kapıları geçerek arka çamurlukta son bulan kat izi en dikkat çekici noktası olacak.

Stop grubu tamamen değişti

Asıl önemli tasarım değişikliği ise stoplarda olacak. Daha önce de farklı tasarımcılar tarafından yapılan illüstrasyonlarda yekpare kullanılan stopların kullanılacağı artık kesin gibi. Daha küçük tasarlanan arka cam ve daha yüksek bagaj kapağı arkadaki bir başka önemli değişimken tampon yalın halde bırakılmış. 5 GT ve 3 GT gibi biraz yüksek olan bu arka kısım ağabey 5 Serisi’nin yere yakın gövdesiyle tezat oluşturuyor. Ancak aynı yayvan stop yapısı onunla ortak. bmw mercedes audi karşılaştırma

Dizel motor azalıyor

Ekim ayında düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda resmi tanıtımı yapılacak olan yeni BMW 3 Serisi, yine turbo destekli motorlara sahip olacak. Aracın şarj edildiğinde 50 km menzil sunan bir hibrit versiyonu da olacak. Dizel gamındaysa seçenekler eskisi kadar çok olmayacak. BMW nispeten küçük hacimli ancak çift turbolu motorlara yeni nesilde ağırlık verecek. Araçta 8 ileri otomatik vites sunulacakken bazı kaynaklar vites sayısının 9 olması ihtimali üzerinde de duruyor.

Ne zaman satılacak?

Fuardan sonra satışa sunulacak olan modelin 2019 yılında ise SW ve Coupe kardeşleri de tanıtılacak.

Yeni BMW 3
Yeni BMW 3 Serisi 2018
Yeni BMW 3
Yeni BMW 3 Serisi 2018

1BMW Mercedes Audi karşılaştırma

Yeni BMW 3 Serisi

Bu bölümde yeni BMW 3 Serisi’nin rakiplerine karşı ne kadar hazır olduğuna bakacağız. Mercedes C Serisi’nin elde ettiği başarıları yakalayabilecek mi? Audi A4 karşısında şansı ne olacak? bmw mercedes audi karşılaştırma

2Yeni Mercedes C Serisi

Yeni Mercedes C Serisi

Ezeli rakipler her zaman olduğu gibi birbirlerine çok sıkı bir şekilde takip ediyor. Mercedes C Serisi tahminlere göre BMW 3 Serisi’nden daha erken satışa sunulacak. Aracın dış tasarımında açıkçası daha fazla yenilik olmasını beklerdik. İlk anda dikkatli bakmazsanız makyajı fark etmeniz kolay değil. Farlar ve stoplar küçük dokunuşlarla farklılaştırılırken yeni ön tampon görünümü değiştiren bir başka parça olmuş. Ayrıca krom detaylar standart donanıma dahil edilmiş. AMG paketinde ise yeni bir ızgara sunulmaya başlanmış.

3Yeni Mercedes C Serisi iç mekan

Yeni Mercedes C Serisi iç mekan

Yeni Mercedes C Serisi rakibine karşı en önemli farkı burada ortaya koyuyor. Yeni BMW 3 Serisi’nin yaşam alanını henüz görememiş olsak bile çok radikal bir değişim göstermesini beklemiyoruz. Belli BMW kalıpları içinde kalmaya devam edecek. Konfor konusunda Mercedes C Serisi daha üstün. Bu durum fotoğrafta da görebileceğiniz gibi yeni seride de devam edecek gibi. Aracın iç mekanında yeni bir renk skalası sunulmaya başlanmış. Ahşap kaplamalar da değişimden nasibini almış ve 3 boyutlu bir görünüme kavuşmuş. Bunun dışında S Serisi’ne benzer bir konsol tasarımının adapte edildiği C Serisi ağabeyindeki gibi dokunma hassasiyetine sahip direksiyon simidi kumandalarına, 3 farklı görünüme sahip gösterge paneline ve kişiselleştirme seçeneklerine sahip. Önemli artılar…

4Audi A4

Yeni Audi A4

Audi A4 rakiplerinden daha önce yenilendi. Ancak değişimin bu kadar hızlı olduğu bir dönemde eskidi bile. Durum böyle olunca A4 makyajlandı ve yakında o da geliyor. Özellikle iki önemli rakibi Mercedes ve BMW’nin yepyeni bir şekilde sahaya çıkmaya hazırlanması Audi A4’ün de hızlı bir makyaj geçirmesine neden oldu. Asla kötü görünüyor dememiz mümkün değil. Fotoğraftan da görebileceğiniz gibi rakipleri karşısında asla ezilmez. Yenilik deme konusunda sadece geride kalıyordu bunu da halletti.

5Audi A4 iç mekan

Audi A4 iç mekan

Audi A4 burada BMW 3 Serisi ile benzer bir tasarıma sahip. Dinamik ve sportif görünen tasarımı benimsemiş durumda. Mercedes C Serisi bu konuda rakiplerinin bir adım önüne çıkmayı başarıyor. Audi A4’ün yaşam alanı tasarımsal yapısıyla beğeni kazanıyor ama biraz daha konfor detayları onu farklı yerlere taşıyacaktır.

6SONUÇ

BMW Mercedes Audi karşılaştırma

Modeller daha satışa sunulmadığı için bu karşılaştırmayı görselleri, yaşam alanları ve sunduklarına göre yaptık. Bu basit karşılaştırmada bütününde her şeyi sunmayı başaran Mercedes C Serisi ilk sırada tamamladı. Hem dinamikliği hem de konforu çok iyi harmanlamayı başaran Mercedes C Serisi rakiplerine karşı bu özelliği ile üstünlük kurdu. BMW 3 Serisi açıklanan değişimleri yaptıysa iş yapar. Yani sadece sürüş odaklı olmak değil bunun yanına konforu da eklediyse bu karşılaştırmanın sonucunda olduğu gibi ikinci sırayı alır. Audi A4 ise yeni ve çok iddialı bir model. Ancak rakiplerinin ataklarına cevap verebilmesi için çok hızlı bir atak yapmalıydı ve yaptı. Yine de şimdilik üçüncü sırada kalmış görünüyor.

Sıralama: 1. Mercedes C Serisi 2. BMW 3 Serisi 3. Audi A4