88 yıl sonra Opel resmen PSA’nın oldu

General Motors’un “Opel Automobile GmbH” bünyesinde bulundurduğu Opel ve Vauxhall markalarının PSA Group’a satışı tamamlandı.

PAYLAŞ

“Opel Automobile GmbH” CEO’su Michael Lohscheller “Bugün tarihi bir gün” dedi ve ekledi: “General Motors bünyesinde geçirdiğimiz 88 yıl sonrası tarihimizde yeni bir sayfa açarak PSA Group’a katılmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. ‘Almanya’da üretilen’ teknolojileri herkes için ulaşılabilir kılma hedefimizi aynı şekilde sürdüreceğiz. Güçlü yönlerimizin birleşimi Opel ve Vauxhall’u karlı ve kendini finanse eden işletmelere çevirecek. 2020’de karlılığa erişmek gibi net bir hedefimiz var.”

PSA yönetim kurulu başkanı Carlos Tavares “Bugün gerçek bir Avrupalı şampiyonun doğuşuna tanıklık ediyoruz” dedi. “Opel ve Vauxhall’un karlılığa ulaşmasına yardımcı olacağız ve hep birlikte sektörümüze yeni ölçütler kazandıracağız. Bu ikon markaların gücünü ve çalışanlarının potansiyelini ortaya koymalarını sağlayacağız. Opel Alman, Vauxhall İngiliz kimliğini koruyacak. ‘Peugeot, Citroen ve DS Automobiles’ gibi Fransız markalarından oluşan mevcut portfolyomuza bu iki marka önemli birer katkı olacak” dedi. Genişleyen hali ile PSA Grup yüzde 17’lik pazar payına ulaşarak Avrupa’nın ikinci en büyük otomobil üreticisi konumuna yükseldi.

Bu sene Mart’ta imzalanan anlaşmada da açıklandığı gibi çalışanların yönetime katılma haklarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.

Opel/Vauxhall yönetimi önümüzdeki 100 gün boyunca gelecek planı üzerinde çalışacak. Opel CEO’su Lohscheller, “PSA’nın desteği ve elbette İşletme Konseyi ve Sendikaların da katılımı ile bir plan oluşturmaya hazırız” dedi. Satın alma ve geliştirme gibi alanlarda PSA Grup ile elde edilecek sinerji hedefe ulaşmada önemli rol oynayacak. Grup bünyesinde önemli ölçek ekonomileri elde edilecek ve satın alma, üretim ve Ar-Ge çalışmalarından sağlanacak sinerjinin mevcut şartlarda 1,7 milyar Euro’ya yaklaşacağı tahmin ediliyor. Hedef 2020’de serbest nakit akışını sağlamak ve yüzde 2 faaliyet karı elde etmek. 2026’da ise bu oranı yüzde 6’ya yükseltmek.

Yeni dönem lider kadrosunda bazı önemli değişimleri ile başlıyor. CEO Lohscheller “Yönetim kadroma dört yeni üyenin katıldığını açıklamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

PSA ve Opel/Vauxhall 2012 yılından bu yana birlikte çalışıyor. Şu ana kadar dört modelde işbirliği yapıldı. Bu işbirliğinin ilk ürünü Crossland X geçtiğimiz Haziran sonunda müşterileri ile buluşturuldu. Daha büyük Grandland X SUV ise sonbaharda gelecek. Combo’nun halefi gelecek yıl sonunda pazara sunulacak ve 2019’da yoğun talep gören Corsa’nın yeni nesli gelecek.

Opel/Vauxhall ve PSA Grup gelecekte de General Motors ile çalışmayı sürdürecek. Elektrikli ulaşım alanındaki geliştirme çalışmalarının yanı sıra, Opel fabrikaları General Motors’un Buick ve Holden marka otomobillerini üretmeye devam edecek.

Tüm bu işlemlere paralel olarak GM Finans’ın Avrupa operasyonlarının satın alma süreci de devam ediyor. Süreç 2017’nin ikinci yarısında çeşitli düzenleyici kurulların incelemesi ve onayını takiben tamamlanacak.

PAYLAŞ