BMW anlaşmayı imzaladı Çin’de elektrikli otomobil üretecek

BMW Grup ve Great Wall Motors; Çin'de, Spotlight Automotive Limited şirketi adı altında Mini markası için elektrikli otomobil üretmek üzere anlaşma imzaladı. 

PAYLAŞ
BMW satışları düşüyor

BMW Grup ve Great Wall Motors; Çin’de, Spotlight Automotive Limited şirketi adı altında Mini markası için elektrikli otomobil üretmek üzere anlaşma imzaladı. BMW elektrikli otomobil üretimi için Çin’i seçti.

Mini için üretilecek elektrikli otomobillerin yanı sıra; bu ortak girişim, Great Wall Motors için de Çin’in Jiangsu eyaletinde yer alacak tesiste elektrikli otomobiller üretilecek.

BMW’nin yaptığı basın açıklamasına göre, bu yeni işbirliği “Çin pazarı için elektrikli araçların geliştirilmesi, tedariki ve üretimi” üzerine odaklanacak.

İşbirliği Anlaşmasına; Great Wall Motors’un Kurucusu ve Başkanı Wei Jianjun ve BMW Development’ın Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Fröhlich imza attı.

Yeni bir iş birliği

BMW Grup Yönetim Kurulu Başkanı Harald Krüger yaptığı açıklamada, “Bugün imzalanan anlaşma Çin ve Almanya arasında yeni bir iş birliğini temsil ediyor” dedi.

Bu yeni ortaklık hem Çin pazarı için elektrikli otomobillerin üretilmesine, hem de genel olarak emisyon oranlarını azaltmaya faydalı olacak.

Mini Electric’in 2019’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bunu, 2020’den itibaren Çin’de üretilmesi planlanan tamamen elektrikli iX3 izleyecek.

BMW elektrikli otomobil