Birer fenomen alır mıyız?

PAYLAŞ

Son zamanlarda uyku sorunum arttığı için geceleri youtube’da fazlaca vakit harcıyorum. Her türlü videoyu izlerken dikkatimi izlenme rakamları çekiyor. Dünyaca ünlü starlar veya America’s Got Talent gibi tüm dünyada formatı yapılan 3.6 milyon takipçili bir kanalın bile videoları 1 ayda 60-80 bin aralığında izleniyor. Çok nadir videoları 250-300 bin arasında izlenmiş. Kanal D’nin 1.3 milyon abonesi var ve videoları milyon izlenme saylarına nadir ulaşmış.

Bize baktığımda ise bir anda kurulan youtube kanalları kısa sürede 50-60 bin takipçiye ulaşıyor. Bununla da kalmıyor videoları 1 haftada 30-40 bin kez izlenmiş oluyor. Bu nasıl oluyor derseniz işte o zaman devreye 10 bin izlenme karşılığı 50 TL bedel talep eden siteler giriyor. Bu bedel ortalama bir fiyat. Abonelikle bu bedeli çok daha düşük bir seviyeye getirebilirsiniz.

Diyeceksiniz ki herkes mi hile yapıyor? Açıkçası bana göre büyük çoğunluk evet. Elbette içlerinde Otopark ve The Makina’yı ayrı yere koyuyorum. Çünkü onların takipçilerini gözümle gördüm. Değil 1-2 milyon birisinin videosu 300 bin kez izlenince o video ana haberlere veya Beyaz Show’a çıktığı için hemen fenomen oluyor ve yolda yürüyemez hale geliyor. Bizimkilere bakıyorum da milyon izlenmeli videoları olan “blogger, yutubır” arkadaşları yolda, lansmanda kimse tanımıyor.

Son zamanlarda dergi satışlarındaki sahtekarlıkları söyleme başladığımız için herkes tarafından aforoz edilmeye başlamıştık, şimdi sırada sosyal medya oyunları var. Bu konuyu deşe deşe bu üç kağıtların da sonunu getirmeye kararlıyız.

mert@otostil.com

PAYLAŞ