Ocak Eylül ayı arasında en çok hangi markalar sattı?

Ocak Eylül ayı dönemine yani yılın ilk 9 aylık dönemine ait satış rakamları ODD tarafından açıklandı. Markaların satış sonuçlarının açıklanması ile birlikte bizler de en çok araba satan 10 markanın hangileri olduğunu araştırdık. 2017 araç satış rakamları açısından bakalım kimler ilk 10'a girme başarısını gösterdi.

PAYLAŞ

Ocak Eylül ayı dönemine yani yılın ilk 9 aylık dönemine ait satış rakamları ODD tarafından açıklandı. Markaların satış sonuçlarının açıklanması ile birlikte bizler de en çok araba satan 10 markanın hangileri olduğunu araştırdık. 2017 araç satış rakamları açısından bakalım kimler ilk 10’a girme başarısını gösterdi.

2017 araç satış rakamları açısından ilk 10 sıra Ocak – Eylül satış döneminde nasıl oluştu? otostil olarak satış rakamlarını araştırmaya devam ediyoruz. Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından geçtiğimiz günlerde Ocak – Eylül yani yılın ilk dokuz aylık diliminin satış rakamları açıklandı. En kritik döneme, son üç aya girdiğimiz bu dönemde rekabet daha da üst seviyeye tırmanacak gibi görünüyor. Bakalım açıklanan rakamlara göre en çok araba satışı gerçekleştiren marka hangisi olmuş ve ilk 10 içinde hangi markalar kendisine yer bulmuş?

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan rakamlara baktığımızda zirvede bu yılın tamamında olduğu gibi yine Renault’nun ilk sıraya adını yazdırdığını görüyoruz. Bursa’da üretim yapan marka Renault Megane Sedan ve Renault Clio ile yakaladığı başarıyı devam ettiriyor. İlk dokuz aylık dönemde Renault 49 bin 965 adet yerli, 35 bin 657 adet ithal olmak üzere toplam 85 bin 622 adetlik satış rakamına ulaşmış durumda.

Yerli otomobil satma konusundaysa Fiat’ın yanına kimseyi yanaştırmak gibi bir düşüncesi bile yok. Egea ailesi ile çok önemli bir başarı yakalayan marka ülkemizde 72 bin 942 adet yerli araba satışı gerçekleştirdi. İthal araba satışı konusundaysa bunun tam tersi bir durum söz konusu. Fiat dokuz aylık dönemde 5 bin 843 adet ithal otomobil satışı gerçekleştirmiş. Bursa’da üretim yapan bir başka firma olun Fiat toplamda 78 bin 775 adetlik satış rakamına ulaşmış.

Ülkemizde üretimi olmayan son yılların şampiyonu Volkswagen ise üçüncü sırada yer alıyor. Toparlanma sinyalleri veren Volkswagen 77 bin 757 adetle üçüncü sırada yer alıyor. Ülkemizde üretim yapan firmalardan olan Ford ise 45 bin 910 adeti yerli, 26 bin 8 adedi ithal olmak üzere toplam 71 bin 908 adetle dördüncü sırada yer alıyor. Listenin diğer basamaklarına geldiğinde satış rakamları yarı yarıya azalırken Hyundai 35 bin 704 adetlik toplam satış rakamıyla beşinci sırada yer bulmuş durumda. Dacia ise 32 bin 134 adetlik satış rakamıyla önemli bir iş ortaya koyarak altıncı sırada yer alıyor. Opel 29 bin 685 adetle yedinci, Toyota 28 bin 634 adetle sekizinci, Peugeot 25 bin 438 adetle dokuzuncu ve premium bir marka olmasına rağmen Mercedes Benz 23 bin 669 adetle onuncu sırada yer alıyor.

http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=36

Tüm rakamları görmek için fotoğrafa tıklayın.

Ocak-Eylül dönemi Top 10
PAYLAŞ