Alper Kul

alper-kul

Alper Kul trafik çözümünü modern atta buldu

Güldür Güldür Show ile her hafta ekranlarda komedi fırtınası estiren Alper Kul ile Otostil okuyucuları için mini söyleşi yaptık. İstanbul trafiğinde otomobil yerine motosiklet kullanmayı tercih eden Kul, “Modern At” benzetmesi yaptığı motoruyla büyük sorunlar yaşadığını ifade ediyor.

Söyleşi: YAĞIZ EYÜBOĞLU

Her insanın bir stili vardır. Siz kendi stilinizi nasıl tarif ediyorsunuz?

Stilim yok açıkçası ve bu konuyu çok da anlamıyorum. Başak Dizer Fransez’in danışmanlığında yılda bir iki kere gidip kıyafetler alıyorum. Genelde siyah giyiniyorum daha az hatayı kaldırıyor.

Hangi tür otomobili kullanmayı tercih ediyorsunuz? Araç seçiminde tercih ettiğiniz belirli bir sınıf var mı?

Otomobil kullanmamaya gayret ediyorum. Anadolu yakasında oturuyorum, Taksim’e gelmem bazen 2 saati buluyor. O yüzden gündelik hayatımda motosiklet kullanıyorum.

Kullandığınız motosikletin markası ve modeli nedir?

2008 model Honda CBF-600 kullanıcısıyım. Motorumdan çok memnunum. Yeteri kadar hız yapabiliyor, emniyetli ve beni hiç yolda bırakmadı. Uzun yıllar da bu motoru kullanmayı düşünüyorum.

Peki İstanbul’da motosiklet kullanmak güvenli mi?

Biraz zihni yoruluyor insanın. Türkiye’de motosiklet kullanırken her an sizi öldürmeye çalışıyorlarmış hissine kapılıyorsunuz. Sürücüler ilk anda ya sizi fark etmiyorlar, ya da fark edip yol verseler bile hemen arkasından araçlarını sizin önünüze kırıyorlar.

Motosiklet kullanırken ilginç bir olay ile karşılaştınız mı?

Ülkemizde sürücüler yol vermiyor değil, ancak verdiği yolu tekrar alıyor ve seni yol kenarına atıyor. En sağ şeritte gidiyorum iki metre arkama geliyor selektör yapıyor. Ne yapayım emniyet şeridinden mi gideyim diyorum böyle durumlarda.

alper_kul

Zorluklara rağmen motosikletten vazgeçmiyorsunuz. Bunun özel bir sebebi var mı?

Motosikleti çok seviyorum, kendini özgür hissediyorsun. Bir nevi modern at! Taksim’den Fenerbahçe’ye bile giderken o an yaşadığıma mutlu oluyorum.

Motosiklet tercihinizde özel bir tip tercihiniz var mı? Sizi bir enduro veya racing motosiklette de görebilir miyiz?

Ben enduro tarzını seviyorum. Dağa, tepelere tırmanmayı da sevdiğim için enduro tipi bana çok uygun. Ayrıca ne de olsa bir erkeğim ve öyle her gün aracımın temizliği ile uğraşamam, enduronun kirini, tozunu toprağını seviyorum.

Motosiklet ile ailece gezmek mümkün değil. Bu durumlar için bir yedek planınız var mı?

Eşimin 2013 model Volkswagen Golf’ü var, onu kullanıyor. Ben genelde motosiklet kullanıyorum. Ailece bir yere gittiğimizde önden eskortluk yapmıyorum tabii ki. Onun aracını ben kullanıyorum onlar da yanımda oturuyor.

“Güldür Güldür Show” programında canlandırdığınız İsmail karakterinin otomobil tercihi ne olurdu?

İsmail’in kişiliğini göz önüne aldığımda sanırım o da otomobil kullanmazdı. İsmail kullansa kullansa mobilet kullanırdı.

Comments are closed.