BMW 420d Coupe

bmw

Kullanım keyfi için yaratılmış

BMW’nin aldığı kararla yeni bir model olarak üretilen ancak aslında 3 Serisi’nin tek kapılı versiyonu olan 4 Serisi, dizel motorunun performansı ve tüketimiyle kendisine hayran bırakırken zayıf donanımıyla şaşkınlık yaratıyor.

mertduranimzason

Kimi otomobiller vardır, tarif etmekten çok kullanmakla kendisini anlatır. BMW 3 Serisi de böyle modellerdendir. Yeni nesliyle kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaşan model, ürün gamının artmasını bekleyen tüketicilere bu yeni jenerasyonda sürpriz yaparak 2 kapılı versiyonlarında adını değiştirdi ve ortaya 4 Serisi çıktı.

Dediğimiz gibi aslında 3 Serisi’nin 2 kapılı versiyonu olarak hazırlanan 4 Serisi ürün gamının genişletilmesiyle başlı başına bir aileye sahip oldu. Coupe, coupe&cabriolet, GT derken model ailesini büyüten 4 Serisi, şimdilik ülkemizde coupe ve coupe&cabriolet karoser seçenekleriyle, 2.0 litrelik biri benzinli iki motor alternatifi ile ithal ediliyor.

bmw_420

Tasarımı onu en büyük kozu

420d, görenlerin dönüp bir daha baktığı bir otomobil. Önden arkaya son derece güçlü görünen model, angel-eye adı verilen far yapısıyla da hem elit hem de şık bir görünüme sahip.

Profilden kısa tampon tekerlek mesafesi ve alçak gövdesiyle ok gibi duran aracın arka kısmı ise öne kıyasla daha sade çizgilerle hazırlanmış.

İç mekan bu araca yakışmıyor

Sürücü odaklı orta konsollarıyla öne çıkan BMW, 4 Serisi’nde de sürücüyü odak noktası haline getirmeye çalışmış.  Ancak ne yazık ki her zaman tutan formül bu sefer olmamış. Farklı bir BMW modeli kullananların yadırgamayacağı ve hemen uyum sağlayacağı orta konsolda ne yazık ki özgünlükten eser yok. Tamamen ortak parçalarla hazırlanan iç mekanda kullanılan plastik malzemenin kalitesi de yüksek değil. Tüm bunlara bir de dar yaşam alanı eklenince aracın motorundan tasarımına kadar olan pek çok önemli artısının değeri azalıyor. Her ne kadar tüketiciler bu aracı daha çok kullanım keyfi ve karizması için satın alsalar da iç mekan da satın almada önemli bir kriter.

İç mekanda dikkat çeken bir başka ayrıntı ise sabit arka camlar. 2000 yılında satışa sunulan eski nesil 3 Serisi Coupe’ler de bile elektrikli olarak, birkaç cm de olsa açılan arka camlar bu araçta sabit formda hazırlanmış. Zaten ferahlığı az olan arka kısımda bu nedenle oturmak büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

bmw_420

Dizel motor benzinlileri kıskandırıyor

Son dönemde pek çok üretici küçük hacimli ancak aşırı beslemeli benzinli motorlara önem verse de BMW henüz bu konuda çok hevesli değil. Şimdilik bu konuda 1.6 litrelik motoruna güvenen firma, 4 Serisi’nde ise motor gamını 2.0 litreden başlatıyor. Konuğumuz olan dizel motorda 184 HP güç ve 380 Nm sürücünün emrine sunulurken 8 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilen araçta güç yere arka tekerlekler üzerinden aktarılıyor. İsteyen tüketiciler bu aracı xDrive 4 tekerlekten çekişli olarak da satın alabiliyor.

Her ne kadar bir dizel olsa da devir çevirmeye meyilli ve kesintisiz güç üretme kapasitesiyle benzinli rakiplerini kıskandıracak kadar performanslı olan motor 420d’nin elini bir hayli güçlendiriyor. Kullanım keyfinin yüksek olduğu araçta direkt direksiyon sistemi ile de sürücüden gelen komutlar yola çok hızlı bir şekilde aktarılıyor.

bmw_420d

Arkadan itişin getirdiği kullanım keyfinin de tüm bu artılara ilavesiyle 420d, tam bir sürücü otomobili olmayı başarıyor.

Arkadan itiş ve yüksek güç nedeniyle gaza fazla basıldığında ve ıslak zeminlerde arkasını bırakan 420d, istenildiği anda sürücüsüne keyifli drift imkanı da tanıyor.

Vitesin solunda konumlandırılan sürüş modu seçenekleriyle ekonomi, konfor veya sportif sürüş karakterinin tercih edilebildiği otomobilde performanslı kullanımlarda bile tüketim 8-8.5 litre dolayında geziniyor. Araç çok zorlanmazsa tüketim ise rahatlıkla 6 litre dolaylarında seyrediyor.

bmw_420

Başlangıç fiyatı iddialı ancak donanım zayıf

420d tarzı otomobil satın alan tüketiciler için başlangıç fiyatı elbette önemli olsa da genellikle kullanım keyfi ve karizma satın alırken daha önde tutuluyor. Bu konudan olsa gerek ülkemizde 420d satış fiyatı konusunda ucuz sayılabilecek fiyat etiketini deklare ediyor. Ancak bayiye gittiğinizde bu fiyat etiketine sahip araç bulmak zorlaşıyor. İlave donanımlarla ithal edilen araçların fiyatı ise başlangıç fiyatından 30-40 bin TL daha fazla olabiliyor. 420d’de 190 bin düzeyindeki satış fiyatı karşılığında son derece zayıf donanım paketi sunuluyor. 220-230 bin TL karşılığında ise bu araca yakışan aksesuarlara sahip oluyorsunuz. Test aracında olmayan M paket, navigasyon gibi aksesuarların ilavesiyle de fiyat etiketini çok rahat 250 bin TL düzeyine yükseltmek mümkün.

bmw420_1

Beğendik

Tasarım, motor-performans, tüketim, direksiyon

Beğenmedik

Yaşam alanı, donanım, opsiyonel donanım fiyatı

 

Teknik veriler BMW 420d Coupe

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1995 cc

Maksimum güç 184 HP-4000 d/d

Maksimum tork 380 Nm-1750-2750 d/d

Son hız 232 km/s

0-100 km/s hızlanma 7.3 sn

Şanzıman 8 ileri otomatik

Aktarma Arkadan itiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/hava kanallı disk

Lastikler 225/45 R18

Depo kapasitesi 57 lt

Bagaj hacmi 445 lt

Ağırlık 1540 kg

Tüketim (fab. ver.) 4.1/4.6/5.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 6.5 lt/100 km

Uzunluk 4638 mm

Genişlik 1825 mm

Yükseklik 1377 mm

Aks mesafesi 2810 mm

Fiyat 189.868 TL

 

Tasarım 9/10

4 Serisi tasarımıyla bile pek çok tüketicinin hayallerini süslemeyi başarıyor. Akıcı ve güçlü detaylarla hazırlanan aracın güven veren duygusu ve karizmatik yüzüyle farklı kullanıcıları birleştirmesi bu kadar popüler olmasını sağlıyor.

İç mekan 5/10

Aracın dış tasarımı ne kadar başarılı ise iç mekanı da o kadar özensiz hazırlanmış. Diğer modellerle ortak parça kullanımı nedeniyle son derece sıradan görünen ve özgünlükten uzak hazırlanan iç mekanda sunulan yaşam alanı da sınırlı.

Motor / Performans 9/10

2.0 litrelik dizel motor ürettiği 184 HP güç ve 380 Nm tork ile pek çok benzinli güç ünitesinden daha performanslı. Tepkileri de hızlı olan motorun 8 ileri otomatik şanzımanla uyumu da alkışı hak ediyor. Tüm bu performansa rağmen oldukça düşük kalan tüketim değerleri de kullanım maliyetlerini bir hayli aşağı çekiyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 9/10

Direkt direksiyon sistemi ve arkadan itişin birlikteliği ile kullanıcısına son derece eğlenceli ve keyifli yolculuklar sağlayan 420d, ekonomi odaklı sürüşlerden performanslı kullanımlara kadar farklı sürüş karakterlerinde bile zorlanmadan yol alabiliyor. İzinden sapmayan otomobilin ıslak zeminlerde arkadan itiş ve yüksek güç nedeniyle arkası fazla hareketli oluyor.

Fiyat / Donanım 5/10

190 bin TL’lik başlangıç fiyatına sahip olan 420d Coupe ne yazık ki bu fiyat karşılığında zayıf bir donanım listesi sunuyor. Araca eklenen ve bu tarz bir otomobil için olmazsa olmaz kabul edilen donanımlarla fiyat 230 bin TL seviyesine ulaşıyor.

Sonuç

Kullanım ve sürüş özelikleri söz konusu olduğunda neredeyse rakipsiz olan BMW 420d, ne yazık ki aynı başarıyı iç mekan ve donanım konularında gösteremiyor. Bu aracın hak ettiği aksesuarlar tercih edildiğinde fiyat etiketini bir hayli yukarı taşıyan otomobil buna karşılık eksik bulmanın gerçekten çok zor olduğu bir model.

420d Coupe ile birkaç gün geçirenlerin ondan kopması çok zor.

bmw_420

Yorum için üye olun ve lütfen yazın.