Hız canavarı Audi R8 yenilenen yüzüyle karşımızda!

Hız canavarı Audi R8, yenilenen yüzü ve özellikleriyle 2019 yılının başlarında yollara çıkmaya hazırlanıyor.

PAYLAŞ

Audi, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda R8 LMS GT3’ü tanıtmasının ardından şimdi de daha sportif gözüken yeni R8 ile karşımıza çıkıyor. Audi R8 Coupe ve Spyder’daki yenilikler sadece daha sportif bir görünümle sınırlı değil, aynı zamanda çok daha güçlü motorları da içeriyor. Yeni R8 Coupe ve Spyder, Avrupa’da 2019 yılının başında satışa sunulacak.

Güçlü V10 motoruyla karşımıza çıkan R8, daha dinamik bir sürüş deneyimi sunmak için yenilenmiş süspansiyon bileşenlerine de sahip. Çarpıcı tasarımıyla da oldukça dikkat çeken otomobil, 2019 yılının başlarında yollara çıkacak.

Audi Sport GmbH Genel Müdürü Michael-Julius Renz, “R8, Audi için her açıdan benzersiz bir pozisyonda” diyor ve “Şimdi daha da güçlü ve daha hızlı.” diye ekliyor. Audi Sport GmbH Teknik Müdürü Oliver Hoffmann ise; “Motor sporları DNA’mızın bir parçası. R8 LMS GT3 ile yaklaşık olarak yüzde 50 oranında aynı parçalara sahip bu araç, R8 LMS GT4 ile yaklaşık yüzde 60 oranında aynı DNA’yı paylaşıyor. Başka hiçbir otomobil R8 kadar motor yarışlarına yakın değil.” diyerek yenilenen R8’in güçlü motoruna dikkat çekiyor.

Yeni motorlarıyla daha da güçlü

Audi’nin kalbinde bulunan V10 motoru, sürücüsüne anında tepki vererek muhteşem bir sürüş deneyimi sunmak için tasarlanmış. Ayrıca Audi R8’in eşsiz motor sesi de bu motora eklendiğinde ortaya muhteşem bir kombinasyon çıkıyor. Müşterilerine iki farklı motor seçeneği sunan Audi, R8 LMS GT3 ve R8 LMS GT4’teki V10 motoruyla neredeyse aynı tahrik teknolojisini müşterilerinin kullanımına sunuyor ve onlara adeta bir pist deneyimi yaşatmayı vaat ediyor.

Yenilenen daha hassas bir süspansiyon

Audi R8’in süspansiyonuna da el attı. Süspansiyondaki iyileştirmeler sayesinde R8 sürücüsüne daha fazla stabilite ve hassasiyet sunuyor. Ayrıca direksiyonu da yenilenen süper otomobil, yoldan alınan geri bildirimleri daha net bir şekilde hissetme imkanı sunuyor.

Ayrıca Audi seçilen motora bağlı olarak değişebilen 3 yeni performans modunu, markanın bilinen Drive Select modlarına ek olarak sunuyor. Bu sürüş modları; Dry, Wet ve Snow isimleriyle karşımıza çıkıyor. Gelişmiş Elektronik Dengeleme Kontrol sistemi (ESC) sayesinde, en üst model 100 km/s hızla giderken; dış koşullara bağlı olarak değişim göstermek kaydıyla 1,5 metre fren mesafesine sahip oluyor.

Yeni R8, yenilenmiş tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Otomobil severlerin hayallerini süsleyen R8, yeni Singleframe radyatör ızgarası ile daha geniş ve daha düz bir ön hatta sahip. Aracın yenilenmiş geniş ızgarası, aynı zamanda R8’e genel anlamda daha geniş ve basık bir görünüm kazandırmış. Ayrıca R8 sahipleri araçlarını almadan önce, markanın sunduğu geniş kişiselleştirme özelliklerinden de faydalanabiliyor. İç mekanda da göze hitap eden bir tasarım sunan yeni R8, iki adet yeni renk seçeneğiyle geliyor. Bu renk seçenekleri Kemora grisi ve Ascari mavisi olarak karşımıza çıkıyor.

Aracın teknik özelliklerine geçecek olursak; standart R8’in üzerinde bulunan V10 motoruyla 570 beygir güç ile 550 Nm tork ürettiğini söyleyebiliriz. Bu da eskiye oranla 30 beygir güç ve 10 Nm tork artışı anlamına geliyor. Yeni Audi R8’in 0’dan 100 km/s hıza ulaşması coupe modeli için 3,4 saniye, Spyder modeli için ise 3,5 saniye olarak açıklandı. Audi R8 Coupe’nin maksimum hızı 324 km/s iken, convertible’ın maksimum hızı 322 km/s olarak açıklanıyor.

Yeni R8 modelleri, 2019’un ilk çeyreğinde Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki bayiliklere ulaşacak. Modeller 2019’un başlarında satışa sunulacak.