Eksik bulmak çok zor

PAYLAŞ

Kim derdi bir MINI’den bir arazi aracı ortaya çıkacak! Her ne kadar safkan bir 4×4 olmasa da Countryman ALL4 çok zorlanmadıkça her türlü zorlu koşulun üstesinden gelmeyi başarıyor.

mertduranimzason

MINI artık günümüzün en kült otomobil markalarından biri. Gerek geçmişten gelen prestiji gerek hala orijinaline sadık kalınarak geliştirilen tasarımı gerekse BMW markasını arkasına almasıyla sahip olduğu premium özelliklerle MINI pek çok kişinin hayallerini süslüyor.

Coupe, cabrio, roadster, Paceman ve Countryman karoser seçeneklerine sahip olan MINI, önden veya ALL4 dört tekerlekten çekiş sistemiyle tüketicilere oldukça zengin farklı versiyon alternatifi sunuyor.

Otostil olarak bizim ilk test konuğumuz ise markanın çok amaçlı bir aile otomobilinden bir SUV’a kadar farklı araçların bir arada harmanlanması olan Countryman ALL4 versiyonu.

4 kapıya rağmen o hala bir MINI

Yıllardır çok fazla değişime uğramayan, daha çok devrim yerine evrim terminolojisini kullanan MINI, 2 kapıdan 4 kapıya geçerken de aynı felsefe ile büyümüş. Aracın pek çok noktasında 2 kapılı modelden farklı parçalar kullanılmasına rağmen genel olarak bakıldığında hala orijinal MINI çizgilerini görmek mümkün. Büyüyen boyutlara rağmen siluetin korunması tasarımcıların alkışı hak etmesini sağlıyor. Gerek önde gerekse arkada şişkin ve yuvarlak hatların kullanılmasıyla hem sportif hem de güçlü görünen Countryman büyük sayılabilecek boyutlarını da başarıyla gizliyor.

İki renkli gövde, krom parçalar, renkli jantlar gibi detaylar aracın albenisi artırdığı gibi yoldaki bakışlarında hedefi oluyor.

minicountrymanall4

İç mekan genişliği şaşırtıcı

Bugüne kadar bir MINI’nin özellikle arka koltuğunda oturma şerefine eriştiyseniz sevimli aracın kısıtlı iç mekanı, keyfinizin kısa sürede ıstıraba dönüşmesine neden olmuştur. Ancak artık bu durum tarihin tozlu sayfalarına karışmak üzere; Countryman’in iç mekanı bir üst sınıftaki araçlarla baş edebilecek kadar geniş ve ferah.

Bolca ve büyük yapıda kullanılan cam yüzeyler sayesinde son derece ferah bir otomobil olan Countryman ALL4, kısa tampon-tekerlek mesafesi ile de 2595 mm’lik dingil mesafesini son derece etkili kullanmış. Gerek önde gerekse arkada 4 kişi için bonkör olan yaşam alanı 5. yolcu için biraz kısıtlı. Çünkü 5. yolcu için yeterli omuz mesafesi bulmak zor. Ancak bu araçla 5 kişi yolculuk edilmesinin düşük bir ihtimal olduğunu düşünürsek bu çok da önemli bir sorun olmuyor. Arkadaki geniş açılan ve yüklemenin son derece kolay yapıldığı bagaj ise gerek şehir içinde gerekse 4 kişinin çıkacağı uzun seyahatlerde tüm eşyaları sorunsuz depolayacak kadar geniş.

minicountrymanall4

Motorun sesi güzel ancak ruhu eksik

1.6 litrelik benzinli motorla donatılan ALL4 6000 d/d’de 122 HP güç ve 4250 d/d’de 160 Nm tork üretiyor. 6 ileri oranlı otomatik şanzımanla kombine edilen ALL4 ilk bakışta gücü ile yeterli olacağının düşünülmesini sağlıyor. Düşük sayılabilecek bir devirde üretilen tork ve sınıf ortalamaları içindeki benzinli motorun gücü ne yazık ki yola çıkılınca bekleneni veremiyor.

Sesi ile son derece sportif olduğunu hissettiren ALL4 bu sportif tınılara ve devir saatindeki yükselmelere rağmen ne yazık ki hız saatinde aynı ilerlemeyi gerçekleştiremiyor. Bu nedenle de bir süre sonra sportif olarak adlandırılan ses gürültü olarak algılanıyor. Gücü elde etmek için yüksek devir çevirme zorunluluğu yüzünden de yakıt tüketimi yükseliyor.

minicountrymanall4

Yol tutuşun anahtarı ALL4

İsminde ALL4 eki olan test otomobilimiz aracın gerektiği durumlarda bambaşka bir kimliğe bürünmesine olanak tanıyor.

Normal kullanımlarda gücü ön tekerleklere aktaran sistem gerektiği zaman çekişi 50:50 oranında dağıtıyor. Ancak araç çok zorlanırsa bu sefere gücün tamamını arka tekerleklere de gönderebilmesiyle özellikle quattro sisteminden ayrılıyor.

Oldukça verimli bir direksiyon sistemiyle donatılan Countryman yönlendirme konusunda sorunsuz bir araç. Sürücünün isteklerini kısa sürede yola aktaran MINI sürat arttıkça sertleşen yapısıyla da güven vermesini iyi biliyor.

Ancak motorun nefesinin çabuk kesilmesi nedeniyle Countryman performanslı kullanımlara da çok fazla izin vermiyor. Yerden yüksek yapısı sayesinde kasislerden geçerken iç mekana sarsıntıları da çok fazla hissettirmeyen model, jant-lastik kombinasyonu nedeniyle arka koltuk yolcularının konforunu tırpanlıyor.

minicountrymanall4

Fiyat el yakıyor

MINI markalı araçlar için ulaşılabilir fiyatlı olmak pek söz konusu olamıyor. Premium olma sevdası nedeniyle MINI kullanıcıları araçlarını satın alırken hep bir üst sınıf modelleri ile benzer fiyat etiketlerini göze alarak araçlarını yollarla buluşturuyor. Countryman’de de durum farklı değil. Ne yazık ki standart hali bile 1000 bin TL’nin üzerinde olan ALL4, test aracındaki gibi yüksek aksesuarlarla tercih edildiğinde rahatlıkla 120 bin TL sınırına yaklaşıyor.

 

Beğendik

Tasarım, iç mekan genişliği, yol tutuş, imaj

Beğenmedik

Ergonomi sorunları, fiyat, performans, jant-lastik kombinasyonu

 

Teknik veriler MINI Cooper Countryman ALL4

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4

Yerleşim Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı 16/2

Motor hacmi 1598 cc

Maksimum güç 122 HP-6000 d/d

Maksimum tork 160 Nm-4250 d/d

Son hız 184 km/s

0-100 km/s hızlanma 11.9 sn

Şanzıman 6 ileri otomatik

Aktarma Dört tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk

Lastikler 205/45 R17

Depo kapasitesi 47 lt

Bagaj hacmi 350-1170 lt

Ağırlık 1340 kg

Tüketim (fab. ver.) 6.0/6.9/8.4 lt/100 km

Tüketim ( test ort.) 9.5 lt/100 km

Uzunluk 4097 mm

Genişlik 1789 mm

Yükseklik 1561 mm

Aks mesafesi 2595 mm

Fiyat 38.333 Euro

 

Tasarım 8/10

Genel hatlarında özgün MINI çizgilerinin hala kullanıldığı Countryman 4 kapılı yapısına rağmen hem şirin hem de dikkat çekici görünmeyi başarıyor.

İç mekan 8/10

Her ne kadar adı MINI olsa da artık onun iç mekanı maksi! 4 kişi için son derece konforlu olan iç mekanda 5. kişi için omuz mesafesi konusunda sıkıntı yaşansa da çok önemli bir sorun görünmüyor. Bagaj kapasitesi beklenenden büyük. Malzeme ve işçilik kalitesi oldukça yüksekken yer yer görülen ucuz plastik kaplamalar bu otomobile yakışmıyor.

Motor / Performans 6/10

122 HP güç üreten motor sportif sesiyle kulakların pasını silse de ne yazık ki aynı etkiyi yola aktarmada büyük sıkıntı yaşıyor. Ağırlığın da etkisiyle Countryman, sportif sürüşlerden çok uzun yolda keyifli bir araç. Motorun gücünü yere aktarması için devir çevirmesi gerekmesi yakıt tüketimini artırıyor.

Kullanım / Sürüş özellikleri 8/10

Dört çekerli yapısı ile oldukça iyi bir yol tutuş sunan MINI direkt direksiyon sistemiyle de sürücüsüne güven veriyor. Her ne kadar yerden yüksek yapıda olsa da yan rüzgarlardan son derece az etkilenen Countryman 17 inçlik jant-lastik kombinasyonuyla arka koltuktaki yolcuların konforlu yolculuk etmesini engelliyor.

Fiyat / Donanım 5/10

MINI markalı araçlar ne yazık ki ekonomik olmayı ne kullanım esnasında ne de ilk satın almada başarabiliyor. Countryman’de de durum farklı değil. Oldukça yüksek bedelle satın alınan Countryman’de sunulan standart aksesuarlar çok güçlü olmadığı için yüksek bedelli birçok opsiyonel aksesuarın satın alınması aracın fiyatını premium markaların orta-üst seviyesindeki modelleriyle yarışır hale gelmesine neden oluyor.

Sonuç

Pek çok artısına rağmen çoğu kullanıcı için önemli bir eksikliği bulunmayan Countryman ALL4 neredeyse rakipsiz olmasıyla önemli bir avantaja sahip. Eğer aracın yüksek satış fiyatı satın alma kriterleriniz içinde önemli değilse bu aracı aldığınızda hem keyifli hem de prestijli günler sizi bekliyor olacaktır.

minicountrymanall4

PAYLAŞ