Yeni bir araba almak için doğru zaman nedir?

Yıllardır bana ve sektördeki büyüklerime eş dost hep aynı soruyu sorar; “araba almanın zamanı mı?” Cevabı bilmiyorum ama sanırım durumu analiz edebilirim.

PAYLAŞ

Araba ne zaman alınır 2018 araç alımı için iyi bir yıl mı? Bu soru herkesin aklında ama cevabı çok karışık. Gelin birlikte durumu özetleyelim.

Kurlar yükselmeye başladı ve herkesi bir korku sardı. Ben kendi adıma da korkanların başındayım. Çünkü kurların artması elbette her şeye zam olarak dönecektir.

Örneğin bizim için artan baskı maliyeti demek, düşecek reklam geliri demek, ya da ödemelerin  geç gelmesi demek… Örnekleri elbette artırmak mümkün.

İçinde olduğumuz otomotiv sektöründe ise satışların bir anda bıçak gibi kesilmesi kaçınılmaz. Çünkü tüketiciler ellerindeki nakdi otomobile yatırmak istemeyecektir, bu da satışların düşmesine yol açacaktır.

Aynı zamanda kurlar nedeniyle faizler de artacağından kredi ile alımlar da azalacaktır.

Ancak elbette satışlar sıfırlanmayacaktır. Sonuçta her zaman bir alım gücü olacak ya da şirketler muhasebesel nedenlerden ötürü alım yapacaktır.

Peki ama kurların artması yarar mı zarar mı?

Bana göre “araba” alırken doğru zaman yanlış zaman diye bir kavram yok.

Çünkü emin olun bugün doğru zaman dediğiniz bir bakmışsınız 3 ay sonra doğru değilmiş.

Şöyle izah edeyim:

Diyelim ki ben birkaç yıl önce bir araç aldım. Bu otomobil için de 120 bin TL ödedim ki o dönem yapılan kampanya ile aracımı aldım. Aradan süre geçti ve şimdi bu aracı yenilemek istiyorum. Bunun için ikinci el aracımı satılığa çıkarttım ve aracıma 140 bin TL verdiler.

Bu durumda ben 20 bin TL karda mı oluyorum?

Aslında kağıt üzerinde evet ama gerçek hayatta hayır. Çünkü ben aracımı aldığımda döviz kuru ile bugünkü döviz kuru farklı olduğu için aslında değil 20 bin kar belki de döviz bazında 40 bin TL zarardayım.

Üstelik aynı aracımı yenilemek istesem bugün değil 120 bin belki 200 bin TL ödemek zorundayım. Yani TL bazında da aracımı verip aynı karoserin sadece yeni üretim tarihli bir örneği için ilave 60 bin TL daha vermem gerekiyor.

Ülkemizde otomotiv ihracata dayalı olduğu ve ekonomimiz enflasyonist bir yapıda kaldığı sürece hiçbir zaman otomobil almak karlı bir iş olmayacaktır. Siz bir araç aldığınızda mutlaka zarar edeceksiniz.

Zararı göze alın, korkmayın

Bu nedenle benim tavsiyem eğer bir araç almak istiyorsanız boşuna beklemeyin. Çünkü kurlar düşse bu kez de faizler artar ya da şirketler yüksek kur nedeniyle kıstıkları karları geri kazanmak için yine fiyatları artırır, bu nedenle nihai tüketici için değişen bir şey olmaz.

ÖTV düşer mi?

Uzun süredir ÖTV indirimi dillendirilmeye başlandı. Ben de ÖTV’nin düşeceğini düşünenlerdenim. Çünkü bu kurlarla pazarın yıl sonu rakamları çok kötü çıkar ve vergi gelirlerini toplamak için ÖTV düşürülmek zorunda. Ancak ÖTV düşse de fiyatların inmesini beklemiyorum. Çünkü dediğim gibi vergi düşse de firmalar kurlar nedeniyle karlarımızı askıya almıştık, hatta zarar etmiştik o yüzden fiyatlarımızı revize edelim diyeceklerdir.

Çözüm ne?

Bana göre otomobil almak için beklemeye gerek yok. Eğer imkanınız varsa aracı satın alın. Çünkü ya kur artar, ya kredi faizi artar, ya da şirketler fiyatları artırır… Sonuçta fiyatlar hiçbir zaman aşağı gitmez.