Ford Fiesta ST Line hani şehir otomobiliydi!

Ford’un küçük otomobili Fiesta’yı şehir otomobili olarak bilirdik. Ancak ST Line isimli versiyon sahip olduğu yüksek güçle tam bir performans otomobili olmuş. Yeni Ford Fiesta testi

PAYLAŞ

Ekonomi ve performansı bir arada barındıran Ford Fiesta ST Line tasarımsal olarak ateşli hatchback seven kullanıcılara hitap ediyor. Ford Fiesta ST Line’i diğer donanım seviyelerinden ayıran yönü ise, dikkat çeken gündüz LED’leri ve tamponlarında bulunan sportif çıtalar olduğunu söyleyebilirim. Yeni Ford Fiesta testi

Ön çamurluğun yanında ve kapı içlerinde bulunan ST Line logoları ise bu görünüme vurgu yapıyor. Arka tasarımda ise yine LED stop grubuna yer verilirken burada da sportif arka tampon ekleri modeli oldukça atletik göstermiş.

İç mekanı kasvetli Yeni Ford Fiesta testi

Ford Fiesta ST Line’nin iç tasarımına baktığımızda ise bu modele özel donanımlar bulunuyor. Kapı eşiklerindeki alüminyum kaplamanın üstüne ST Line logoları işlenmiş. Tavan döşemeleri siyah renk seçilmiş. Yan destekler sunan ön koltuklar sportiflik algısını arttırmış.

Teknoloji olarak Ford’un son dönemde kullandığı SYNC sesli komut sistemi de ST Line modelinde de yer alıyor. Ayrıca Bluetooth ve USB girişi gibi ek müzik çalar donanımları da sunuluyor. Eşya gözü konusunda Fiesta’da yeteri kadar göz bulunuyor. Hatta müzik sisteminin bağlandığı orta konsolun önünde bile kısıtlı da olsa bir alan mevcut.

Yaşam alanı olarak baktığımızda ise çok bonkör bir otomobil değil. Önde oturan sürücü ve yolcuya yeterli alan sunan Fiesta ST Line’da arka bölümde boyu uzun olanlar biraz sıkıntı yaşıyor.

Motor nefes kesiyor Yeni Ford Fiesta testi

Ford Fiesta ST Line’nin kaputunun altında 1.0 litrelik turbo beslemeli 3 silindirli EcoBoost benzinli motor yer alıyor. Bu motor 140 HP güç 180 Nm tork üretiyor ve 5 ileri manuel şanzıman eşlik ediyor. Ford Fiesta ST Line fabrika verisi 4.9 lt / 100 km’lik karma tüketim verisine sahip. Ancak bu araçla sakin kalmak çok zor ve bu nedenle tüketim de yükseliyor. Ayrıca şanzımanın 6 değil 5 ileri oranlı olması da tüketimi artıyor.

Performanslı kullanımlarda tüketimi artsa da sakin sürüşlerde ekonomik olmayı başarabilen motor 5 yıldır “Yılın Motoru” ödülüne sahip güçlü bir ünite.
Bu güç ünitesinin yokuş yukarı hızlanmalarda dahi birçok 1.6 litrelik atmosferik motorlardan bile iyi bir performans sunuyor olması son derece olumlu. Otomobilin viraj performansı da sınıf standartlarının en iyilerinden birini sergiliyor. Yol tutuş konusunda uzman olan Ford’un tecrübesiyle yola çıkan Fiesta bu nedenle tam bir sürücü otomobili. Direksiyon sisteminin hassas ve hızlı çalışması da kullanım keyfini artıyor.

1.0 litrelik motorun görev yaptığı çoğu ünitede debriyajın yüksek kavraması şikayet almasına rağmen bu araçta böyle bir sorun olmaması da keyfi artıran bir diğer etken.

Küçük sınıfta böylesi ateşli modeller artık çok fazla yer almıyor. Bu nedenle de Fiesta bu alanda neredeyse rakipsiz. Aracın yüksek donanımı da albenisini artıran bir detay.

Sonuç Yeni Ford Fiesta testi

http://www.ford.com.tr/otomobiller/Fiesta-ST

Bir şehir otomobili olarak bildiğimiz Fiesta, EcoBoost motoru ile tam bir performans canavarına dönüşüyor. Hala şehir içi pratikliğinden bir şey kaybetmemesi de sadece performans meraklılarının değil, pek çok tüketicinin bu aracı seçmesini sağlayan bir etken. Neredeyse rakipsiz olması da onun başka önemli bir artısı.

Yeni Ford Fiesta testi
Yeni Ford Fiesta testi

TEKNİK VERİLER Ford Fiesta ST Line

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı /3/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 998 cc
Maksimum güç 140 HP-6000 d/d
Maksimum tork 180 Nm-1400 d/d
Son hız 201 km/s
0-100 km/s hızlanma 9.0 sn
Şanzıman 5 ileri manuel
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ kampana
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 42 lt
Bagaj hacmi 276 lt
Ağırlık 1122 kg
Tüketim (fab. ver.) 3.9/4.5/5.6 lt/100 km
Uzunluk 3969 mm
Genişlik 1764 mm
Yükseklik 1495 mm
Aks mesafesi 2489 mm
Fiyat 84.115 TL

Oto STİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 9.0
0-400 m (sn) 17.5
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.7
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.8
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 7.1
Menzil (km) 591

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğendi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

Yeni Ford Fiesta testi

PAYLAŞ