Biz bilmiyoruz ama CEO’lar biliyor

Kasım ayı gelince artık yeni yıl hedefleri ve beklentiler de dillendirilmeye başlandı. Geçtiğimiz ay o kadar yoğunduk ki açıkçası yatağımda uyumayı özledim. Ancak bu kadar çok lansmana gidince 2017’nin tüketici için oldukça zorlu ancak bir o kadar da avantajlı bir yıl olacağı ortaya çıkıyor. Çünkü önümüzdeki yıl pek çok yeni model yollarla buluşacak. Bu yeniliklerin bir kısmı şimdiden satışa sunulmuş olsa da Cenevre Fuarı’ndan sonra yepyeni bir model atağı bizi bekliyor olacak. 2017’de aracını değiştirmek isteyenler ise bu kadar çok seçenek içinde kendileri için uygun modeli bulma konusunda sıkıntı yaşamayabilirler. Ancak elbette fiyat etiketi en nihayetinde karar vermede birincil öneme sahip olacak.
Bu kadar lansmana gidince şirket yetkilileri ile de sohbet etme imkanımız oluyor. Onların yaptığı açıklamalara göre pazarın 3-4 yıl içinde ikiye katlanması gerekiyor. Neredeyse satış hedeflerini ikiyle çarpmayan firma yok gibi. Buradan benim aklıma da ya CEO’ların fazla iyimser! olduğu ya da bizim bilmediğimiz bir gerçeği bildiklerini düşünüyorum. Bu gerçek de olsa olsa ÖTV indirimidir.
Eğer hükümetten bu konuda bir duyum almadılarsa satışların gerçekten de ikiye katlanması bu kadar markada söz konusu olamaz. Pazar da normal şartlarda bu kadar büyüyemez. Peki ama nasıl olacak da bu satışlar artacak? Geçtiğimiz ay yürürlüğe giren ticari araçtaki vergi muafiyeti bence önümüzdeki seçimlerden önce binek otomobillerde de düşürülecek; aksi takdirde filolara yapılan satışlar dışında çok iyi gitmeyen sıfır km satışlar da eritilemeyecek.

AYIN OTOMOBİLİ
Bu kasa ile işi çok zor: Yeni Opel Insignia
Geçtiğimiz ay özel bir davetle Opel Insignia’yı kamuflajlı olarak kullanma fırsatı buldum. İlk nesle kıyasla aracın yaşadığı değişim kullanmaya başladığımda hemen dikkati çekti. Araç gerçekten de sınıf atlamış. Ancak yeni Insignia ile birlikte Opel için özellikle ülkemizde sıkıntılı bir süreç başlayacak. Daha önce sedan olarak ülkemizde satılan model artık liftback olarak yoluna devam edecek. Çok riskli bu karar Avrupa’da modelin satışlarını etkilemeyecektir ancak sedan seven Türkler tarafından veto yiyebilir.

Otostil

Mert DURAN

mert@otostil.com