Renault Captur iddialı bir SUV

Avrupa’nın en çok satan küçük Crossover modeli Renault Captur makyajlanmasıyla daha çekici bir model oldu. Daha önce kadınların sevgilisi olan model artık erkeklerinde radarına da girebilecek mi?

PAYLAŞ

Avrupa’nın en çok satan küçük Crossover modeli Renault Captur makyajlanmasıyla daha çekici bir model oldu. Daha önce kadınların sevgilisi olan model artık erkeklerinde radarına da girebilecek mi? Renault Captur dizel otomatik testi

Yenilenen yüzüyle ilk olarak geçtiğimiz Mart ayında karşımıza çıkan Renault Captur ülkemizde de yollara çıkmaya başladı. Sınıfında Avrupa’nın en çok satan modeli unvanıyla kullanıcılarla bulaşan otomobil Koleos ve Kadjar ile birlikte Renalt’nun SUV sınıfındaki son temsilcisi oldu ve aileyi tamamladı.

Renault Captur kişiselleştirme seçenekleri ve eğlenceli tasarımı ile ön planda olan bir otomobil. Geniş çamurlukları ile sportif bir görüntü sunan Renault Captur, kaslı çizgileri ile de beğeni kazanmakta sıkıntı yaşamıyor. Renault Captur’un önünde konumlandırılan büyük logo akıllıca tasarlanan mercekli halojen farlar ile çevrelenmiş. Ön tasarımın üst kısmında ızgara ve farların sunduğu yumuşak çizgi, aşağıda konumlandırılan viraj aydınlatmalı sis farları ve gündüz LED’leri ile desteklenmiş. C şeklindeki LED’ler Captur’a ayrı bir hava katmış.

Captur’un yan bölümden incelediğimizde ise hatlar akıcı tasarlanmış. Kapı eşiklerinde yeni Clio’da gördüğümüz siyah kaplamalar bulunuyor. Arka kısımdaysa çamurluklara kadar uzanan bagaj kapağında küt yerleştirilen stoplar dikkat çekiyor. Tavanın sonundaki spoyler ise arka bölümü şık kılmış. Renault Captur dizel otomatik testi

Captur’un iç tasarımı kardeşi Clio ile benzerlikler taşıyor. İç mekan büyük oranda Clio ile aynı. Captur kişiselleştirilebilir iç mekana sahip. Direksiyon çevresi, orta konsol ve kapı kollarındaki kaplamalarını istediğiniz kombinasyonda oluşturabiliyorsunuz. Malzeme kalitesi Clio ile aynı. Yani bu sınıf için tatmin edici düzeyde fakat yüksek beklenti içinde olunmamalı. Otomobilin iç mekanını modern gösteren öğe hiç kuşkusuz orta konsoldaki büyük ekran. Orta konsolda bulunan 7 inçlik dokunmatik ekranlı R-Nav sistemi içeriğinde navigasyon özelliğini barındırıyor.

Renault Captur’da ilginç iç mekan öğelerine yer vermiş. Klasik torpido gözü yerine kayan çekmece stili bir göz kullanılmış. Bu farklı tasarım ilginç bir detay ve özgünlük için iyi bir tercih.

Renault Captur’un MPV modellerini andıran arka koltuk sırası bulunuyor. Raylı bir sistem üzerindeki bu koltuklar istenildiğinde ileri geri kaydırılabiliyor. Bu istenildiğinde bagajın, istenildiğinde de arkada sunulan diz mesafesinin artmasını sağlıyor. Captur 377 litre bagaj hacmine sahip. Arka koltukları en öne aldığınızda ise bu hacim 455 litreye yükseliyor. Koltuklar yatırıldığındaysa 1235 litrelik hacme ulaşıyor. Renault Captur dizel otomatik testi

Yenilenen Captur’da ikisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneğine yer verilmiş. dCi isimli turbo dizel motorun, diğer Renault modellerinden bildiğimiz 90 HP ve 110 HP’lik versiyonlarına yer verilirken start & stop sistemi standart olarak sunuluyor. Benzinli cephesinde ise, TCE ismindeki turbo benzinli motorun yine bilindik şekilde 90 HP ve 120 HP’lik versiyonları bulunuyor. Tüm motorlarla birlikte manuel veya EDC otomatik şanzıman tercih edilebiliyor.

Test konuğumuz olan Captur’da çok yakından tanıdığımız 1.5 litrelik turbo dizel motor görev yapıyor. Bu motor 90 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor. Motorun gücü Renault’nun çift kavramalı, 6 kademeli otomatikleştirilmiş şanzımanı EDC ile ön tekerlere iletiliyor.

Fabrika verilerine göre otomobilin 0 – 100 km/s hızlanması 13.5 saniye. Aslında bu veri bile aracın ekonomi odaklı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle de motor ara hızlanmalarda da biraz ağır kalıyor. 110 HP’lik 1.5 dCi bu nedenle performans anlamında daha iyi bir seçenek olabilir. Yakıt tüketimi ise karma kullanımda 3.6 litre olarak açıklanıyor. Benim testimde ise ortalama yakıt olarak 5.2 litreyi yakalayabildim. Yoğun trafikte ve performanslı kullanımda ise tüketim 5.5 litre düzeyinde gerçekleşiyor ki bu sonuçlar çok iddialı.

Renault Captur yerden yüksek bir araç. Bu nedenle süspansiyon sistemi gövde salınımlarını engellemek için sert tutulmuş. Bu durum konforu olumsuz etkiliyor. Yol tutuşu sorunsuz olan araçta ESP sistemi tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. Captur’un direksiyonu çok hisli olmamasına karşılık sınıf ortalamalarını yakalıyor. Virajlı yollarda ise sert ayarlı süspansiyon sayesinde güvenli ilerliyorsunuz.

Renault Captur dizel otomatik testi Sonuç

Captur makyajla birlikte güzel görünen ve dikkat çeken bir araç olmuş. Ancak sürüş dinamiklerinin sportif görünümle uyumlu olmasını istiyorsanız biraz daha güçlü bir motoru tercih etmek de fayda var.

Renault Captur dizel otomatik
Renault Captur dizel otomatik

TEKNİK VERİLER Renault Captur

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 8/1
Motor hacmi 1461 cc
Maksimum güç 90 HP-4000 d/d
Maksimum tork 220 Nm-1750 d/d
Son hız 170 km/s
0-100 km/s hızlanma 13.5 sn
Şanzıman 6 ileri EDC
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 205/55 R17
Depo kapasitesi 45 lt
Bagaj hacmi 377 lt
Ağırlık 1245 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.8/4.1/4.8 lt/100 km
Uzunluk 4122 mm
Genişlik 1778 mm
Yükseklik 1566 mm
Aks mesafesi 2606 mm
Fiyat 94.900 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 13.4
0-400 m (sn) 22.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.1
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.2
Menzil (km) 865

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

PAYLAŞ