Stoktaki araçlar ihraç mı edilecek?

Son dönemde artan araç fiyatları otomotiv firmalarının sıkıntıya girmesine neden oldu. Sektörde ÖTV indirimi veya yeni bir ÖTV matrah düzenlemesi beklenirken eldeki araçların da Avrupa’ya ihraç edilmesi söz konusu.

PAYLAŞ

Kurlar arttı, araç fiyatları el yakmaya başladı. Zaten son yıllarda otomobil fiyatları yüksekti ancak bu son gelişmelerle araç sahibi olmak da iyice zorlaştı. Araba satış rakamları ağustos sonuçları açıklandı.

Bu nedenle sektörde ÖTV indirimi veya yeni bir matrah düzenlemesinin haberi bekleniyor. İkisinden birinin olması firmaların bu süreci nispeten daha az kayıpla atlatmasını sağlayacak.

Ancak geçtiğimiz günlerde öngörülerine güvendiğim sektörden bir ağabeyim bana ÖTV indiriminin olmasının pek mümkün olmadığını belirtti. Çünkü ÖTV indirimi demek halkın yeniden tüketime itilmesi demek olacak ki bunun karşılığında döviz kurlarının yine artması söz konusu olacaktır.

ÖTV matrah indiriminin gerçekleşmesi ise daha olası. Çünkü artık en alt dilime giren araç kalmadı. Bu değişiklikle yeniden yüzde 45 dilimine giren otomobiller oluşur ki bu da fiyatları aşağı çeker.

Sektörün şu anki sıkıntılarının başında ise ellerindeki stoklar geliyor. Siparişlerin birkaç ay öncesinden geçilmesinden ötürü elinde stok olmayan marka neredeyse yok. Bu da demek oluyor ki bu araçların bir şekilde şirketlerin aktiflerinden çıkması gerek. Ancak şu anda iç pazarda satış olmayınca çözüm araçların yeniden Avrupa Birliği ülkelerine gönderilmesi olarak görülüyor.

Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin de satışlarının yükselmeye başlaması bu iddiayı daha da güçlendiriyor. Bugün açıklanan ODD verilerine göre Avrupa pazarı bu yıl Ocak-Ağustos döneminde yüzde 5,9 büyüme göstermiş. Tek başına Polonya yüzde 64,3, Fransa Ağustos ayında yüzde 40, İspanya ise yüzde 48,7 büyüme sergilemiş. Bu da demek oluyor ki bu pazarlardaki artan talebe karşılık ülkemizdeki araçlar gönderilebilir. Ancak elbette bunun için önce ülkemizdeki firmaların markaları ikna etmesi gerekiyor.

Eğer bu mümkün olmazsa işte o zaman asıl sıkıntı kendisini gösterecek demektir. Kiralama sektörünün de sıkıntıları olduğu düşünülürse bu kadar aracın satılması mümkün olmayacak.

Bekleyip göreceğiz, bakalım neler olacak…