Trump’ın ek vergi isteğine Fransa’dan sert cevap geldi

ABD’nin otomobil sektöründeki ek vergileri yükseltmesi gerginliği yükseltti. Fransa Hükümeti durumla ilgili önlem alınması konusunda çağrı yaptı.

PAYLAŞ

ABD’nin otomobil sektöründeki ek vergileri yükseltmesi ABD ve Avrupa arasındaki gerginliği yükseltti. Fransız Hükümeti durumla ilgili önlem alınması konusunda çağrı yaptı. ABD ticaret savaşları başladı.

Fransa’da hükümet Pazar günü yaptığı açıklamada, Almanya’nın ABD ile müzakerelere hazır olduğunu belli etmesinin ardından; Washington’un Avrupa ile işbirliği yapmasının gerekliliğini vurguladı.

Avrupa olarak birleşmeliyiz

Ticaret savaşının çoktan başladığını işaret eden Fransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise; “Otomobil endüstrisinde olduğu gibi vergilerde artış olması durumunda, Avrupa olarak tepkimizi birleşerek ve Avrupa’nın egemen bir güç olduğunu göstererek vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Almanya’dan misilleme

Almanya’nın güçlü otomobil endüstrisinin ABD tehdidiyle karşı karşıya kalmasıyla birlikte, Başbakan Angela Merkel geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada; ABD araçlarının ithalatında Avrupa Birliği’nin vergi indirimlerinin de düşürüleceğini söylemişti.

Fransız Maliye Bakanı Le Maire, “Eğer saldırıya uğrarsak, kolektif olarak ve sıkı bir tepki vermeye hazırız” şeklinde konuştu. ABD şu anda AB’den ithal edilen binek otomobillere yüzde 2,5; kamyonetlere ise yüzde 25’lik bir tarife uygulamakta. AB ise ithal ABD araçlarına yüzde 10 oranında bir tarife uyguluyor.

ABD Başkanı Donald Trump; Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika’yı Haziran ayının başında çelikte yüzde 25 ve alüminyumda yüzde 10’luk ek vergilerle vurmuş ve Mart ayından bu yana bu alanlarda uygulanan vergi muafiyetlerini de sona erdirmişti.

Ayrıca Trump, geçtiğimiz ay tüm AB montajlı araçlara yüzde 20’lik bir ithalat vergisi uygulanacağı tehdidiyle gerilimi daha da tırmandırtmıştı. Daha sonrasında bu durum, Avrupa’daki otomobil endüstrinin ABD ile olan ticari iş modelini kökten değiştirebilecek bir durum olarak yorumlanmıştı.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına göre, Avrupa Birliği sadece ABD yapımı otomobiller için ithalat vergisi indirimini düşüremez.

Fransız otomobil üreticileri, Amerikan pazarına çok az maruz kaldıkları için ABD tarifelerinden çok az etkilenecek olsa da; AB hükümetlerinin bu durumdan etkilenmesi ve Asyalı üreticiler ile rekabetin artacak olması Fransız hükümetini de endişelendirmiş gözüküyor.