Ah bir de o şanzıman olmasa

Toyota Corolla ülkemizde üretilmesi sayesinde sedanlar içinde hep popüler oldu. Pek çok iyi özelliği bünyesinde barındıran otomobil keşke artık şu şanzımandan da vazgeçse…

11. nesil Toyota Corolla firmanın ülkemizdeki tesislerinde üretiliyor. Yerli olmanın getirdiği avantajla da sedan modelleri seven biz Türkler için çokça tercih edilen bir otomobil olmayı başardı.

Kısa süre önce makyajlanarak daha da iddialı hale gelen Corolla, sahip olduğu pek çok iyi özelliği ve sağlam imajı sayesinde bugün sorunsuzluğu ile bilinen bir model olmayı başardı.

Ülkemizde 1.33 ve 1.6 litrelik benzinli, 1.4 litrelik dizel motorla alınabilen Corolla bu kez 1.6 benzinli otomatik versiyonuyla konuğumuz oldu.

1

Bu motor aslında kağıt üzerinde oldukça iddialı ve iyi bir güç ünitesi. 6400 d/d’de 132 HP gibi yüksek bir güç sunan motor, sahip olduğu 160 Nm tork ile de atmosferik üniteler arasında güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla alınabilen motor test aracındaki gibi MultidriveS isimli otomatik şanzımanla da donatılabiliyor. Bu vites kutusu ilk başta eskiden firmanın kullandığı MultiMode isimli otomatikleştirilmiş vites kutusuyla karıştırılsa da aslında ondan tamamen farklı bir CVT vites kutusu. Sürekli değişken orana sahip olan vites sistemi kullanım karakterine göre vitesi ayarlıyor.

Ancak CVT vites sistemleri artık eski teknoloji olduğu için birkaç üretici dışında rağbet görmüyor. Toyota da umarız yakın zamanda bu üniteyi kullanmayı bırakır.

Corolla’nın motoru oldukça güçlü olmasına rağmen vites kutusu nedeniyle bu gücü yola aktaramıyor. İlk hareket anından itibaren vites kutusu motor gücünü yola iletmede sıkıntılar yaşıyor. Ara hızlanmalarda vites küçültme için geçen zaman da kısa değil. Aslında CVT ya da Toyota’nın deyimiyle Multidrive S vites kutularının ortak avantajı yakıt tüketimlerinin düşük oluşudur. Ancak ne yazık ki Corolla’da bu da gerçekleşmiyor. Fabrika verisi 100 km’de ortalama 6.1 lt benzine ihtiyaç duyan araç, reel kullanımlarda 8 litreyi aşan tüketim sonuçlarına imza atıyor. Eğer ki trafik de varsa o zaman araçta start-stop sistemi de olmadığı için tüketim 10 lt seviyesine yükseliyor.

Aracın bu olumsuzluğu dışında ise bir zayıflığı bulunmuyor. Özellikle çok geniş bir yaşam alanı sunan iç mekanı takdiri hak ediyor. Makyajla birlikte elden geçirilen orta konsol da iç mekandaki premium imajı perçinliyor. Sportif ve şık görünmeyi başaran Corolla tasarımının hakkını vererek yol tutuş konusunda da üstüne düşüne yapıyor.

2

Direksiyon sistemi biraz ağır çalışsa da karoser salınımları rakipleriyle baş edecek kadar iyi. Üstelik zorlanmalarda araç izine de sadık.

SONUÇ

Toyota Corolla makyajlanmasıyla birlikte sedan otomobil isteyenlerin radarına daha da kolay takılmaya başladı. Aracın özellikle iç mekanındaki pek çok iyi özelliğini beğenmemek mümkün değil. Multidrive S şanzımanın güçten çalan ve tüketimi yükselten yapısı modelin en önemli zayıflığı. Eğer ki modeli manuel almaya niyetlenirseniz ise bu olumsuzlukla karşılaşmıyorsunuz.

Teknik Veriler Toyota Corolla 1.6 Multidrive S
Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 132 HP-6400 d/d
Maksimum tork 160 Nm-4400 d/d
Son hız 190 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.0 sn
Şanzıman Multidrive
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 55 lt
Bagaj hacmi 452 lt
Ağırlık 1280 kg
Tüketim (fab. ver.) 5.2/6.1/7.8 lt/100 km
Uzunluk 4620 mm
Genişlik 1775 mm
Yükseklik 1465 mm
Aks mesafesi 2700 mm
Fiyat 90.200 TL

OTOSTİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 10.1
0-400 m (sn) 16.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.7
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.9
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 8.8
Menzil (km) 625

Beğendi/Beğenmedi
Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi
Zeynep Uluşahin Beğenmedi