Volvo’nun yeni elektriklileri ilk etapta Londra taksilerinde kullanılacak

PAYLAŞ

Yeni Londra taksileri yola çıkmaya hazır. Ağustos ayında satışa sunulacak olan yeni taksilerde benzinli ve elektrikli motor birlikte yer alacak. Yapılan açıklamaya göre TX adı verilen yeni taksiler Volvo destekli hazırlanmış. Volvo’nun desteği kısa süre sonra yollarda olacak hibrit Volvo’ların nasıl olacağını da bize aktarıyor.

Araçların dış tasarımı yerini aldığı modele göre ana hatları korumasına rağmen daha modern. Özellikle far ve stoplarında değişikliğe gidilen taksilerde asıl yenilikse iç mekanda göze çarpıyor.
Volvo ürünleriyle hazırlanan orta konsolda Volvo direksiyonuna ve gösterge paneline yer verilmiş. Barselona’da tasarlanan TX, Volvo’nun da sahibi olan Geely bünyesinde yer alıyor. Bu nedenle de firma aracı hazırlarken çok fazla zorluk çekmemiş.
TX’in motorunda 1.3 litrelik 3 silindirli Volvo tarafından geliştirilen bir motor yer alıyor. Bu motora eşlik eden ünite ise ona sadece elektrikle 115 km menzil sağlarken toplamda 640 km’ye ulaşmasına imkan tanıyor.
Firma yaptığı açıklamada ortalama bir Londra taksisinin günde 190 km yol yaptığını ve araçtaki hızlı şarj özelliği sayesinde pillerin %80’inin 30 dakikada şarj olduğunu belirtti. Bu sayede de bir taksi sürücüsü tüm günü küçük bir şarj molası ile elektrikli olarak tamamlayabileceğini ya da aracı şarj etmeden de ortalama haftada 100 pound yakıtta tasarruf edebileceğini belirtti.
Şu an için ilk toplu siparişi 225 adet ile Hollanda’dan alan firmanın bu aracının en önemli özelliği ise kısa süre önce her aracında elektrikli bir versiyon olacağını duyuran Volvo’nun çalışmalarının aslında sona geldiğini de ispatlıyor oluşu.
Görünen o ki yeni nesil Volvo modellerinde firma 1.3 litrelik yeni benzinli güç ünitesini kullanacak ve bu motora bir elektrikli motor eşlik edecek.

PAYLAŞ