Cam filmini bırak iTaksi’ye bak

PAYLAŞ

Son günlerde herkes cam filmi yasağı ile yatıp kalkar oldu. Hatta bu iş öylesine çok konuşulmaya başlandı ki bir anda “Yerli Otomobil” haberleri ikinci plana itildi.

Kimisi cam filmi yasağını doğru bulurken kimisi de trafikte rahat etmek adına cam filminin belirli ölçüde serbest tutulmasını savunuyor. Şahsen benim de aracımda en açık tonda cam filmi var. Ancak madem yasak ben de bu filmleri söktüreceğim. Sonuçta bu yasak herkes için geçerli.

Benim asıl dikkatimi çeken ise bu konu hakkında yapılan eylemler. Gerek sosyal medyada gerekse meydanlarda toplanan pek çok kişi bu yasağın kaldırılmasını istiyor. Bu filmlerin kişisel özgürlük alanlarına müdahale olduğunu ve trafikte rahat edemediklerini söylüyorlar.

Ancak asıl müdahale bir süredir hayatımızda ve kimsenin sesi çıkmıyor. İBB’nin aldığı kararla taksilerde artık kamera dönemi başladı. Kısa süre sonra tüm taksilerde de kamera olacak. Bu kamera araç içini kayıt altına alırken, açıklamaya göre ses kaydı yapmayacak.

Ben buna uygulamaya ilk günden beri karşıyım. Benim için asıl gizliliğin ihlal edildiği yer işte bu taksiler. Çünkü taksilerde iç mekan kaydı yapılıyor, ses kaydı alınmıyor. Ses kaydı alınmaması da hem olumu hem olumsuz. Ses kaydı yapılırsa o zaman insanlar taksilerde kendi aralarında bile fikirlerini söyleyemeyeceği için riskli bir duru ortaya çıkıyor, ses kaydı alınmazsa da örneğin bir taksiyle yolcunun haksızlık anında kimin haklı olduğunu nasıl ortaya çıkartacaklar?

Bu görüntü kaydının yolcu güvenliği için olduğu söyleniyor ancak ben buna tam anlamıyla inanmıyorum. Eğer yolcu güvenliği ön planda olsaydı o zaman yollarda saatli bomba gibi giden taksi sürücülerini caydırmak adına sürüş esnasında yol görüntüleri de kayıt altına alınırdı ki hem sürücünün yaptığı kural ihlalleri belgelenmiş olur hem de olası kaza anında kimin suçlu olduğu hemen belgelenirdi.

Bu tarz yolu kayıt altına alan kameralar örneğin Rusya’da popüler. Çünkü sigorta şirketleri bu sayede primlerini düşük tutabiliyor, sürücüler de kurallara uyuyor.

Umarım ülkemizde de başta taksi, minibüs, otobüs gibi yük ve yolcu taşıyan araçlarda da seyir esnasında yolu kayıt altına alan kameralar zorunlu olur da hem yollar daha güvenli olur hem de sigorta primleri bu sayede düşer. Sonuçta sigorta şirketleri bu araçlar nedeniyle zarar etmeyi bırakırsa nihai tüketicinin de sigorta primleri düşer.

PAYLAŞ