Bizim için yoksunuz ama haberi kaldırın

PAYLAŞ

Gazetecilerin işleri son zamanlarda iyice zorlaştı. Ne yazık ki zamanında okuyucuya haber yapmak yerine firmalara yaranmak için bültenlere yayınlarında yer verenler var. Günümüzde pek çok  gazeteci ve yayın reklam veren de olduğu için firmalara gebe kalmış durumda.

Yani bir gazeteci veya kendisini öyle tanıtan kişi bir haber yazarken “acaba bu yüzden benim başım yanar mı” “ bu firmadan bir daha ilan alabilir miyim?” gibi düşüncelere sahip. Bizim sektörde ise buna bir de “bana bir daha test aracı vermezler” ve “ bir daha lansmana çağırmazlar” korkusu eklenmiş durumda. O nedenle de riske girmemek adına bültenleri yayına veriyorlar.

Hal böyle olunca da bazı firmalar işi öyle bir noktaya getirdi ki bizim hiç eleştirel haberimiz yapılmasın demeye kadar ilerlettiler.

Elbette burada önemli olan haberi yazan kişinin art niyetli olmaması. Yani sadece o firmaya zarar vermek veya bir sebepten ötürü oradaki bir kişi ile olan sorun neticesinde bir araca haksızlık yapılıyorsa o zaman iş başka; firmanın her şeyi demeye ve hatta konuyu yargıya taşımaya hakkı var.

Ne yazık ki bizim sektörde son zamanlarda bu anlamda pek çok kötü olaylar olmaya başladı.

Elbette otomotiv firmaları bizim reklam verenlerimiz ve bir anlamda gelirimizin en önemli kaynakları. Ancak bu onlara bize sahip olma hakkını vermiyor. Nasıl ki bizim hem etik olarak hem de insani olarak yalan yanlış suçlamalar yapmamamız gerekiyorsa onların da bize reklamla veya test aracıyla tehdit etmekten vazgeçmeleri gerekiyor.

Bunları neden mi yazdım? Açıkçası son zamanlarda işler iyice çığrından çıktı da ondan… Maalesef bazı meslektaşlarımızın verdikleri bu tavizler yüzünden bizi de o yayınlarla bir tutmaya başladılar ve bu STİL Yayıncılık olarak bizi çok rahatsız etmeye başladı.

İlk günden beri okuyucu odaklı bir dergi ve internet sitesi yapmak için yola çıktığımız otostil Dergi ve otostil.com ‘da şu anda en çok ziyaret edilen portal ve satışları her geçen gün artan bir yayın olarak tüm Türkiye’de hem basılı olarak hem de internet üzerinden sizlerle birlikteyiz.

Özellikle son zamanlarda bazı markalar bizi arayarak bu tehditlere veya haber kaldırtma çalışmalarına hız verdi. Kısa bir süre önce bir firmadan gelen telefon ise bu konuda adeta çıtayı Nirvaya’ya ulaştırdı…

Söz konusu firma yetkilisi telefonda ” Siz bizim için reklam verecek kadar değerli değilsiniz ama o haber kaldırın” dedi. Böyle bir durumda inanın dilim tutuldu. Ama yanlış anlamayın; dilimin tutulmasının nedeni cümle içindeki saçmalıktan…

Eğer sizin için önemli ve değerli bir yayın değilsek yazdıklarımız sizi niye rahatsız ediyor? Yok eğer biz sizin için yazdıklarını dikkate alan bir yayınsak niye bizi reklam verecek kadar değerli görmüyorsunuz?

Elbette o firmanın bu isteği bizim cephemizden bir geri adım atmayla sonuçlanmadı.  Sonuçta bu işe girerken okuyucu için birşeyler yapma isteğiyle yola çıktık. Bu hedefimizden de vazgeçmedik.

Varsın o firmadan reklam gelmesin, zaten onlardan böylesine gelen reklam emin olun hiç hayırlı bir kazanç olmazdı.

Ancak firmalara da bazı konularda hak vermek gerek; bazı kişiler bu işi öylesine suistimal ediyor ki onlar bu tarz isteklere hemen karşılık vererek reklam almaya çalışıyorlar. Çoğunlukla da başarılı oluyorlar. E alan mutlu veren mutluysa bize söz düşmez ancak bizim için de bu devran böyle gitmez.

Mert Duran

mert@otostil.com

 

PAYLAŞ