Volkswagen Golf’ün sınırlı değişikliği liderliğe yetecek mi?

Kompakt sınıfın tartışmasız lideri VW Golf, makyajlanmasıyla birlikte sınırlı değişikliğe kavuştu. Peki ama bu zor fark edilen yenilikler onun birinciliğini sürdürmesine yetecek mi? Yeni Volkswagen Golf testi

PAYLAŞ

Volkswagen Golf 7’nın dış tasarımında çok büyük farklıklar barındırmasa da yollarda görülmeye başladığında makyajlı olduğunu hissettiriyor. Golf’ün ana hatları uzun süredir değişmiyor. Firma elde ettiği başarılar nedeniyle radikal değişiklikler yapmaktan kaçınıyor. Bu elbette satışlarda risk almamak adına alınmış kabul edilebilir bir karar. Ancak konuya tüketici gözünden bakarsak, gözler ister istemez daha fazla yenilik bekliyor. Yeni Volkswagen Golf testi

Golf 7’nin dış tasarımına baktığımızda baştan tasarlanan ön ve arka tamponlar, full LED teknolojisine sahip yeniden tasarlanmış far ve gündüz farları aracın karakteristik özellikleri olarak ön plana çıkıyor. Golf’ün arka tarafına geçtiğimizde göze ilk çarpan yenilenen tampon ve LED teknolojisine sahip stoplar oluyor. Bu ufak dokunuşlar zaten çık bir otomobil olan Golf’e daha elegant bir hava vermiş.

Golf’un iç mekanı ise sürekli benzer kabin yapısı sebebiyle eleştirilen bir konuydu. Ancak Golf makyaj ile bu sorunu ortadan kaldırmış gibi görünüyor. Tamamen değişim göstermese de iç mekan da özellikle yeni multimedya ekranı ve gösterge paneli ile değişim sağlanmış. Volkswagen’in en üst donanım seviyesinde aracın merkezinde yer alan renkli ve dokunmatik multimedya sistemi, donanım seviyelerine göre 6.5 inç boyutundan başlayıp 9.2 inç büyüklüğüne kadar değişiklik gösteriyor. Golf’ün multimedya sistemi sesle kontrolün yanı sıra segmentinde ilk kez sunulan hareket algılama yeteneği sayesinde uzaktan kontrol edilebilir şekilde kullanılabiliyor. Golf dahilinde sunulacak olan kokpit göstergelerinin ve nagivasyon yer aldığı ana ekranda, navigasyon sistemi iki ve üç boyutlu olarak görüntülenebiliyor. Bu yeni bilgi – eğlence sisteminde Mirrorlink, Android Auto ve AppleCar ile uyumlu tüm akıllı telefonlarla bağlantı kurabiliyor. Ayrıca bu sistem üzerinde anlık trafik bilgilerine de ulaşma imkanı sunuyor. Kabindeki yaşam alanı genişliği konusunda ortalamaları yakalayan Golf, açık renkli döşemeleri ve büyük camları sayesinde yolcularına ferah bir kabin sunuyor. Araçtaki işçilik kalitesi oldukça yüksekken konsolun alt kısımları dışında sert plastik malzemeye yer verilmemiş.

EN İYİ KOMBİNASYON Yeni Volkswagen Golf testi

Golf 3 farklı motor ile alınabiliyor. 1.0 ve 1.4 TSI dışında araçta konuğumuz olan 1.6 TDI almak mümkün. 1.6 litrelik dizel motor 115 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Son zamanlarda artan otomatik vites talebi karşısında tüketicilere DSG vites kutusunu sunan Golf’ün bu kombinasyonu ise son zamanlarda en çok rağbet gören birliktelik. Daha önce 6 ileri oranlı olan DSG vites kutuları artık 7 ileri orana sahip hale getirilmiş. VW artık bu kutuda 7 ve üzeri vites sunacak.

Fabrika verilerine göre 0 – 100 km/s hızlanmasını 10.5 saniyede tamamlayan bu ikili, maksimum 198 km/s’lik bir hız değerine sahip. Yine fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketim değeri ise, 4.1 lt/10 km olarak belirlenmiş.
Rakiplerinin 130 HP’yi aştığı ve 10 saniyenin altında 0-100 km/s hızlanmasını tamamladığı bugünlerde Golf’ün motor gücü az kalıyor. Elbette şehir içinde yeterli olan bu güç, Golf’e daha ekonomik olmayı sağlıyor. Daha dengeli tork bandı ve oranları iyi ayarlanmış şanzıman sayesinde Golf reel kullanımlarda oldukça ekonomik bir otomobil.

Aracın yürüyen aksamında orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Konfor beklentilerini de sorunsuz karşılayan otomobil, performanslı kullanımlarda da izinden sapmıyor. Ancak direksiyon sistemi de konfor odaklı olduğu için sürücüden gelen istekleri yola aktarma konusunda gecikmeler yaşanıyor. Yalıtım konusunda iyileştirmelerin yapıldığı Golf, öncüsünün sarsıntılı ve ilk çalıştırmalarda oldukça sesli olan motoruna kıyasla artık daha sessiz bir otomobil halini almış. İç mekana yansıyan gürültünün düştüğü araçta sürat arttıkça duyulan rüzgar uğultusunda da iyileştirmeler yapılmış.

Yeni Volkswagen Golf testi

Güvenlik konusunda hep en iyilerden olan Golf’ün bu versiyonunda da güvenlik ön planda tutulmuş. Araçta yeni birçok özellik mevcut. Şerit takip sistemi, park asistanı, trafik levha tanıma sistemi, otomatik frenleme sistemi, yorgunluk tespit sistemi, kör nokta uyarısı gibi aktif ve pasif pek çok donanım araçta sunuluyor.

Fiyat konusunda hep yukarda olan Golf artık bu konuda rakipleriyle daha iyi mücadele edebiliyor. Aracın dizel motorlu versiyonunda 100 bin TL’nin altında kalan satış fiyatı elini güçlendiriyor.

Sonuç Yeni Volkswagen Golf testi

https://binekarac.vw.com.tr/

Golf kompakt sınıfta hep referans model olarak kabul edilir. Makyajlı versiyonda da bu durum değişmeyecektir. Dış tasarımda sınırlı tutulan yenilikleri nedeniyle eleştiri alsa da kendisini kanıtlamış TDI motor ve DSG vites kutusu sayesinde Golf yine bu sınıfta en çok konuşulan ve satın alınmak istenen model olacaktır.

Yeni Volkswagen Golf testi
Yeni Volkswagen Golf testi

TEKNİK VERİLER Volkswagen Golf

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/ 4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 115 HP-4000 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1500 d/d
Son hız 198 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.5 sn
Şanzıman 7 ileri DSG
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 225/45 R17
Depo kapasitesi 50 lt
Bagaj hacmi 380 lt
Ağırlık 1444 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.8/3.9/4.1 lt/100 km
Uzunluk 4258 mm
Genişlik 1799 mm
Yükseklik 1452 mm
Aks mesafesi 2637 mm
Fiyat 123.300 TL

Oto STİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 10.5
0-400 m (sn) 18.9
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.0
Gürültü 100 km/s (dB) 67
Test tüketimi (lt/100 km) 5.7
Menzil (km) 877

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

Yeni Volkswagen Golf testi

PAYLAŞ