MINI Cabrio ile haydi asileşelim

MINI her zaman insanın içindeki arsız çocuğu ortaya çıkartmıştır. Ancak cabriolet versiyonunda ise içinizdeki asi ruhu ortaya çıkartıp, alıp başınızı uzaklara gitmeye sizi teşvik ediyor.

PAYLAŞ

MINI daha önceleri sadece 1 modelken bugün 3-5 kapı, Clubman, Countryman ve JCW modelleri ile birlikte testini yaptığımız cabriolet versiyonu dahilinde kalabalık bir aile oldu. Neredeyse hepsi birbirinden gövde olarak farklı, ruh olarak aynı otomobiller üreten MINI bu sayede sürüş keyfi denilince akla ilk gelen markalardan olmayı başardı. Mini Cabrio ise bu keyfi daha da artıyor.

Go-kart sürüş hissi sayesinde sürücüsüne kullanım keyfi veren MINI’ler içinde cabriolet modelinin yeri ise başka. Bu araç gerek tasarımı, gerekse verdiği özgürlük hissi ile yolculuk edenlere adeta “haydi kalk, oturma da gezelim!” diyor.

MINI Cabrio ön tasarım olarak 3 ve 5 kapılı modellerle aynı çizgilere sahip. Ancak A sütununun açısı bu versiyonda değiştirilmiş. Profilden de kumaş tavan kullanıldığı için 3 kapılı modelle benzerlikler bir hayli fazla. Arkada ise aracın boyutlarıyla doğru orantılı küçük stoplar ve üstü açık konumda görünen tavan mekanizması ile tasarım diğer modellerde olduğu gibi dikkat çekici.

İÇ MEKAN FAZLA TANIDIK

İç mekanı ortak parçaların hakimiyetindeki Cabrio’da ne yazık ki gözler biraz daha farklılık arasa da ne yazık ki en önemli değişiklik tavan açmak için dikiz aynasının önüne yerleştirilen kumandalardan oluşuyor.

Ergonomisi daha önce MINI kullananların hoşuna giden iç mekanda yeni bir kullanıcı için sorunlar ortaya çıkabiliyor. Açıkcası ben kendimi bu iç mekanda hiçbir zaman rahat hissetmedim ve hissedeceğimi sanmıyorum. MINI’nin kumandaları eski nesle kıyasla önemli iyileşmeler gösterse de hala ergonomik olarak sorunlu.

Yaşam alanı genişliği konusunda ön koltukta oturanlar için oldukça geniş yaşam alanı sunan MINI’de arkada ne yazık ki rahat etmek çok zor. Elbette kısa mesafelerde sorun yok ancak bu otomobille 6-8 saat yolculuk yapmayı düşünüyorsanız ön koltuğu kapmalısınız! Tavan kapalıyken arkadaki ferahlık hissi de önemli ölçüde azalıyor.

EN ÖNEMLİ KOZU KEYFİ

Ancak elbette MINI’lerin pek çoğunda olan bu olumsuzluklar bu aracın verdiği sürüş keyfini değiştiremiyor.
Sadece yaşattığı sürüş keyfi nedeniyle bile günümüzde pek çok tüketici MINI’yi tercih ediyor.

Cabrio versiyonda da bu his aynen korunmuş. Her ne kadar araç 3 kapılı modelden daha ağır olsa da 1.5 litrelik benzinli motorun nefesinin kuvvetli oluşu sayesinde ne ilk hızlanmalar ne de ara hızlanmalar sorunlu.

Elbette motor Cooper S versiyonuna kıyasla çok daha yavaş ancak özellikle üstü açık durumda verdiği subjektif his nedeniyle 10 saniyeyi aşan 0-100 km/s hızlanmasını kimse dert etmeyecektir.

Sürücüden gelen istekleri kısa sürede cevaplayan direksiyon sistemi yüksek ağırlıktan dolayı 3 kapılı modelin gerisinde kalsa da normal şartlarda farkı anlamak zor. Birbiri ardına girilen hızlı virajlarda bile aracın rijitidesini bozmaması ve esnemelere mahal vermemesi sayesinde sürücü kendini çok güvende hissediyor.

Süspansiyonlar ise ne yazık ki hala oldukça sert. Buna bir de 17 inçlik jantlar eklenince en ufak kasislerden geçişler bile iç mekandaki konforu azaltıyor. Şahsen ben bu otomobilde 16 inçlik lastiklerin olmasını yeğlerim.
148.536 TL’lık satış fiyatı kardeşi 3 kapılı versiyona göre 8 bin Euro daha yüksek olan MINI, hiçbir zaman ucuz bir otomobil olmadı. Bu nedenle de modelin fiyat etiketi rakiplerine göre yüksek kalırken MINI markasına göre uygun. Donanım olarak ortalamaları yakalayan araçta uzun opsiyonel aksesuar listesi sunuluyor.

SONUÇ

MINI Cabrio her zaman arzu nesnesi bir otomobil olmayı başardı. Ancak yeni neslinde bu özelliklere bir de sürüş keyfini artıran 1.5 litrelik motor ve 8 ileri otomatik şanzıman eklenince bu otomobil ile uzun yolculuklar yapma isteğini sizde uyandırıyor. Üstelik bunu yaparken tüketim açısından korkulacak kadar müsrif olmaması da onun için büyük bir başarı.

Teknik veriler MINI Cooper Cabrio

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/3
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 12/2
Motor hacmi 1499 cc
Maksimum güç 136 HP-4400 d/d
Maksimum tork 220 Nm-1250 d/d
Son hız 206 km/s
0-100 km/s hızlanma 10.4 sn
Şanzıman 8 ileri otomatik
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/Disk
Lastikler 225/45 R17
Depo kapasitesi 40 lt
Bagaj hacmi 215 lt
Ağırlık 1230 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.8/5.3/6.3 lt/100 km
Uzunluk 3821 mm
Genişlik 1727 mm
Yükseklik 1415 mm
Aks mesafesi 2495 mm
Fiyat 148.536 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 10.7
0-400 m (sn) 17.8
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 38.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.1
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 6.9
Menzil (km) 580 km

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

PAYLAŞ