BMW 5 Serisi küçük 7 mi büyük 3 mü?

BMW'nin en beğenilen modellerinden bir tanesi olan 5 Serisi yakın zaman önce yenilenmişti. 2.0 litrelik benzinli motoruyla performans meraklılarının ihtiyaçlarını karşılayabilen model, ailesi arasında arada kalmış gibi duran yapısı nedeniyle sıkıntılar yaşayabilir. BMW 5 Serisi testi

PAYLAŞ

BMW’nin en beğenilen modellerinden bir tanesi olan 5 Serisi yakın zaman önce yenilenmişti. 2.0 litrelik benzinli motoruyla performans meraklılarının ihtiyaçlarını karşılayabilen model, ailesi arasında arada kalmış gibi duran yapısı nedeniyle sıkıntılar yaşayabilir. BMW 5 Serisi testi

Uzun süredir beklenen BMW 5 Serisi 7. jenerasyonu ile geçtiğimiz aylarda meraklılarının karşısına çıkmıştı. Yeni 5 Serisi, tasarımı ama özellikle de teknolojisiyle göz dolduracak gibi görünüyor. Ancak 5 Serisi’nin 3 Serisi’nin büyüğü ya da 7 Serisi’nin küçüğü gibi algılanması onun işini zorlaştıracak gibi görünüyor. Aslında başlı başına efsane olmasına rağmen kardeşlerle fazla benzeyen tasarım bu tarz söylemlerin önünü açıyor.

Albenisi çok fazla

Boyutsal anlamda eski nesille sadece milimetrelerin farklılık gösterdiği araçta, önceki nesillerde kullanılmayan karbon fiber ve alüminyum ağırlıklı malzemelerin kullanıldığı görülüyor. Bu doğal olarak aracın ağırlığına etki ederek, yaklaşık 100 kg hafiflemesini sağlamış. Aracın önceki nesil olan F10 kodlu kasaya göre 36 mm daha uzun,6 mm daha geniş. Açıklanan verilere göre diz mesafesi 30 mm genişlemiş.

BMW 5 Serisi’nin iç mekanı ağabey 7 Serisi’ne benzeyen çizgilerle hazırlanmış. Aracın sınıfında olması gereken lüks yapı korunmuş. Dakota ve Nappa deri kaplama alanlar ve aynı şekilde deri koltuklar, 8 farklı modda programlanabilen masaj fonksiyonlu koltuklar gibi detaylar bu aracın lüks algısını tamamlıyor.

BMW 5 Serisi modelinde teknolojik konfor özellikleri ve eğlence yapısı da geliştirilmiş. Bunlar arasında Head – Up Display öne çıkıyor. 800 x 400 piksel çözünürlüğe sahip bu ekranda %70’e varan büyüme söz konusu. Bunun yanı sıra iDrive sistemi geliştirilmiş ve 10 inçlik dokunmatik multimedya ekranı üzerinde daha kaliteli ekran grafikler sunulmuş. Aynı zamanda bu ekran, sahip olduğu 3D sensörleri sayesinde parmak hareketleri ile kontrole izin veriyor. BMW 5 Serisi’nin geliştirilmiş navigasyon sisteminde gerçek zamanlı trafik bilgileri de size doğru trafik bilgi akışı sağlayarak güvenli ve rahat bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Yani harita-navigasyon, hava durumu, telematik bilgisi, hatta haberleri bile gözünüzü yoldan ayırmadan takip edilebiliyorsunuz.

BMW’nin iç mekanını çok daha eğlenceli kılan öğelerin başındaysa müzik sistemi geliyor. Opsiyonel olan sistemin ses çıkışı kapasitesi yüksekken ses kalitesi de çok başarılı. Dinlediğiniz şarkılar size sanki bir konser salonunda olduğunuz hissini veriyor.

Abartısız ama dikkat çekici

Ön kısımda BMW’nin adaptive LED farları ve klasik BMW’nin böbrekleri bizi karşılarken, gündüz farları ve hemen altında devam eden bal peteği ızgaralarda ufak çalışmalar yapıldığı görülüyor. Profilden dinamik bir görünüme sahip olan 5 Serisi’nde, arka kısmına baktığımızda en büyük değişikliğin 7 Serisi’nde de görülen, tasarım unsurlarının bu modelde de kullanıldığı dikkat çekiyor. Ön tarafta değişken bir far formuna yer veren BMW arka tarafta ise sadeliğinden ödün vermemiş. Yenilenen ön tasarımı ve arka taraftaki yenilenen sadeliği ile yeni 5 Serisi çok daha güzel tasarımlı bir görünüme sahip. Premium sedan bir araçta, spor detayların yer alması, kimin hoşuna gitmez ki? Stop LED grubunda da ufak detaylarla oynandığını görülürken aracın genelinde abartıdan uzak ancak dikkat çeken bir tasarımın olduğu albeniyi artırıyor. Ancak bu sınıftaki diğer modellerde olduğu gibi 5 Serisi’nde maskülen bir tasarım ortaya çıkmış.

Sessiz ve güçlü motor

Bavyera ekibi BMW 5 Serisinde zengin motor seçenekleri sunuyor. Bunlar içinde giriş seviyesi 1.6 litrelik benzinli motorken üst versiyonlarda motor hacimleri hem benzinli hem de dizel ünitelerde 3.0 litreye ulaşıyor. Test ettiğimiz versiyon ise 2.0 litrelik benzinli ünite idi.

Her ne kadar adı 530 olsa da yeni nesilde motor hacmi 3.0 litre yerine 2.0 litre olarak değiştirilmiş. Buna karşılık bu motorun ürettiği güç eski nesil 3.0 litrelik ünitelerle yarışıyor. 252 HP güç ve 350 Nm tork değerine sahip olan bu motora 8 ileri Steptronic otomatik şanzıman eşlik ediyor. Fabrika verilerine göre 0 – 100 km/s hızlanması 6.2 saniye, ortalama tüketim ise 6.2 litre olarak açıklanıyor.

Alt devirlerde itibaren güç üretme konusunda eksiksiz olan motor sahip olduğu turbo desteği sayesinde neredeyse tüm devirlerde eksiksiz güç sunuyor. Şanzımanla uyumu yüksek olan motor gücünü yola aktarırken de direkt direksiyon sistemi sayesinde sürücü dostu bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

BMW 5 Serisi’nin standart donanımı çok başarılı değil. Ancak test aracındaki pek çok kalem ne yazık ki opsiyonel olarak alınabiliyor. Bu halle otomobil eksiksiz bir kimliğe bürünse de ne yazık ki satış fiyatı bir hayli yükseliyor.

Bu kadar donanıma güvenlik eklenmemesi ise düşünülemezdi. Dinamik çekiş kontrolü, virajda fren kontrol sistemi, dinamik şasi kontrolü, dinamik fren kontrol sistemi gibi özellikler bu araçta sunulan sistemlerin sadece bir kaçı.

Söylemeden geçmeyeyim, araçta sürüşü oldukça güvenli hale getirmek için bir dizi teknoloji var. BMW’nin Active Cruise Control sisteminin “Stop & Go” özelliği, iş yeri ile ev arasında yolculuk yapan yorgun sürücüleri kazalardan koruyor. Sistem 130 km/s hıza kadar öndeki araç ile yeterli mesafeyi koruyor ve gerekli durumlarda tamamen aracı durdurabiliyor.

Benim dikkatimi çeken bir başka konu ise süspansiyonun konforu oldu. 5.30i test aracımız, İstanbul gibi bozuk yolların ve özellikle kasislerin bol olduğu bir şehre göre bile fazlasıyla konforlu yapısıyla bu alanda da çok iyi işler yaptığını gözler önüne serdi. BMW 5 Serisi testi

BMW 5.30i
BMW 5.30i

Sonuç

Ne aşırı sportif, ne aşırı konforlu, ne çok büyük, ne içinde rahat edilmeyecek kadar dar… Ne ararsanız bu otomobilde var. Son zamanlarda kullanmaktan en çok keyif aldığım otomobil BMW 530i oldu. Aracın her bütçeye uygun olmayan fiyatı ise yine benim için bir hayal olarak kalmasına neden oldu.

TEKNİK VERİLER BMW 5.30i

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1998 cc
Maksimum güç 252 HP-5200 d/d
Maksimum tork 350 Nm-14500 d/d
Son hız 250 km/s
0-100 km/s hızlanma 6.2 sn
Şanzıman 8 ileri Steptronic
Aktarma Arkadan çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 225/55 R17
Depo kapasitesi 68 lt
Bagaj hacmi 530 lt
Ağırlık 1615 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.5/6.2/7.5 lt/100 km
Uzunluk 4936 mm
Genişlik 1868 mm
Yükseklik 1467 mm
Aks mesafesi 2975 mm
Fiyat 460.000 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 6.4
0-400 m (sn) 17.3
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.3
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.5
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 8.2
Menzil (km) 829

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

http://www.otostil.com/category/testler/

PAYLAŞ