Apple arabadaki bulantıyı VR gözlükle geçirmenin peşinde

Araçla yolculuklarda en çok şikayet edilenlerden olan mide bulantısı sorununa Apple’den bir çözüm gelmek üzere. Şirkete göre VR gözlüklerle bu sorun çözülebilir.

PAYLAŞ
Apple VR gözlük

Apple VR gözlük ile mide bulantısı sorunu bitiyor. Apple bu kez telefon değil sanal gerçeklik gözlüğü tasarlıyor.

Apple bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıyor bile. Hatta marka bu çalışmalarla ilgili patent başvurularında bulundu bile.

Yolcuların canı sıkılmayacak

Ancak Apple’ın bu patenti almakta amaçlarının başında ilerki dönemde sunacağı otonom araçlarda yolcuların canının sıkılmasını önlemek. Sadece kafalarını yana çevirerek camdan bakmak yerine, özel hazırlanmış sanal gerçeklik gözlüklerle yolcuların farklı yerlerde olduklarını hissetmesini isteyen Apple, yolculuk esnasında bu gözlüğün kullanılması esnasında mide bulantısı olmaması için çalışıyor. Yani firma aslında bu gözlüğü hem yolcuların canı sıkılmasın diye geliştiriyor hem de mide bulantısının önüne geçmek için çaba sarf ediyor.

Apple VR gözlük neden farklı?

Burada dikkat edilmesi gereken noktaların başında gözlükteki hareketle aracın o esnada yoldaki tepkilerin benzer olması. Aksi halde gözler yolu görmeyip vücut darbeleri hissedeceği için daha fazla bulantı olması kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca bu çalışma için bir de harekete duyarlı koltuk oması gerektiği belirtiliyor.

Henüz bu çalışmaların ne zaman sonuçlanacağı beli değil. Çünkü bu teknolojinin sorunsuz olması için ilk önce otonom araçların yollarda sorunsuz ilerlemesi gerekiyor.

Apple VR gözlük çalışması
Apple VR gözlük çalışması